“Bu çağda yetki tartışması olmaz” « Hamle Gazetesi

“Bu çağda yetki tartışması olmaz”

Bu haber 20 Ekim 2014 - 0:19 'de eklendi ve 1.168 kez görüntülendi.

üni yolMuğla Valisi Amir Çiçek, Köyceğiz’de ‘taşkın önlenmesi’ ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin yapımı devam eden Tıp Fakültesi Morfoloji binası ile hafriyat çalışmaları süren Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin karayoluna bağlantısının ortada kalmasına tepki gösterdi. Vali Çiçek, “Bu çağda yetki tartışması olmaz” dedi.
Özcan Özgür
Muğla Valisi Amir Çiçek başkanlığında yapılan yılın son İl Koordinasyon Kurulu’nda, bir önceki toplantıda çözümü ortada kalan sorunlarla ilgili “Bu çağda yetki tartışması olmaz” dedi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin yetkili olmadığı sorunların çözümünü DSİ 21. Bölge Müdürlüğü ile Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü sahip çıktı. Datça’nın içme suyunu da karışlayacak olan Hisarönü Barajı’nın 2060-70 yıllarına göre planlandığı açıklandı.
Büyükşehir Belediyesi’nin yetki ve sorumluluğunda olmadığını savunduğu Köyceğiz’de “taşkın önlenmesini” DSİ 21. Bölge Müdürlüğü üstlenirken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin yapımı devam eden Tıp Fakültesi Morfoloji binası ile hafriyat çalışmaları süren Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin karayoluna bağlantısını da Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü üstendi.
İki önemli sorunun çözümü ortada kalmıştı
Kahramanmaraş Valiliği’ne atanan Vali M. Hakan Güvençer Başkanlığı’nda yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında son yıllarda ciddi zararlara neden olan taşkınlarla ilgili önlem alınması, üniversitenin ‘M Kapısı’ karşısında Karadağ’da inşaatı devam eden “Sağlık Kampusu”nun Karayolu’na (Devrant’a) ulaşım bağlantısı tartışmalara neden olmuştu. Köyceğiz’de yaşanan taşkınlarla ilgili alınması gereken önlemler için Muğla Büyükşehir belediyesi ve DSİ “yetkimiz yok” derken, Sağlık Kampusu’nun Karayolu bağlantısı ile ilgili şu karar alınmıştı:
“Muğla Eğitim ve Araştırma Hastanesi ile Morfoloji Binasının karayoluna bağlanması konusunda Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca ilerde bu bölgede oluşturulabilecek nüfus yoğunluğu ve trafik hareketleri dikkate alınarak, o bölgenin yerleşiminin nasıl olacağı, güvenli trafik akışının nasıl sağlanacağı hususunun yeniden planlanmasına, yapılmakta olan Morfoloji binası ile hastanenin karayoluna fonksiyonel bir şekilde bağlanması konusunda İl Sağlık Müdürlüğü koordinesinde ilgili kuruluşlarla gerekli çalışmalar yapılarak, bir sonraki toplantıda kurul üyelerine bilgi verilmesine.”
Taşkın koordinasyon kurulu toplantısı yapılıyor
Vali Amir Çiçek, kış aylarının yaklaşmakta olduğuna dikkat çekerek, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü’nün bir an önce Taşkınları Önleme Koordinasyon Kurulu Toplantısını yapmasını istedi. Çiçek, “Taşkın koordinasyonunu hemen yapalım. Şu kurum, bu kurum yok. Hep birlikte tedbir alalım. Bu işler kağıt üzerinde yazdım, olmaz. Ne zaman nasıl olacağını ve sonucunu kestiremeyiz. Bu konuda yetkili, sorumlu aramayalım. Hepimiz sorumluyuz.” dedi. Vali Çiçek’e ve Kurula katılanlara çalışmaları ile ilgili bilgi de veren DSİ 21. Bölge Müdürü Kaya Yıldız, söz konusu toplantının bu ayın sonunda yerel yönetimlerin de katılımı ile yapılacağını söyledi. Marmaris Belediyesi Başkan Vekili dursun Kaplan’ın “Hisarönü Barajı 30 yıldır ihale edilmedi. Derelerin temizlenmesi gerekiyor.” sözü üzerine bilgilendirmede bulurken, Köyceğiz Taşkınlarının önlenmesini programlarına aldıklarını belirtirken şöyle devam etti:
“İl genelinde tüm dereleri temizleyemeyiz. Taşkın olasılığı olanları temizliyoruz. Belediyelerinde görevi var. Örneğin mülkiyet problemlerini çözmeliler. Hisarönü Barajı’nın ihalesi yapıldı. Planlama çalışması yapılıyor. Ölçümler 5-6 yıl sürer. Rezerv görülünce proje aşamasına gelinir. Hisarönü Barajı Bölgede 2060-70 yıllarına göre planlandı. Datça’nın içme suyu da buradan karşılanacak.”
Tıp fakültesi yol bağlantısı karayollarına kalıyor
Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdülkadir Uraloğlu da Muğla’daki yatırımları ile ilgili bilgi verirken, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Hastanesi’nin karayolu bağlantısı ile ilgili şunları söyledi:
“Biz Muğla’dan geçerken Tıp Fakültesi inşaatını görünce, ‘Bunlar inşaat yapıyorlar, herhalde yolu düşünmüşlerdir’ demiştik. Meğerse düşünülmemiş. Bağlantı yolunun planlaması yapılacak. Kimin, nasıl yapacağı planlanacak. Olmazsa bu işi biz de yaparız, ama planlama yapılmalı.”
Bunun üzerine Vali Çiçek, “Orası Muğla’nın en işlek yeri olacak. Vatandaş sorumluluk kime ait bilmez. Hizmet ister. Karayollarının görevi ise ödenek istenecek. Bu çağda yetki tartışması olmaz.” dedi.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Ahmet Müfit Bayram ise konu ile ilgili görüşlerini yazılı olarak Valiliğe ilettiklerini söyledi. Kendisi ile görüştüğümüz Genel Sekreter Yardımcısı Bayram, söz konusu yol bağlantısının kendilerinin sorumluluğunda olmadığını belirterek, “Hayır, o işi biz yapmayacağız.” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.