Bravo Sağlık Müdürü’ne « Hamle Gazetesi

Bravo Sağlık Müdürü’ne

Bu haber 06 Haziran 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.515 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Turizm 12 aya yayılacak; Esnaf kış aylarını boş geçirmeyecek; Muğla marka kent olacak; İstihdam artacak; Döviz girdisi artacak; Proje Türkiye’de ilk olacak…

Türkiye’de ilk olan bu proje Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’in projesi.

Proje hayata geçer mi?

Geçer veya geçmez. Gündeme getirilmesi, tartışılması bile önemli…

Bu anlamda bir projeyi Muğla’da üç günlük Sağlık Müdürü olarak düşünmüş olduğu için Sayın Tekin’i kutlamak gerek.

Muğla’da TÜRSAB, GETOB, BODER, FODER, Muğla Basın Yayın Enformasyon Müdürlüğü, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü var. Ne yapıyorlar?

xx        xx        xx

Muğla, sağlık ve 55 yaş üstü turizminde Türkiye’de bir ilke imza atmaya hazırlanıyor. Muğla bu anlamda “Marka Kent” olacak. Olabilir mi? Elbette olabilir…

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Nurettin Demir, kendisine bu görev teklif edildiğinde İzmir’deki işini gücünü bırakıp Muğla’ya bunun için gelmişti. Hedefi Muğla Tıp Fakültesi’ni kampus alanı içinde bir de “Geriatri ve Onkoloji Köyü” kurup, Muğla Sağlık Turizminin lokomotifi haline getirmekti.

Seçilmişlerimiz kendisini “solcu” diye beğenmediler, gerekli ödenekler askıya alındı, kadrolar açılmadı ve O da kalktı CHP’den Muğla Milletvekili oldu…

Eğer Prof. Dr. Nurettin Demir’e engel çıkarılmasaydı Muğla’da çoktan Sağlık Turizminin adımları atılmaya başlanmış olacaktı!

xx        xx        xx

Dünyaca ünlü turizm merkezlerinin bulunduğu Muğla’da kış aylarında otellerin yüzde 90’ının kapalı olması ve özel hastanelerin de yüzde 10 kapasiteyle çalışması Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nü harekete geçirdi.

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nün hazırladığı proje Valilik tarafından onaylayarak Sağlık Bakanlığı’na gönderdi. Bakanlıktan olumlu yanıt alınmasıyla projeye hız verildi. Muğla Valiliği’nde yapılan toplantıda, Sağlık Müdürlüğü, Kültür Turizm İl Müdürlüğü, Ticaret ve Sanayi Odası, özel hastane yetkilileri ve turizm temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurulması kararlaştırıldı.

Proje İzmir’de 19-23 Nisan tarihlerinde düzenlenen ve 58 ülkenin katıldığı “Dünya Sağlık ve 3. Yaş Turizmi Kongresi”nde 3 aşamada tanıtıldı. Ardından geçen ay Bodrum’da düzenlenen “Sağlık Turizmi” çalıştayında ele alındı.

Proje yol alıyor…

xx        xx        xx

Peki, nasıl olacak?

Sağlık Bakanlığı’nın projelerini desteklediğini belirten Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin özellikle fizik tedavi, göz ve diş hizmetleri sunacaklarını belirtirken, hedef kitlenin İskandinav ülkeleri olduğunu kaydederek şöyle devam ediyor:

Bu ülkelerde eklem rahatsızlıkları sık görülüyor. Üçüncü Yaş Grubundaki bir hastanın sağlık gideri 6 bin Euro. Biz bunu 2 bin Euro’ya çözeceğiz. Biz bu kişileri 15 gün-1 ay gibi konaklamalı olarak ağırlayacağız. Komisyonun kurulmasının ardından otelci, hastane yetkilisi ve turizmciler arasında protokol imzalayacağız. Otellerden paket fiyatlar alacağız. Ayrıca özel hastanelerden de sabit fiyat isteyeceğiz. Garantör de biz olacağız. İskandinav ülkelerindeki asistan firmalarla görüşeceğiz. Otellere belirli kriterler getirilecek. Asistan firmaların isteği doğrultusunda otellerle anlaşılacak. Sauna, hamam, havuz ve konfor gibi etkenler garanti edilecek. Gezi programları uygulanacak. Gelen turist 1-2 saatlik tedavisinin ardından şezlongda güneşlenip kitabını okuyacak. Doğal güzelliklerimizi ve kültürel değerlerimizi tanıyacak. Bu proje Türkiye’de ilk olacak. Ülkemizin de tanıtımının yapılması sağlanacak.

