Bölgenin ‘Suyun Başı’ Hastanesi! « Hamle Gazetesi

Bölgenin ‘Suyun Başı’ Hastanesi!

Bu haber 26 Ekim 2017 - 0:01 'de eklendi ve 1.432 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

MUTSO ve Esnaf Odaları ne işe yarar?

Önceki günkü (Salı) yazımın başlığı böyleydi. O yazımda yeni yerine taşınmakta olan T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nden geride kalan alanın ne olacağını sorgularken, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) ile Esnaf Odalarının duyarsızlığına dikkat çekmiş, Muğlalıların Devlet Hastanesi’ni geri istediğini anlatmaya çalışmıştım.

Tabi eleştirilerimden AK Parti İl Başkanı Kadem Mete ile AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’te nasibini almıştı. Şöyle demiştim:

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, daha yeni ziyaretime geldiğinde ‘Devlet Hastanesi’nin yeniden açılması için elinden geleni yapacağını’ belirtirken, ‘Merak etmeyin o alan ‘sağlık alanı’ olarak kalacak ve oradaki poliklinik binasında poliklinik hizmeti devam edecek’ demişti. Ben de o zaman bunu yazmamıştım. Çünkü inanamamıştım… Sayın Vekil bunu hep yapıyor. Hiç ‘Hayır’ı yok… Olmayacaksa söyle kardeşim, beni ve dolayısıyla kamuoyunu ikna et…

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk yazımın çıktığı günün sabahı erken saatlerde Ankara’dan telefonla aradı. Yetişip hemen açamadım. O nedenle bir de mesaj atmış.

Öncelikle gösterdiği duyarlılık için teşekkür ediyorum.

Milletvekili Öztürk’ün mesajı şöyle:

Üstat yazını okudum. İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin beyle bir görüşün. Ben eski (mevcut) hastanede poliklinik hizmeti verileceğini, kapanmayacağını söyledim. Eski hastanede yatan hasta olmayacak. Lakin hasta kabul edilecek. Poliklinik hizmeti verilecek. Diğer yatılı hasta kabul vb sağlık hizmeti ile alakalı da personel sayısına bağlı olarak çalışıyoruz. Ben eski hastanenin kapanmasına karşıyım. Bu konuda, konunun gündemde tutulmasıyla başarılı olacağımızı umuyorum. İnşallah iki hastanemizde hizmete devam eder.

Aslında aynen Milletvekili Öztürk’ün dediği gibi oluyor. Kendisine teşekkür ediyoruz, ama Muğla o alanda “Devlet Hastanesi” istiyor.

 

xx           xx           xx

Sayın milletvekili ve kimse merak etmesin, 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren üniversite hastanesine sahip olduğu gibi, 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren Devlet Hastanesi’ne de sahip il merkezleri gibi Muğla il merkezinin de yeniden Devlet Hastanesi’ne sahip olduğunu görünceye kadar konuyu gündemde tutacağız. Hele seçimlerde bas bas bağıracağız…

Ki bu arada eski Devlet Hastanesi çevresindeki esnafımız, vatandaşlarımız imza kampanyası başlatmış bulunuyor…

Ayrıca belirtmemde yarar var, biz yeniden Devlet Hastanesi istiyoruz, ama şu anda Karadağ’daki yeni yerine taşınmakta olan Eğitim Araştırma Hastanesi de bir Devlet HastanesiUmarız, Sağlık Bakanlığı’na değil de Üniversite’ye ait olduğunu da görmek bize nasip olur.

Her iki hastanede Sağlık Bakanlığı’na ait olmakla birlikte, yukarıda da vurguladığım gibi şu anda taşınmakta olan hastane 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren, yani Devlet Hastanelerinde iyileştirilemeyen, çaresi bulunamayan hastaların kabul edildiği sağlık kurumudur.

Afilliasyon uygulamasına kurban verdiğimiz Devlet Hastanesi ise bütün ilçelerde olduğu gibi 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastanedir…

 

xx           xx           xx

Milletvekili Öztürk ile telefonda da konuştuk. “Bana destek olun. Muğla Devlet Hastanesi’nin yeniden açılması, 2019 programına alınması için elimden geleni yapacağım. Söz.” dedi.

İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin ile görüştüm, hemen hemen aynı şeyleri söyledi. “Milas ve Bodrum Devlet Hastaneleri devam ediyor. Önümüzdeki ay Marmaris Devlet Hastanesi’nin temeli atılıyor. Bakanlığımız il merkezine 2. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir hastaneye olur der mi bilemem. Olur dense de 2018’den önce programa alınması çok zor olur.” ifadesinde bulundu.

İl Sağlık Müdürü Tekin sanki kibarlık yaptı. “Bakanlık burada yeni bir hastane yapmışken, ikincisini yapmaz.” deyip, kestirip atmadı… Ancak boşalan alanın bir “sağlık alanı” olarak kullanılmaya devam edeceğini söyledi. Belki umutlarımızı kırmamak için “Tabi ne olup olmayacağına Bakanlık karar verir. Belki geleceğe dönük 150-200 yataklı bir 2. Basamak Hastane planlanır.” diye de ekledi.

Anlayacağınız, boşalan alana TOKİ tarafından “rezidans” yapılacağı söylentileri tamamen söylentiden ibaret… İnşallah Milletvekili Öztürk sözünün ardında durur. Biz O’nun ardında duracağız…

 

xx           xx           xx

Boşalan alan nasıl değerlendirilecek?

