BOTAV, 2015 turizm sezonunu değerlendirdi « Hamle Gazetesi

BOTAV, 2015 turizm sezonunu değerlendirdi

Bu haber 17 Kasım 2015 - 23:58 'de eklendi ve 633 kez görüntülendi.

BOTAV, 2015 TURİZM SEZONUNU DEĞERLENDİRDİBodrum Belediyesi ve Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Başkanı Mehmet Kocadon, sürdürülebilir turizm ve Bodrum’u uluslararası arenada bir marka haline getirmek için tanıtımların ‘ben’ değil ‘biz’ diyerek yapılması gereğine dikkat çekti.

Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) tarafından Ramada Resort Otel’de 2015 Yılı Turizm Değerlendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya; Bodrum Belediye Başkanı ve Bodrum Tanıtma Vakfı (BOTAV) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocadon, Bodrum Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kocadon, Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Halil Özyurt, TAV Havalimanları Pazarlama Müdürü Serkan Karahatay ile BOTAV ve BODER üyelerinin yanı sıra uluslararası turizm acentelerinin temsilcileri katıldı.
2015 yılı Bodrum turizm faaliyetlerinin değerlendirilerek 2016 yılında yapılacak olan projelerin ele alındığı toplantıda ilk olarak katılımcılara BOTAV’ın hazırladığı sunum gösterildi. Bodrum’un sahip olduğu eşsiz iklimi ile coğrafi koşullarının, kültürel değerlerinin ve Türkiye açısından ne kadar önemli bir konumda olduğunun anlatıldığı slaytta, 2015 turizm sezonunun rakamsal verilerle nasıl geçtiği değerlendirildi.
TAV Havalimanları Pazarlama Müdürü Serkan Karahatay yaptığı konuşmada, 2015 yılında uluslararası alanda yaşanan turist kaybının sebeplerinden bahsederken kısa, orta ve uzun vadede uygulanabilecek çözümler hakkında bilgi verdi. Bodrum Belediyesi, BODTO, BODER, BOTAV ve TAV işbirliği ile 5-6 kişiden oluşacak bir Turizm Gelişim Komitesi kurulması önerisinde bulunan Karahatay, 2016 yılı ve sonrası için birlikte hazırlanacak bir turizm planlamasının yapılması gerektiğini söyledi. Toplantıda Sundance Otel Genel Müdürü Yusuf Günaydın, TUI UK Turkey Contract Manager Karen Hollier ve FTI Grup Türkiye ve KKTC Direktörü Hicabi Ayhan birer konuşma yaptı.
Bodrum Belediye Başkanı ve BOTAV Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kocadon sezonu değerlendirerek, “Şuradaki topluluk her türlü gayreti ve mücadeleyi turizm için yapmakta. Tabi şöyle bir baktığımızda Türkiye’nin içinde bulunduğu durum, komşularla olan ilişkilerde büyük bir etken ve hiç kimse kendini güvende hissetmediği yere gelip de tatil yapmaz. Önce bu algı üzerinde çok çalışmamız lazım. Umarım ki yeni kurulacak hükümetin dış politikaları, iç politikaları bu güzel ülkemize huzuru, birliği, beraberliği ve barışı getirir. Burada tur operatörü, otel sahibi, yatırımcı arkadaşlarımız ve inşaat sektöründen birçok arkadaşımız var. Sürdürülebilir bir turizm yapmak, Bodrum’u uluslararası alanda bir marka haline getirmek istiyorsak Bodrum’un tanıtımını çok iyi yapmamız lazım. Biz şu anda Muğla’nın Marmaris ve Fethiye’sine lokomotif görevi yapan bir bölgeyiz. Üç ilçe olarak turizm adına tanıtım faaliyetlerimiz devam ediyor. Onun için hep beraber önümüze bir bilanço çıkacak. Bu da tanıtım bilançosudur. Sosyal medyada olsun televizyonlarda basında olsun; broşürlerde, kataloglarda, magazin dergilerinde olsun. Onlara gidip Bodrum’u en iyi şekilde anlatırsak, Bodrum’un yaşam kalitesinde bir değişim olmadığını, burada huzurlu ve güvenli bir tatil yapılabileceğini anlatırsak bu düşüşe ancak bu şekilde dur diyebiliriz. Çünkü tek başımıza yaptığımız tanıtımların, yatırımların bizi bir yere getirmediğini görüyoruz. Bugün TAV diye bir kuruluş, Bodrum’a inanmasaydı ve güvenmeseydi bu kadar büyük paraları bu havalimanına yatırmazdı. Şimdi TAV’ı yalnız mı bırakacağız? Hepimize güvenerek aldılar bu havalimanını, hepimize inandılar, yerel yönetime inandılar, sivil toplum örgütlerine, otelci arkadaşlarımıza, inşaat sektörüne inandılar. Ve bu havalimanının işletmesini üstlendiler. Bakın size açık ve net söylüyorum; Serkan Bey ile birebir görüşüyorum. Son altı aydır Serkan Bey evinde yatmıyor, Bodrum’a bir tane uçak fazla indirebilmek için. Önümüzde böyle bir güç varken biz Bodrum olarak hep beraber bu güce destek vermeliyiz.” dedi.
Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon konuşmasının sonunda turizmcilere seslenerek, “Soruyorum, ‘arkadaş otelin nasıl’ diyorum. ‘Çok şükür başkanım yüzde100 doluyuz’ diyor ama bu dediği zaman Temmuz 15. Şimdi soruyorum ‘Başkanım kapattık hiç kimse kalmadı’ diyor. Almanya’da bu havada insanlar herhalde denize giriyordur. Şimdi Almanya’da Bodrum’un Kasım ayındaki sıcaklığının 26 derece olduğunu söylesek insanlar inanmaz. İnsanlar görünce inanır arkadaşlar, insanları buraya getirmedikten sonra inandıramayız. Bodrum’un güzelliğini, huzurunu ancak getirip gösterirsek inandırırız. Nisan ayından itibaren Bodrum Belediyesi olarak ve BOTAV olarak; Bodrum’a gelecek birçok tur operatörü arkadaşlarımızın acentalarına, gazetecilere ve satış elemanlarına ev sahipliği yapmaya hazırız. Getirin arkadaşlar, bir yerden başlayalım. Her zaman sizin yanınızdayım. Bundan da gurur duyuyorum. Çünkü sizler gerçek turizm sevdalılarısınız. Bugün burada olmanız bile benim için en güzel yandır. Hepinize teşekkür ediyorum sevgi ve saygılarımı sunuyorum.” dedi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.