Bu gün kim kazanacak?

Bu haber 11 Mayıs 2013 - 20:27 'de eklendi ve 1.217 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Herkes bu soruya kilitlenmiş durumda.

Dün de vurguladığım gibi Kavaklıdere’de, Yatağan’da, Muğla’da, Ula’da, Ortaca’da, Köyceğiz’de, Dalaman’da sadece iş dünyası değil, siyaset dünyası da bu sorunun yanıtını merakla bekliyor:

Bu gün kim kazanacak?

Gönlüm Safa Altaş ve Gelişim Hareketi’nden yana.

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, kim ve hangi ekip kazanırsa kasansın, kazanan Muğla olsun…

xx        xx        xx

Tabi kim kazanır kestirmek zor. Ama bu defa MUTSO seçimi MUTSO yöneticileri için zor.

Önceki akşam düzenledikleri geceye Belediye Başkanı Osman Gürün, Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden gelmiş olsa da Karakuş ve arkadaşları için bu gün kolay bir seçim olmayacak…

Safa Altaş ve Gelişim Hareketi de bir kokteyl düzenlemişti. Muğla’da görev yapan gazetecilerin tamamı davet edilmişti. Çağırsalar gider miydim bilmiyorum, ama Nejat Altınsoy arkadaşım ile ben çağrılmadık!

Bu beni ürkütüyor…

xx        xx        xx

MUTSO’nun bu seçiminde beni ürküten MUTSO Başkanı Karakaş’ın 8 yıl önce “İki dönem için” deyip seçildiği halde, nedense, ne yapacaksa üçüncü dönem için aday olunca karşısındaki muhalefetin gücü karşısında sertleşmesi oldu!

Değer mi, ne için değer bilmiyorum, fazla sertleşildi…

Ki, önceki gün Uğur Çolakoğlu’nun yeni akaryakıt istasyonunun önceki gün yapılan açılışında o sertleşmenin sonucu açıkça görülüyordu. Her iki taraftan birçok kişi arasında selam sabah kesilmiş…

Seçimlerde elbette sertlikler yaşanır, ama bir Ticaret Odası seçiminde taraflar “hasım” haline getirilmemeliydi. Muğla iş dünyası kamplaştırılmamalıydı…

Bu gün sandıktan hangi ekip çıkarsa o ekibin ilk görevi o kamplaşmayı ortadan kaldırmak olacaktır. Olmalıdır…

xx        xx        xx

Bu gün kim kazanır?

Dediğim gibi kestirmek zor…

TOBB seçimleri siyasi parti seçimlerine, yerel seçimlere ve genel seçimlere benzemiyor. TOBB seçimleri dolayısıyla Ticaret Odalarının organ seçimleri “demokrasinin iyi işlediği” seçimler.

Bu gün meslek gurupları Karakuş’u veya Altaş’ı seçmeyecek… 17 Meslek Grubu’nun üyeleri temsilcilerini seçecekler. O temsilcilerden Oda Meclisi oluşacak. Oda Meclisi bir hafta sonra kendi içinden Meclis Başkanını ve odanın Yönetim Kurulu üyelerini belirleyecek. Yönetim Kurulu da kendi içinden Oda Başkanını seçecek…

Hal böyle olunca sonucu kestirmek zor…

xx        xx        xx

Ki, önceki gün Milas’ta Milas Ticaret ve Sanayi Odası seçimi vardı. Oda Başkanı Enver Tuna yeniden adaydı. Karşısında odanın eski başkanlarından Ali Zenger vardı. Tuna‘nın listesi 10 meslek grubundan 7’sini kazanmayı başardı ancak kendisi seçime girdiği 4 nolu meslek grubundan seçilmeyi başaramadı. Yani şimdi Tuna, listesi kazanmış olsa da meclis üyesi ve dolayısıyla odanın başkanı olamayacak.

Seçim sonucu meclisteki sandalyelerin 17’sini Tuna‘nın listesi, 9’unu da Zenger‘in listesi kazanmış oldu. Peki, başkan kim olur?

Kazanan listeden çıkan Meclis Başkanı Reşit Özer’in olabileceği gibi kaybeden listenin lideri Ali Zenger de olabilir.

Çünkü yeni oluşan mecliste kartlar yeniden karılabilir… TOBB seçimleri böyle işte… Demokratik…

xx        xx        xx

Enver Tuna’nın başına gelen Bülent Karakuş’un başına gelebilir mi?

Gelebilir… Nitekim MUTSO Meclis Başkanı Hilmi Giresun’un kendi meclis gurubundan çıkamayacağı söylentileri oldukça yaygın. Bu yüzden mi bilinmez, Hilmi Giresun önceki gün yaptıkları gecede “Meclis Başkanlığı’na aday olmadığını” açıklamış!

Gerçi kendisi “Birikimimi siyasi kulvarda kullanacağım” demiş, ama bilemiyoruz…

xx        xx        xx

MUTSO (Muğla Ticaret ve Sanayi Odası) organ seçimleri ilk açıklandığı tarihte; 16 Şubat’ta yapılmış olsaydı, MUTSO Yönetimi açık ara seçimi kazanabilirdi. Zaman dardı. Oda üyelerinin büyük bölümü oda seçiminin yukarıda anlattığım gibi yapıldığını dahi bilmiyorlardı… Belediye Başkanı seçer gibi oda başkanının seçileceğini, meclisin ve yönetimin başkan ile birlikte seçileceğini sananlar ve bu yüzden kendilerine verilen “meclis üyeliğini” kazandığını sananlar bile vardı!

Seçimlerin uzaması herkesi eğitti… Boş vaatler açığa çıktı… MUTSO yöneticilerinin 8 yılı iyi irdelenebildi… MUTSO Yönetimine talip olanlar kendilerini, neden aday olduklarını anlatabildiler…

Tabi Karakuş ve ekibi “iktidarda olma avantajı” ile hep bir adım önde oldu. Ama seçimler gelinen noktada ortada… Altaş’ı şanslı görenler, gösterenler çoğaldı.

Gelişim Hareketi’nin üyelerine göre Gelişim Hareketi 17 meslek grubundan 12’sini almış durumda.

Tabi maçın MUTSO’nun sahasında yapıldığını da gözden uzak tutmamak lazım.

xx        xx        xx

Dediğim gibi kim kazanır, kestirmek zor. Ancak kestirmesi zor olmayan bir durum var. Tansiyon yüksek… Her iki taraf gerilimli… Her iki tarafın kurmayları gerilimi ve seçimi demokratik anlayış ve hoşgörü içinde yönetebilmeliler.

Muğla neyi başaracaksa başarsın, önce bunu başarmalı…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.