Olur mu olmaz mı?

Bal gibi olur…

xx        xx        xx

Nedense bu konu basınımızda pek ele alınmadı.

Oysa çok önemli…

Muğla’nın 100. Yıl balonu ile Muğla Valiliği’nin sözüm ona Muğla’yı tanıtmak ve “Marka” yapmak, ama adeta “para kazandırmak” için Almanya’dan getirdiği tanıtım şirketi Arsnova’nın “dostlar alışverişte görsün raflık çalışmasından” çok dana önemli…

Daha önce de yazdık. Sağır sultan bile duydu…

Muğla Valiliği kimine göre “tanıtım ve markalaşma” için Muğla İl Özel İdaresi Bütçesi’nden 700 milyon TL para aktarmış! Kimine göre de aktarılan para öteki kaynaklarla 1 milyar TL… Umuyor ve bekliyoruz o paranın nereye, neden, nasıl ve ne kadar harcandığı veya harcanacağı da açıklanır…

Ama işte “marka proje”; Sağlık Turizmi…

Muğla bu alanda Türkiye’nin değil, Avrupa’nın markası olabilir…

Yanlış ve eksikler içeren tanıtım dergisi, Web sitesi, tanıtım filmi ile marka olunmuyor! Tanıtım başka, “marka olmak” çok başka…

Ne kadar markalaştı iseniz o kadar tanınırsınız. Tanındığınız kadar markalaşamazsınız!

xx        xx        xx

Bodrum’da yapılan Sağlık Turizmi Çalıştayında kısa bir konuşma yapan Sağlık Turizmi Daire Başkanı Dursun Aydın sağlık turizminin önemini katılımcılara anlatmış. Türkiye‘deki Sağlık Turizmi Politikaları ve Mevzuatına Genel Bakış, Sağlık Turizminde Yurtdışı Tanıtım Destekleri ve Vergi Muafiyeti, Sağlık Turizminde Muğla Destinasyonu, Kamu Hastanelerinde Sağlık Turizmi, Bodrum’da Turizm Çalışmaları ve Beklentiler, Muğla’da Termal Su Çalışmaları gibi konu başlıkları ele alınmış.

Çalıştay’da Adalet ve Kalkınma Partisi Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden de söz almış. Basında yer alan haberlere göre “Dünya’da sağlık turizminde ön sıralarda yer alıyoruz, örnek gösteriliyoruz. Otellerimizin sağlık turizmine geçmesi çok önemli bir şey. AK Parti olarak sağlık turizmine destek veriyoruz.” demiş.

Keşke o toplantıda biri de çıkıp, “Muğla Tıp Fakültesi Hastanesi’nin temeli ne zaman atılacak? Hastane inşaatı için çıkarılan ödenek nereye gitti?” diye sorsaydı…

xx        xx        xx

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü gerçekten uygulanabilir ve uygulanmasında geç kalınmış bir projeyi ortaya koymuş bulunuyor… Muğla’daki turizm tesislerinin yorgun ve kışında açık kalmalarını sağlayacak durumda olmadıkları bilinen gerçek. Ancak Ortaca Sarıgerme ve Dalyan’da, Muğla Akyaka’da, Datça’da, Milas Ören’de, Fethiye Ovacık’ta, Ölüdeniz’de, Bodrum Yalıkavak’ta, Gümüşlük’te  bu işe uygun butik denebilecek oteller var… Zaman kaybetmemek için hemen butiklerle işe başlanabilir.

Çünkü korkarım ve bir kısım sağlık personeli için hiç istemeyiz ama bürokratların değişmesi halinde bu güzel proje raflarda tozlanmaya bırakılır…

Tabi ivedilikle Muğla Tıp Fakültesi’nin kendi hastanesinde hizmeti sürdürmesinde ve Prof. Dr. Nurettin Demir’in hayalini de gerçekleştirmesinde yarar var.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.