Borsa’nın Hizmet Binası Açıldı

Bu haber 23 Ağustos 2017 - 0:02 'de eklendi ve 675 kez görüntülendi.

Muğla Ticaret Borsası Odası’na ait Menteşe ilçesindeki yeni hizmet binasının resmi açılışı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Muhittin Direk

Muğla Ticaret Borsası Odası’na ait Menteşe ilçesindeki yeni hizmet binasının resmi açılışı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi.

Menteşe ilçesi Karamehmet mahallesinde kısa sürece önce üyelerine hizmet vermeye başlayan hizmet binasının resmi açılış törenine Muğla Valisi Esengül Civelek, Ak Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ticaret Borsası Kurucu Başkanı Hayati Nizamoğlu, ilçe oda başkanları, siyasi parti temsilcileri, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hasan Gökmen “2003 yılında kurucu Başkanımız Hayati Nizamoğlu’nun önderliğinde kurduğumuz Muğla Ticaret Borsası bir apartman dairesinde kiracı olarak başladığı o günlerden bugünlere geldiği nokta itibari ile yönetim kurulu arkadaşlarıma, üyelerimize özellikle TOBB Başkanımız  Rifat Hisarcıklıoğlu’na çok teşekkür ederim. Hizmet Binamızın açılışında bizleri yalnız bırakmadığınız için tüm katılımcıları teşekkür ederim” dedi.

Muğla Ticaret Borsası Odası Binasının resmi açılışında konuşan TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Muğla Ticaret Borsası yeni hizmet binasının Muğlamıza ve emeği geçen herkese teşekkür ederek başlamak istiyorum. Başkanı ve yönetim kurulu üyelerini kutluyorum. Güçlü oda demek, güçlü üye demek, güçlü üye ise ülke açısından güçlü ekonomi demektir. Tüccarın, sanayicin güçlü olunca ülken güçlü olacak. Muğla Ticaret Borsası bu vizyonda hizmet üretmektedir” ifadelerini kullandı.

1 milyon 600 bin istihdam

TOBB’da düzenlenen ekonomi şurasında istihdam seferberliği başlatılması kararı alındığını aktaran Hisarcıklıoğlu; “Sayın Cumhurbaşkanımız, bana bir söz vereceksiniz üye başına en az bir kişiyi istihdam edeceksiniz dedi. Benim başkanların hepsi alkışladı. Onlar alkışlayınca bizde sözü verdik. Sözün yerine gelmesi için önümüzde 6 ay var. Muğla sözünü yerine getirdi. Dünya’da hiçbir iş dünyası tarafından yapılamayanı yaptık. İlk 6 ayda devletin verdiği destekle 1 milyon 600 bin yeni istihdam sağlandı. Bu Türk özel sektörünün müthiş bir başarısı, özel sektördeki bütün kardeşlerimi kutluyorum” diye konuştu.
Muğla tarihi başarı sağladı

Muğla’nın tarihi bir başarıya imza atarak, 81 il içerisinde en fazla istihdam sağlayan şehir olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu; “Buraya siyasetçiler geldiği zaman başarı hikayenizi anlatın. Doğru teşvik, yönlendirme, talep gittiği zaman neler oluyor görüyorsunuz. Muğla tek başına üç buçuk kişi istihdam etti. Yeni bir personel alırsanız maaşı, sigortası devletten, ilk üç ay yanınızda çalıştırıyorsunuz, devlet desteğini veriyor. 9 ay boyunca istihdam üzerinde vergi yükü kalkıyor” dedi.
Bütün kaynakları üyelerimize kullandırdık
2017 yılı başında üyelerin finansmana erişimde sıkıntı yaşadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:

“Üyelerimizin finansmanda sıkışmasını gidermek için bir formül bulmamız gerekiyordu. Üyelerimizden aldığımız aidatlar kimin üyelerimizin. Bu aidatları ortaya koyduk. Türkiye odalar ve borsalar birliği nefes kredisi olarak kullandırdık. 365 başkanımızın sayesinde bütün kaynakları üyelerimize kullandırdık. Bundan toplam 27 bin firmamız faydalandı. KOSGEB’den faizsiz kredi alınmasını sağladık. Toplam 260 bin üyemiz faydalandı.”

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla ekonomisinde turizmin başta sektör olarak bilindiğini oysa tarım sektörünün Muğla ekonomisine daha fazla katkı sağladığını, Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak Muğla genelinde tarıma ve üreticiye birçok alanda destek verdiklerini söyledi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün; “Muğla, dışarıdan bakıldığında turizmde söz sahibi 13 ilçesi, doğal güzellikleri ile bir turizm kenti olarak bilinir ve turizmin Muğla’da başat sektör olduğu zannedilir. Oysa Muğla ekonomisinde tarım gelirleri turizm gelirlerinden daha fazladır. Muğla ürün çeşitliliği, verimli toprakları ve sadece Muğla’ya özgü ürünleri ile Türkiye ekonomisine de büyük girdi sağlar. Turizm en küçük siyasi ve olumsuz gelişmede dalgalanma ve gerileme yaşanan bir sektör. Tarımda, tarım politikalarındaki planlama eksikliği, üretim, tüketim ilişkisinin değerlendirilememesi, üreticinin bilgilendirilmemesi, geleneksel yöntemlerle üretime devam edilmesi, tarım arazilerinin korunmaması gibi sorunların giderilerek ülkemizde ve Muğla’mızda tarımı gelişmesine katkı sağlayacak çözümleri üretebilmeliyiz. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak üreticilerimize birçok alanda destek sağladık ve sağlıyoruz. Muğla’da narenciyeden, bademe, çam balından zeytin ve zeytin yağına, su ürünlerinden sığla yağına kadar birçok alanda üreticimize sahip çıkmalı ve destek olmalıyız. Üreten bir Muğla ve Türkiye yaratmalıyız. Kırsal kalkınmayı sağladığımızda kırsaldan kente göçü durdurur hatta alt yapı ve olanakların iyileşmesi ile kentten kırsala göçü sağlayabiliriz. Muğla Ticaret Borsası hizmet binasının Muğla ve Türkiye Ekonomisine hayırlı ve uğurlu olmasını dilerim’’ dedi.

Muğla Valisi  Esengül Civelek ise, kentin sosyoekonomik gelişimi ve bölgesel kalkınması için başarılı çalışmalar gerçekleştirdiğini belirttiği  Muğla Ticaret Borsası Odası yönetim kuruluna, Muğla hizmet binasını kazandırdığı için teşekkür etti.
Konuşmaların ardından Muğla Ticaret Borsası’nın yeni hizmet binasının açılışı TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu tarafından gerçekleştirildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.