Bravo Bahattin Gümüş

Bu haber 04 Ağustos 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.362 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Ramazan Ayı’nda Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş eski garaj alanı ile ilgili yaptığı açıklamasıyla herkesi şaşkına çevirdi. Bizleri üzdü…

Ama Başkan Gümüş bu günlerde altına imza attığı uygulamalarla herkesin takdirini topluyor. Başkan Gümüş özellikle çarşı-Pazar ve mahalle gezileri ile herkesin gönlünü alıyor.

Millet şimdiye kadar belediye başkanı mı gördü!

Umarız Başkan Gümüş’ün gezi ve ziyaretleri bir “heves” değildir.

Heves geçer de o gezi ve ziyaretler unutulursa, şimdi elini sıktıkları da sandıkta kendisini unutur…

xx        xx        xx

Bundan 15 yıl önce Muğla Belediye Başkanı olduğunda Osman Gürün de hevesliydi. Ne yalan söyleyeyim ilk seçiminde kendisi ile beraber olan herkes heveskârdı… Gerçi Başkan Gürün’ü o ilk günlerde çarşı-pazara çıkarmak mümkün değildi, ama kendisi ile birlikte çevresindeki herkes Muğla’ya hizmet aşkı ile yanıp tutuşuyordu.

Gerçi o günlerin “miş gibi bürokratları”, bıyık altı gülerek “Biz ne başkanlar gördük. Bunu da hallederiz.” diyorlardı, ama öyleydi işte. Heves vardı…

Gazetelerde “Menteşe’de beyaz masa dönemi” başlıkla haberleri görünce o günler aklıma geldi.

xx        xx        xx

Beyaz MasaMuğla’da yeni bir şey değil. Başkan Gürün’ün belediye başkanlığının ilk yılında gerçekleştirilmiş bir uygulama idi. Beyaz Masa’nın yanında bir de “Dilek Kutuları” vardı.

Muğlalılar her türlü dilek ve şikâyetlerini yazıp o kutuya atarlardı. Belediye’deki ilgililerce telefon bırakanlara telefonla, adres bırakanlara mektupla geri dönülürdü. Dilek kutuları şehrin hemen her yerine asılmıştı. O dilek kutularının yanına bir süre sonra galiba Muğla Emniyet Müdürlüğü’nce de birer dilek kutusu konmuştu.

Emniyet ne yaptı bilmiyorum da belediye o güzel uygulamayı sürdüremedi veya sürdürmedi!

O dilek kutularından merak ederseniz, bir tane kalmış. Soykan Kuyumculuk’un Yağcılar Hanı’nın içine bakan cephesinde ilk günkü gibi asılı durmakta…

Dilek kutuları neyse de “Beyaz Masa” kaldırılmamalı, tersine geliştirilmeliydi…

Gerçi çokta önemli değil. Muğlalı beyaz masa olsa da olmasa da seçimlerde CHP’ye oy vermeyi alışkanlık edinmiş… (!)

xx        xx        xx

Tabi Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş’ün o “CHP’ye oy verme alışkanlığına” kanmamalı… Bir gün yeter artık denecektir. Belki de o bir gün 2019 yerel seçimleri olacaktır!

Başkan Gümüş bunun farkında olmalı…

Yoksa Osman Gürün’ün daha birinci yılında uygulamadan kaldırdığı “Beyaz Masa”yı 14 yıl sonra farklı bir şekilde yeniden uygulamaya koymazdı.

Farlılık; dönüşümlü olarak her hafta bir belediye başkan yardımcısının o masada hemşerilerini güler yüzle karşılıyor olması.

Beyaz Masa” nereden baksanız 20-25 yıllık bir uygulama. Refah Partili belediyelerde başlamıştı. Bu gün AK Partili belediyeler ağırlıklı olarak belediyelerin büyük bölümünde var.

Günümüzde Beyoğlu Belediyesi Beyaz Masa’nın yerine “Akıllı Belediye” uygulaması getirirken, bazı belediyelerde “Mobil Beyaz Masa” uygulamasını başlatmış bulunuyor.

