Bu Atama Etik Mi?

Bu haber 13 Haziran 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.514 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Daha öncede vurguladığım gibi, bu gün “Genel Seçim’den Sonra CHP”yi irdeleyecektik.

Önceki gün beni ve birçok Muğlalıyı şaşkınlık içinde bırakan bir atama olayı gerçekleşti.

Muğla’da CHP’yi Pazartesi günü ele alırız.

xx        xx        xx

7 Haziran Milletvekili genel seçimleri öncesi görevinden istifa ederek Milletvekili aday adayı olan Muğla, Aydın ve Denizli illeri Basın Yayın ve Enformasyon Müdürü Cavit Okur, görevine geri döndü.

Haber ajanslarının önceki gün Muğla Basını’na servis ettiği haberin spotu böyleydi…

İlginçtir, Sayın Okur Ula Kaymakamı Ali Yılmaz’ı ziyaret etmiş ve ajanslarda böylelikle haber yapmış. Sayın Okur’un yeniden göreve başlar başlamaz Kaymakam Yılmaz’ı ziyaret etmesi oldukça manidar. Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürlüğü Ula’da değil, Menteşe’de… (!)

Menteşe Kaymakamlığı, Muğla Valiliği dururken neden Ula Kaymakamlığı?

xx        xx        xx

Erken seçime mi gideceğiz? Azıklık Hükümeti mi kurulacak? Koalisyon mu olacak? Koalisyon olacak ise “ülke menfaatleri için” kim kiminle “uzlaşma becerisi” gösterecek?

Herkes bu soruların yanıtını ararken, AK Parti’nin Muğla Milletvekili Aday Adayları’ndan Cavit Okur’un seçimden önce aday adaylığı nedeniyle istifa ettiği görevine Muğla’da döndürüldüğünü şaşkınlık içinde öğrendik.

7 Haziran Genel Seçimi öncesinde partilerin aday belirleme sürecinde özellikle AK Parti’de “çamaşırı ipe serilmeyen” aday adayı neredeyse hiç kalmadı. Onlardan biri de Cavit Okur olmuştu. Sözcü Gazetesi kendisi ile ilgili haberleri manşetine taşımıştı.

Biz o zaman gazete olarak bulaşmamış, haber yapmamıştık. Hangi adayın başına ne gelirse bizden bilinmesin istemiştik.

xx        xx        xx

Benim bu köşede Cavit Okur ile ilgili tek bir eleştirim olmuştu. Adaylıkta amacı “dokunulmazlık” kazanmak istemiş olabilir, bu bizi ilgilendirmez. Bizi ilgilendiren Isparta’nın Sütçüler ilçesinden çıkıp gelip “ne haklaMuğla Milletvekili olmaya kalkışmış olmasıdır… Onu eleştirip, sorgulamıştım.

Sonra da AK Parti aday adaylarının birbirlerini yıpratmak, engellemek için çabaları zirve yapmaya başladığında da Cavit Okur ile ilgili Sözcü‘den Taraf‘a kadar gazetelerin önemli bölümünde ortaya çıkan iddialarla ilgili “Biz gazeteciler bile bu iddiaları biliyorduk, AK Parti yöneticileri Cavit Okur’un adaylık başvurusunu kabul ederken bilmiyor muydu?” diye sorduk.

Neyse ki kendisini kesin aday listesi belirlendiğinde ilk 6 da göremedik. Görseydik, gazete manşetlerine taşınan iddialardan sonra şaşardım!

xx        xx        xx

Cavit Okur gazete manşetlerine taşınan iddialardan sonra AK Parti’den Muğla Milletvekili Adayı olamadı, Milletvekili Aday Adayı olarak kaldı. İyi ki öyle oldu. Seçimde muhalefet için iyi bir malzeme olurdu…

Cavit Okur aday adayı olup da aday olamayan bütün bürokratlar gibi görevine iadesini istedi.

Hemen olmadı. Doğrusu ben “Aday listesine” neden girmedi ise o nedenle göreve başlatmıyorlar diye de düşünmüştüm.

Yanıldım.

Ne oldu, ne değişti ise, hem de genel seçimin ardından yeni hükümet seçenekleri tartışılırken; neredeyse 2,5 ay sonra göreve başladı.

Şaşırdım…

xx        xx        xx

Gelin şimdi başta Sözcü olmak üzere yaygın basında pek çok gazete ile birlikte Muğla’daki gazetelere haber olan iddiaları anımsayalım.

HEM MÜDÜR, HEM ÖĞRETMEN

Uzun yıllar Köyceğiz’de Atatürk İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan ve o sırada okul bahçesindeki Atatürk Büstü’nün kırılması olayına adı karışan Cavit Okur 2011 yılında hakkında iddia edilenleri yaşarken, Bülent Arınç’a yakınlığı sonucu 2012 yılında BYE Genel Müdürlüğü tarafından BYE Bölge Müdürü olarak atandı. Dönemin Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın sorumlu olduğu Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne bağlı Muğla Bölge Müdürlüğü’nde göreve başlayan Okur, aynı zamanda Muğla İmam Hatip Lisesi’nde de ekstradan (o dersin öğretmen açığı olmadığı halde) meslek derslerine girmeye başlamıştı… (!)

xx        xx        xx

SAHTECİLİKTEN MAHKUM OLDU!

