Boyunduruk Altına…

Bu haber 24 Mart 2017 - 0:34 'de eklendi ve 678 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Toplumları geliştiren nedir?

Kahramanlar mı milleti yönlendirir? Yoksa kalabalıklar mı?

Yazar Grigory  Petrov, Carlyle ve Tolstoy’un fikrinden hareketle, milletlerin kaderini neyin belirlediğini sorguluyor.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde eseri Finlandiya’nın esaret içinde bir bataklıklar ülkesi olmaktan, özgür ve demokratik beyaz zambaklar ülkesine nasıl dönüştüğünü anlatan kitaptır. Bu eser ülkemizde Atatürk’ün okullarda okutulmasını istediği ve hatta öğretmenlere ücretsiz olarak dağıtılmış bir yapıttır.

Kaç kez okuduğumu hatırlamıyorum şimdi tekrar okuyorum. Bana ilham veriyor. Okumayı gelişmek olarak görmekteyim. Adalet bakanı olsaydım, adi suçlardan tutuklu mahkumlar için hapishane kütüphanesi yaratırdım. Yükümlülerin hayatlarına dokunarak bu  dönemlerini kişisel gelişim haline getirip,  hapishanede  öğrendiklerini   hayatlarında başarıyla uygulamalarını isterdim. Eğiterek, patlamaya hazır bir mayını vatana ve topluma yararlı birey olarak kazandırırdım.

Ve böylece topluma çok faydam olurdu diye düşünürdüm. Bakan olmadığıma göre çokta kafa yormama  gerek yok diye düşünüyorum. Kim bilebilir geleceğin neler getireceğini. Güzel şeyler olsun.

Kıssadan hisse eğitim şart.

Beyaz Zambaklar Ülkesinde’nin yazar  Grigory Petrov  bir Rus’tur.

Kitabın kahramanı, Finlandiya eğitim sistemini ve toplum yapısını düzeltmek için uğraşan Snelman adlı aydındır. Johan Wilhelm Snelman (2 Mayıs 1806- 4 Temmuz 1881) dönemin büyük bir bilim adamı, derin bir filozofu ve ünlü bir siyasetçisidir. Fin kültürünü yaratan halk öğretmeni olarak bilinir. Askeri gücü olmasa da kültürü ile var oluşunu sürdürecek bir Finlandiya düşünür ve tüm ülkenin dinamiklerini harekete geçirir.

Türk Milleti hiçbir zaman sömürge ülkesi olmamıştır. Finlileri önce İsveç sonra da Rusya işgal etmiştir

Snelman ile birlikte toplumun tüm kesimleri bir bütün halinde çalışır ve fakir Finlandiya ülkesini kalkındırırlar ve zor olanı başarırlar.

Kahraman Snelman; Finlilerin içindeki mücadele ruhunu harekete geçirmiştir.

Snelman, ne zaman bizim küçük milletimiz, büyük komşularından daha yüksek bir uygarlığa sahip olursa, ancak o zaman tehlike savuşturulmuş olur demektedir.

Ve devam eder…

Aydın olmak demek, modaya uygun elbise, şapka giymek ve kolalı gömlek giyinmek demek değildir. Aydın kesim, halkın beyni konumundadır. Halkımız sizi iyi bir eğitim aldıktan sonra yüksek bir gelir elde edesiniz, geceleri eğlenesiniz diye sizi o konuma getirmemiştir. Böyle olanlar gerçek aydın olamazlar. Onlar yozlaşmışlardır. Eğitim almış olanların tümü millî düşünceyi geliştirmeye, millî ruhu uyandırmaya, millî iradeyi güçlendirmeye mecburdurlar. Köylülere, işçilere, halkın alt kesimlerine nasıl daha iyi bir konuma yükselebileceklerini öğretiniz der.

İmkansızlık ve zorluklarla örtülü bir ülke tepeden tırnağa köklü bir değişim yaşıyor.

Köle olmayı değil de özgür olmayı seçiyor.

Tüm vatandaşı eğitimden geçiriyor.

Aydınlığı benimsiyor.

Refah ülkesi oluyorlar.

Medeni ülke oluyorlar.

Temel hak ve özgürlükler kutsalları oluyor.

Büyük mücadele ve sönmez inançla bir ülkelerinin kaderi değiştiriliyor.

Büyük Atatürk hep bu yüzden bu yapıtı tüm milletin okumasını istemiştir.

Gelin içimizde gelişim ruhunu ateşlemek için Grigoryy Petrov’un Beyaz Zambaklar Ülkesinde yapıtını okuyalım.

Büyük Atatürk biliyordu ki, bu millet tarihte hiçbir milletin boyunduruğu altına girmemiş ve girmeyecek. Bu güzel ülkeyi düşmanlar dört bir cepheden sarmış iken, kurtuluş mücadelesi vermiştir.

Shelman halkına “ yüksek bir uygarlığa sahip olursak  ancak o zaman boyunduruk altına girmeyiz’’  demişti.

Biz de bu güzel ülkenin düşmanları ile baş edebilmek için hızla demokratik, özgürlükçü ve refah ülkesi olmalıyız.

Bu Güzel Ülke Beyaz Zambaklar ülkesi olmalıdır.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.