“Böyle olacağı belliydi”

Bu haber 15 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.152 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Böyle olacağı belliydi.

Hemen herkesin söylediği bu…

Buna karşılık önceki gün yapılan “liderler buluşması”ndan yine herkes umutluydu. En azından “umutları olanlar” vardı. Ki CHP lideri Kılıçdaroğlu da 1 saat 35 dakika süren görüşmenin ardından “Tarihi bir fırsat kaçırıldı” diyordu.

AK Parti ve MHP koalisyonu kurulmuş olsaydı; onların yapacağı reformlara, hazırlayacakları yeni Anayasa’ya CHP ve HDP’liler karşı çıkardı. CHP ve HDP koalisyonu kurulmuş olsaydı da tersi olurdu.

Ülkenin sağının solunun temsil edileceği bir CHP-AK Parti koalisyonunda ise demokratikleşme adımları atılıp, toplumsal mutabakat sağlanıp, her kesimin kabul edeceği bir yeni Anayasa çıkarılıp, terör ve gerilim ortamından çıkılarak kutuplaşma ve ötekileştirme geride kalabilirdi.

Olmadı…

xx        xx        xx

İlk tepkiyi ekonomi verdi.

Borsa çöktü, dolar zirve yaptı…

Arkası bahar değil, kış…

xx        xx        xx

Elbette her şey bitmiş değil.

MHP var… Elbette MHP her şeye ve alayına da karşı!

MHP önce “Blok yok” dedi. Çünkü HDP ile birlikte olamayacakları gibi, HDP’nin içinde olacağı hiçbir oluşuma destek olmayacaklarını açıkladılar. Demokrasilerde olacak iş değil, ama en az kendileri kadar oy almış bir partiyi yok saydılar! CHP ile AK Parti’ye “Kurun hükümeti, biz ana muhalefetiz.” dediler.

Hal böyle olunca “AK Parti ve MHP” ikilisinin bir araya gelmesinden bir şey çıkmaz.

Görünen bu ve dün bu yazı yazılırken bir gelişme yaşanmamıştı, ama bakarsınız AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu’nun CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’na yaptığı teklifi MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli pazartesi günü kabul etmiş olur.

xx        xx        xx

Önceki gün yapılan görüşmenin ardından CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, “AKP bize koalisyon önerisi ile gelmedi. 3 aylık seçim hükümeti teklif etti. Olmazsa azınlık hükümetine destek istediler.” diyordu.

MHP Genel Başkanı Bahçeli bu teklifi kabul eder mi?

Belki azınlık hükümetine destek olabilirler.

Olmazsa ne olur?

AK Parti geçici hükümeti parlamentoda güvenoyu ister. Bir hükümeti düşürmek için yasanın belirlediği oy oranı var, ama güvenoyu için mecliste olan vekillerin verecekleri evet oylarının hayır oylarına bir fazlası yeterlidir.

MHP bunun için meclise gelmezlik eder mi?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmayan MHP bakarsınız güven oylamasında da bunu yapabilir… MHP bunu yaparsa geçici AK Parti Hükümeti kalıcı hükümete dönüşür. MHP bunu yapmazsa erken seçime gidilir.

xx        xx        xx

Doğrusu 7 Haziran’ın hemen ardından toplumun büyük kesimi CHP-MHP-HDP bloğunun AK Parti ile hesaplaşmasını istedi… Yukarıda da vurguladığım gibi MHPblok yok” dedi.

Ardından CHP-MHP koalisyonu beklentisi ortaya kondu. Hatta KılıçdaroğluSayın Bahçeli başbakan olabilir” dedi, ama Sayın Bahçeli bunu adeta “hakaret” olarak kabul etti.

Bu defa toplumun büyük kesiminde AK Parti-CHP koalisyonu umudu doğdu. Gerek ekonomi çevrelerinde, gerek siyasi çevrelerde böyle bir koalisyonun Türkiye için bir “fırsat” olacağı değerlendirildi.

Olamadı…

xx        xx        xx

Tabi bir de baştan beri yapılan bir değerlendirmede şu:

CHP ile koalisyon kurmak kolay, ama uzun süreli olmaz. MHP ile koalisyon zor, ama uzun süreli olur.

Buradan bakarsanız, AK Parti’nin MHP görüşmelerinden bir uzun soluklu hükümet, en azından azınlık hükümetine destek çıkabilir umudu yeşertilebilir gibi görünse de zor.

Çünkü MHP 17-25 Aralık dosyalarının açılmasından vazgeçmez…

Zaten şu ana kadar bir koalisyon hükümeti kurulamamış olmasının nedenlerinden biri de bu.

İster AK Parti-CHP ve ister AK Parti-MHP hangi koalisyon olursa olsun 17-25 Aralık dosyalarının açılması ve Cumhurbaşkanı’nın yasal yetki sınırlarına çekilmesinin dayatılması ihtimali hep var…

İşte bu noktada Türkiye’nin erken seçime, bir başka tanımla tekrar seçime gitmesi kaçınılmaz görünüyor. Nitekim önceki gün CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmeden çıkışında Başbakan Davutoğlu şöyle diyordu:

Hükümet ortaklığı zemini oluşmadı, erken seçim güçlü bir ihtimal.