Yeni binasında hizmete giren Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nin yanında muhtemelen eski sağlık koleji binasında afilliasyon uygulaması ile Diş Hekimliği Fakültesi açılacak. Bunun için ilgili yerlerden olumlu cevap alındı. Yeni yapılan poliklinik binasında poliklinik devam edecek. Geri kalan alanda da İl Sağlık Müdürlüğü yanında “1. Basamak Sağlık Hizmeti” yani “Koruyucu Hekimlik” hizmeti veren alan olarak yoluna devam edecek… İl Sağlık Müdürü Tekin, bu konuda şu bilgileri verdi:

Kimse merak etmesin poliklinik hizmetleri burada tüm birimleri ile bir ‘semt polikliniği’ gibi devam edecek. Ameliyat olması, yataklı tedavi görmesi gerekenler servisimizle hemen Araştırma Hastanemize taşınacak. Boşalan hastane binaları depreme dayanıklılık testinden geçirilecek. SSK’dan kalan bina yıkılabilir. Başhekimliğin bulunduğu kalan binada ‘Sağlıklı Hayat Merkezi’ kuracağız. KETEM’i (Kemoterapi Eğitim Merkezi) buraya taşıyacağız. Burada diyetisyen, fizyoterapist, pedagog ve sağlıklı yaşam koçlarımız olacak. Ayrıca ‘Sağlık Okur Yazarlığı” eğitimi vereceğiz. Bu alan 1. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir alan olacak.

 

xx           xx           xx

Gelelim, T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’nin 29 Ekim Pazar günü hizmet vermeye başlayacağı yeni binaya… Pazar günü açılış töreni yapılmayacak. Tören daha sonra Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da davet edilerek gerçekleştirilecek. Belki de şu anda tamamlanmakta olan “J Blok” tamamlanınca açılış töreni yapılır…

Tamamlanması için yeniden ihale edilen “J Blok”ta 350 kişilik “Kongre Merkezi” dizayn edilmiş. Hastanenin 14 ameliyathanesi dışında, “J Blok”ta da kalp damar müdahaleleri için 3 büyük ameliyathane yer alıyor.

Özellikli Bölümler de ise “Tüp Bebek Merkezi”, “Kalp Damar Cerrahisi ve Kardiyoloji Kliniği”, “10 yataklı yeni doğan servisi”, “Jinekolojik Onkoloji Kliniği”, “20 yataklı Hemodiyaliz Servisi” yer almakta.

Poliklinik sayısı 120 olan hastanede Açık Otopark Alanı 620 araçlık olarak planlanırken, Kapalı Otopark Alanı 180 ve Engelli Otopark Alanı 40 araçlık olarak düzenlenmiş. Hastanede 2 kişilik odalarda 178, tek kişilik odalarda 160 olmak üzere toplam 516 yatak bulunmakta. Ayrıca yoğun bakamın 110, hemodiyalizin 20 yatağa sahip olduğu belirtilmekte.

 

xx           xx           xx

Pazar günü çağın her türlü gereklerine sahip, “insana yakışan” modern bir hastaneye sahip olacağız. Senelerdir büyük bir sabır ve sessizlik içinde, isyan etmeden adeta bir gecekondu içinde kendileri kadar sabırlı sağlık çalışanlarından sağlık hizmeti almaya çalışan Muğlalılar (Menteşe’de oturanlar) böyle bir hastaneyi çoktan hak etmişti…

Tam bir saltanat…

Ancak Muğlalıların saltanatı çok sürmeyecek… Mülkiyeti Sağlık Bakanlığı’na ait olsa da verdiği hizmet bakımından bu hastane 3. Basamak Sağlık Hizmeti veren bir “Üniversite Hastanesi”…

Bu hastaneye yeni hastanelere kavuşsalar da ilçelerimizden, komşu illerden ve hatta komşu Yunan Adalarından hasta akacak… Yatak sayısı yetmeyecek…

Toplam 516 yatağı olan hastanenin ilave edilebilir yatak sayısının 147 olduğu belirtiliyor.

Yani yataklar yetmeyince tek yataklı odalarda çift yataklı olacak, konfor bitecek!

Ortopedi Sevisi’nde 8 ay tedavi yataklı tedavi gördüm. İl merkezinden bir tek ben vardım. Bir ara AK Parti İl Başkanı İhsan Küreci geldi gitti o kadar… Hastalar ilçelerdendi.

Eğitim Araştırma Hastanesi Muğla il merkezi Menteşe’nin değil, bölgenin ‘suyun başı’ hastanesi… Menteşe ise 13 ilçe içinde hastanesi olmayan tek ilçe…

Ayıptır, ayıp… AK Parti Mşlletvekili Nihat ÖztürkBu ayıbı kaldıracağım” diyor. Bizde destekçisiyiz. Arkasındayız ve takipçisiyiz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 26 Ekim 2017 / 09:48

Gocuman; Ula İlçemizi İlçeden saymadığınızı bili,yorum ve katılıyorum. Amma hala İlçe ve Hastanesi yok. Bırakın Hastahaneyi Saat 17’00’den sonra ve Cumartesi ile Pazar Günleri Ula da Hasta olmak yassak. İğne vurdurmak yassak. Neden mi Kapalı kapalı. Siz Hastahaneden söz ediyorsunıuz. Biz normal 24 saat çalışan sağlık ocağından söz ediyoruz. napalım İlçemi bu hale getirenler e sözüm çok amma sadece utansınlar diyebilirim. selam ve sevgi.