Bosna Hersek heyeti Vali Çiçek’i ziyaret etti

Bu haber 27 Nisan 2017 - 23:54 'de eklendi ve 575 kez görüntülendi.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Muğla’ya gelen Bosna Hersek heyeti Muğla Valisi Amir Çicek’i makamında ziyaret etti.

Muhittin Direk

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Muğla’ya gelen Bosna Hersek heyeti Muğla Valisi Amir Çicek’i makamında ziyaret etti. Ziyarete Saray Bosna Ekonomi ve Tarım Bakanı Sedzad Milanovic, Turizm Bakan Yardımcısı Osman Buz, Kosova Parlamentosu Meclis Başkan Yardımcısı Fikrim Damka, Prizren Belediyesi Meclis Başkan Yardımcısı Levent Buş, Bosna Hersek İşadamları Federasyonu Başkanı Mensur Bektic, Bosna Hersek Esnaf ve Sanatkârlar Odası Federasyonu Başkanı Sefir Gasal, Zenika Kontanu İşadamları Derneği Başkanı Ahmet Alic, Bosna Hersek Turizm Acenteleri Derneği Başkanı Diana Mehcic , Kültür Turizm Müdürü Veli Çelik ve Muğla Türk Ocakları Temsilcileri katıldı.

Saray Bosna ile Muğla arasında kültür ve turizm konularında fikir alış verişinde bulunmak ve ortak çalışmalar yapmak için Muğla’ya geldiklerini belirten Saray Bosna Ekonomi Bakanı Sedzad Milanovic, “İlk başta bizi kabul ettiğinizden dolayı teşekkür ediyorum. Buraya geliş amacımız ikili ilişkilerin arttırılması ve bunun dışında eğer Bosna Hersek ve Muğla ile daha sık diyalog kurulursa bunun da adımlarının atılmasıdır. İnanıyorum ki bu ziyaretlerimizle beraber Muğla’ya gelecek arkadaşlarımız sayesinde ikili ilişkiler daha fazla artacaktır” dedi.

Vali Amir Çiçek ise,  ‘’Muğla Türkiye’nin güney ege coğrafyasında yer alan bir il. Akdeniz ve ege denizin birleştiği alanda bulunuyor. Muğla’nın toplam 923 bin 700 nüfusu var. Yaz sezonunda bu nüfus 5 milyonun üstünde oluyor. Yani Muğla turizm yeri. Yazın yurtdışından ve yurt içinde turizm amaçlı turist gelmektedir. Çünkü Muğla her şeyden önce denizi, güneşi, kumu, kıyı körfezleri önemli bir yer. Ayrıca Muğla’nın ormanları, meyve ve tarım bahçeleri, gölleri, nehirleri ayrı güzellikte. İkilimi çok iyidir. Ilıman bir iklime sahip bir yer. Muğla bulunduğu bu topraklar milattan önce Karia ve Likya medeniyetlerinin başkenti olan bir yerdir. Milattan önce bugüne kadar buralar birer yerleşim merkezi olmuş. Tarihi zengin olan bir yer. Ekonomisinin yüzde altmışı turizmdir. Tarım ürünleri ihracatı olup, tarım ürünleri narenciye, zeytin, zeytinyağı, nar, domates gibi tarım ürünleridir. Ayrıca ekonomisinde mermerciliğin önemli bir yeri vardır. Mermer ihracatında Türkiye’de altıncı sıradayız. Çok iyi bilinen Muğla Mermerleri vardır.  Ayrıca enerji üretimi bakımından termik santralleri, hidroelektrik enerji santralleri, güneş enerjisi santralleri, rüzgâr enerjisi santralleri bulunmaktadır. Alabalık üretimi ve tarla balıkçılığı ihracat ediyoruz.  Ormanlarımızda çam balı üretiyoruz. Türkiye’de çam balı üretiminde yüzde doksanı ve ihracatta yüzde seksenini ilimiz teşkil ediyor. Tabi tarımda zeytincilik ve zeytinyağcıyı yapıyoruz. Her ilçenin kendine göre bir üretimi var. Mesela Datça İlçemizin kendine ait Datça bademi var. Spor alanında Deniz kıyılarında dalma, yüzme, yelkencilik Muğla İlçeleri ile birlikte ön plandayız. Örneğin Bodrum, Marmaris, Fethiye Göcek Körfezinde Uluslararası Yelkencilik yarışmaları yapıyoruz. Daha sonra Yamaç paraşütü. Fethiye’de Babadağ meşhur olan yamaç paraşütü uluslararası yarışmalar ev sahipliği yapar. Eğitim alanında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemizin 18 tane fakültesi 13 tane ilçemizde de meslek yüksekokulu ve fakültelerimiz var. 42 bin öğrencisi 2 bine yakın akademisyeni var. Öğrencilerimizde yabancı ülkelerden de öğrenciler var. Biz Rektörümüzden Bosna Hersek’ten de öğrencilerimiz olsun istedik. Şu anda üniversitemizde 44 Kosovalı 1 tane de Bosna Hersekli öğrencimiz var. Bizler istiyoruz ki üniversitemizde Bosna Hersek ile ilgili bir kültür ve birliktelik olsun” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.