Ancak yine de MHP’nin isteklerinden birinin olduğunu unutmamalı. Çözüm süreci bitti… AKP- MHP koalisyonu güçlü bir seçenek olarak duruyor.

xx        xx        xx

Başbakan Davutoğlu’na kalsa bir koalisyon kurulabilirdi. Sence kendisi buna istekliydi. Hatta doğruluğuna inanıyordu, ama…

13 yıl iktidar olmuş bir partinin kurucusu olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan kimsenin iktidarını paylaşmasını kabul etmesini beklememesi de gerekir. Bu mümkün değil…

Özellikle Meclis Başkanı seçiminin ardından AK Parti tabanında da koalisyon karşıtlığı ve erken seçim istediği yüksek oranlara ulaştı.

Bundan sonra ne olur?

Eğer AK Parti-MHP görüşmesinden de bir şey çıkmaz ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti kurma görevini en çok oy alan ikinci parti CHP’ye hükümeti kurma görevi vermesi gerekir, ama buna zaman kalmadı! 45 gün dolmak üzere…

Bugüne kadar adeta “Cambaza bak”ı oynadık. MHP ile görüşmeden de bir şey çıkmaz. Bundan sonra erken seçim hayırlı olsun.

xx        xx        xx

AK Parti çevrelerine bakılırsa 7 Haziran seçimlerinde bir bölüm AK PartiliNasıl olsa yine kazanırız” deyip sandığa gelmediği gibi, bir kısım AK Partili de HDP’nin barajı aşması için “ödünç oy” verdi! Yine AK Parti çevrelerine göre, AK Parti’nin bu her iki kesimi de çoktan pişman oldu… Hortlayan terörün önlenmesi ve demokratikleşmenin, istikrarın devam etmesi için o oylar geri gelecektir ve HDP barajı aşamayıp AK Parti tek başına iktidar olacaktır.

Bu olabilir mi?

Son anketlere bakarsanız zor!

xx        xx        xx

AK Parti‘nin 7 Haziran sonrası yaptırdığı en kapsamlı anketten çarpıcı sonuçlar çıkmış. Ankete göre, AK Parti oylarını yüzde 40,6’dan yüzde 43,8’e yükseltmiş. Ankette AKP‘nin zor olsa da kıl payı tek başına iktidar olacağı belirtiliyor. Ankete göre HDP ve MHP‘de de düşüş var…

ANDY-AR Araştırma Şirketi‘nin anketine göre, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna seçmenin yüzde 42.8’i AKP, yüzde 27’si CHP, yüzde 15.9’u MHP ve yüzde 12.8’i HDP yanıtını vermiş… AK Parti açısından sıkıntılı.

Bence de erken seçimde AK Parti ve MHP oy kaybına uğrarken HDP yerini koruyabilir. CHP’de bu durumda oy oranını bir iki puan arttırmış olur.

O zaman erken seçimin ne alemi var?

Yok, ama sanki AK Parti iktidar oluncaya kadar seçim yenilenecek. Seçimlerle yorgun düşen seçmen bunu karşılayabilir. Ancak tepki de gösterebilir. Göreceğiz…

Ama unutmayalım, ülkenin geleceği partilerin geleceğinden çok daha önemli…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
resat oztepe 15 Ağustos 2015 / 19:06

GOCUMAN; Yazınızı okudum. katıldığım yönleri ve yerleri var,katılmadığım yönleri var. Ne var bunda doğaldır denebilir. Ancak; 50 Yıllık birikimi olan duayen bir köşe yazarının hala ” Cumhurbaşkanı’nın yasal yetki sınırlarına çekilmesinin dayatılması ihtimali hep var .deyiminize “siz tarafından “‘Katılmama ma rağmen'” şerhini görmek isterdim. zira 12 nci Cumhurbaşkanını halk doğrudan ve %52 lik bir oy ile seçti. Parlemento görevlendirmedi. sevgi ve saygı.

Mehmet Keza KUNDAKÇI 16 Ağustos 2015 / 18:52

Değerli okuyucu arkadaşımız Reşat bey,merhaba,bu Cumhurbaşkanlığı seçimi işi,HALK TARAFINDAN seçildi konusu,HUKUKUN ÜSTÜN olduğu bir ülkede olmayacak koşullarda oldu ve ardından 07.Haziran.2015 seçimlerinde,AKePe’yi RTE kurtarmıştır,bunca adil olmayan devlet imkanlarının kullanılması vs.dolayısı ile RTE’nin şu an ki oyu da %40 küsurdur,bu da,beni parlemonto atamadı söylemini GEÇERSİZ KILAR aynı mantık ile,selamlar,MKzK-Ortaca,

reşat öztepe 18 Ağustos 2015 / 13:58

M.K.KUNDAKÇI; % 52 REY demek hukukun üstün olduğu ülkelerde mi olmaz. pek anlayamadım. Üstünlerin Hukuku nu gördük zaman içinde. % 40 Oy ‘u neden küçümsüyorsunuz. Ake pe diye bir siyasi teşekkül yoktur. Ak parti vardır.nazik olan yorumunuza da teşekkür ederim.