Brezilya biberi Fethiye’de

Bu haber 09 Ocak 2014 - 8:26 'de eklendi ve 1.082 kez görüntülendi.

brezilyabiberi6516516Şifa kaynağı Brezilya biberi, Fethiye’de de yetiştiriliyor. Kargı köyünde yetiştirilen Brezilya biberinden elde edilen meyveler alternatif tıpta kullanılıyor. Kemoterapi tedavisi sonrası bazı iç organlardaki yaraların iyileştirilmesi ile vücut yüzeyinde bulunan yaraların iyileştirilmesi ve yüz felcinin önlenmesinde kullanıldığı ileri sürülen Brezilya biberinin çok faydalı olduğu belirtildi.
Haber Merkezi
Kargı köyüne yıllar önce getirilerek dikilen Brezilya biberinin bazı üniversitelerdeki hocalarla birlikte yapılan araştırmalar sonucu meyvelerinin çok faydalı olduğu başta pilava katılmak üzere tüketilebildiği kaydedildi. Kargı köyünde yaşayan ve bir kamu kurumundan emekli olan Numan Aladağ isimli vatandaşın ürettiği Brezilya biberinin faydalarının saymakla bitirilemediği belirtildi. Şu günlerde biberin meyvelerini hasat eden Numan Aladağ, hem yağ hem de sıvı içerisinde bekletip alternatif tıp için insanlığa yararlı olmaya çalıştığını söyledi. Numan Aladağ, elindeki Brezilya biberini göstererek şöyle konuştu:
“Brezilya biberinin ağacının meyveleri yeşilken, tam olgunlaşmadan bu şekilde yağ ekstirasyonu yağ koyduğumuz zaman kullanım çemberi daha da genişliyor. Türkiye’ye ilk defa biz getirdik. Başta Şanlıurfa’da Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Doç Dr.Ali Rıza Öztürk hocayla bu konuda müşterek bazı çalışmalarımız var. Ülkemizde bunun genişletilmesini ve Türk çiftçisinin destek istediği noktalarda uzak olmaması düşüncesi ile bu çalışmayı başlattık ve aynı zamanda şifalı bitkiler içinde bitkinin birleşimindeki enzim oranları kimyasal özellikleri söylüyor. Vücuttaki yaralar için bire bir, kemoterapi sonrası iyileşme için çok faydalı bir bitki olduğunu söyleyebilirim”
Fethiye’de ilk defa kendi bahçelerinde üretimin yapıldığını belirten Aladağ, “Allah nasip ederse bu bitkiyi Türk çiftçisine armağan edeceğiz. Brezilya bitkisi yaklaşık bir yılda 2 metre uzuyor. En önemli tarafı Eylülün on beşinde çiçek açmasıdır. Çiçeklerin kıt olduğu bir mevsimde bunun çiçeklerinin olması ve balı çok kıymetlidir. Arılara hem doğal bir beslenme, hem de bal üretimi sağlanmasında çiçekleri oldukça faydalıdır” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.