Ama hiç birinde hemşerilerini Başkan Yardımcısıyla güler yüzle karşılayan bir başka belediye yok. En azından ben duymadım.

xx        xx        xx

Nedense son yerel seçimde “Beyaz Masa” vaadinde bulunan aday çıkmamıştı. Ben AK Parti adayı Mestan Yayman vaat eder diye ummadım değil. O hastaları sağlık kuruluşlarına taşıma vadinde bulunmuştu! Oysa o işi İl Sağlık Müdürlüğü başarı ile yürütüyordu ve yürütüyor… (!)

Ama MHP Belediye Başkanı Adayı Osman Can Yenice evlerinde yalnız yaşayan yaşlılar ile ilgili ortaya bir proje koymuştu.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Yenice’nin projesinden mi esinlendi bilmiyorum, Ramazan Ayı’nda yaşlıların evlerine temizlik hizmeti de başlattı.

Başkan Gümüş’ü kutlarım. Eğer Yenice’den esinlendi ise ayakta alkışlarım…

Nedense belediye başkanı seçilenler genellikle, kendilerinin düşünemediği ama rakiplerinin düşündüğü ve uygulamaya geçirilmesinde büyük yarar olan projeleri görmezden geliyorlar!

Bu “kompleksin” terk edilmesinde yarar var…

Çünkü vatandaşlar bir hizmet ile ilgili projenin kim tarafından ortaya atıldığına değil, kimin uygulamaya koyduğuna bakarlar ve uygulayandır akıllarda kalacak, takdiri toplayacak olan…

xx        xx        xx

Başkan Gümüş’ün uygulamaya koyduğu projenin adı; “Yaşlıların Sıcak Yürekleri, Menteşenin Vefalı Elleri” şeklinde…

Proje kapsamında yaşlı ve bakıma ihtiyacı olan ailelere evde temizlik hizmeti veriliyor.

Menteşe Belediyesi Sosyal Hizmet Sorumlusu Özlem Dinçer Çınar’ın verdiği bilgiye göre, proje kapsamında ilk etapta 40 aileye ulaşılmış.

Evini temizleyemeyen ve temizlenmesini isteyen ihtiyaç sahipleri 424 00 48 nolu telefon ile belediyenin ilgili birimine ulaşıyor ve belediyenin 3 kişilik ekibi gidip evi temizliyormuş.

Menteşe Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Hülya Ereşter, Sosyal Hizmet Sorumlusu Özlem Dinçer Çınar, Meclis Üyesi Gonca Köksal Kılınç, Leyla Ersöz ve Aslı Öztürk’den oluşan “Sosyal Projeler Ekibi” oluşturulmuş.

xx        xx        xx

Bayram’da karşılaştığımız Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Bir iki çöp evle de karşılaşıldı” diyordu.

Doğrudur. Mutlaka vardır. Proje ise gerçekten iyi düşünülmüş bir proje…

Doğrusu bu konuda Başkan Gümüş dahil hiçbir adayın vaatleri arasında “ev temizliği” gibi bir proje yoktu. Ama adaylardan Osman Can Yenice’nin projeleri arasında isteyen yalnız yaşlıların evlerinde temizliklerinin (kadınların manikürü, pedikürü, ağdası, erkeklerin tıraşı dahil) yapılması ve yine isteyen yaşlılara kitap, gazete okunması vardı…

Belediyenin “Sosyal Projeler Ekibi”nin elbette önümüzdeki zamanda yeni ilginç projeleri olacaktır. Osman Can Yenice’nin projesini de “Yaşlıların Sıcak Yürekleri, Menteşenin Vefalı Elleri” projesine katabilirler.

Projenin kime ait olduğunun ne önemi var. Önemli olan kimin uyguladığı değil mi?

xx        xx        xx

Kim bilir belki, bakarsınız Menteşe Belediyesi her mahalle (köyün) düğün, mevlit gibi sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği birer salona sahip oluncaya kadar, çadır, sandalye ve masa servisi de yapılıp, belediye imamları tarafından ücretsiz mevlit de okutulur.

Neden olmasın?

Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ve ekibini kutluyoruz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.