Muğla 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 18 Şubat 2013 tarih ve 2012/188 esas numaralı kararıyla Okur hakkında ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan hapis cezası verdi. Dosya sonra Yargıtay’a taşındı.

İki yıl geçmesine rağmen yerel mahkemenin mahkûmiyet kararı ile ilgili Yargıtay’dan karar çıkmadı. Mahkeme kararına göre ‘resmi belgede sahtecilik’ suçu şöyle yaşandı:

Muğla Köyceğiz Atatürk İlköğretim Okulu’nda Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni olarak görev yapan Cavit Okur, 20-30 Haziran 2011 tarihleri arasında okula gitmedi. Okul yönetimi iki ayrı tutanak düzenleyerek ilçe milli eğitime durumu bildirdi. Söz konusu tarihlerde Umre’ye giden Okur, döndükten sonra okula Köyceğiz Devlet Hastanesi’nden 10 günlük rapor alıp verdi. İhbar üzerine Savcılık soruşturmasıyla raporun alındığı tarihle üzerindeki barkod arasındaki çelişki ortaya çıktı. Mahkeme, devlet hastanesinde görev yapan Dr. Canip Dağdelen’in 4 Temmuz günü hastane bilgisayarının tarihini 17 Haziran olarak değiştirip geçmişe dönük 10 günlük rapor verdiğini tespit etti.

Yargılama sonucunda Cavit Okur ve raporu veren doktora‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan 3 yıl hapis cezası verildi. Ceza 2.5 yıla indirildi.

xx        xx        xx

SÖZCÜ’YE KONUŞTU: “HAKİM PARALELDİ”

Hakkında ortaya çıkan iddialar üzerine AK Parti Muğla Milletvekili aday adaylığında aday listesine giremeyen Okur, o günlerde Sözcü Gazetesi’ne yaptığı açıklamada ise şöyle demişti:
Dosya Yargıtay’da. Bana gelen bilgiye göre Yargıtay savcısı cezayı yersiz bulmuş, bozulacak! Suçlamanın aslı astarı yok. Hakkımda karar veren hakim arkadaş paralelci idi. İlk alınan hakimlerden oldu. İspat etmek mümkün değil ama bana sürekli tehdit göndermişti. Bodrum, Marmaris, Datça ilçeleri beni destekleme kararı aldı, sıkıntı buradan kaynaklanıyor.

xx        xx        xx

Mahkemenin verdiği “sahtecilik” kararı ile milletvekili olamayan Cavit Okur, şimdi yeniden Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürü oldu. Genel Müdür de yapabilirlerdi… Bu bizi ilgilendirmez.

Dönemin Orman Bölge Müdürü İbrahim Aydın memleketi Antalya’da AK Parti’den milletvekili aday adayı olup, aday olamayınca Muğla’daki görevine iade edilmemiş, İzmir Bölge Müdürü yapılmıştı. Bu seçimde Muğla İl Emniyet Müdürü Veysal Tipioğlu da memleketi Kars’ta AK Parti’den aday adayı olmuş, ama aday olamamıştı. Kendisi Muğla İl Emniyet Müdürlüğü’ne döndürülmedi!

Cavit Okur’un ayrıcalığı ne?

xx        xx        xx

Cavit Okur adaylığını neredeyse Basın Yayın Enformasyon Bölge Müdürü olarak Öğretmenevi’nde basın kahvaltısı düzenleyip açıklayacaktı. Parası kendisinden tahsil edildi mi bilmiyorum, kahvaltının davetiyesi bile dağıtılmıştı. Bizim yüzümüzden bunu yapamadı! Kahvaltı yapıldı tabi, ama Müdürlüğün bir yıllık çalışmalarının hesabının verildiği bir kahvaltı olarak yapıldı…

Şimdi merak ediyorum; yeniden Bölge Müdürü olarak bir basın kahvaltısı yapacak mı? Bölge Müdürlüğü yaparken yine İmam Hatip’te derslere girecek mi? Girecekse, demek ki bir öğretmenlik aşkı var: o öğretmenlik aşkına rağmen BYE Bölge Müdürlüğü? Adaylıktan önce GEKA destekli bir proje ile gazetecileri eğitmeye kalkışmıştı, başarılı olamadı! Yeni bir proje yapacak mı?

Bir de AK Parti yöneticilerine sorum olacak; Muğla’da neden başarısız olduğunuzun farkında mısınız?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
resat oztepe 13 Haziran 2015 / 22:33

Gocuman; Yazınızı okudum. Cavit OKUR Hoca ile ilgili endişeleriniei bilmiyordum,öğrendim. Zia göreve başlayalı bayağı oldu. Ancak;Ula Kaymakam’ı Sayın Ali YILMAZ Byefendiyi ziyasretiile tekrar popüler oluverdi. Ne farkeder Menteşe Kaymakaımlığı ile Ula Kaymakamlığı iç içe değilmi canım. Hani demiyormuydun Hafif raylı sistem diye. Böylece belki yakınlaşma ile Mahalle oluveririrz olur biter. Menteşe İlçesinin Emirbeyazıt Mahallesi Ula’dan oldukça böyyüktür. sevgi ve saygı.