Bölge Müzesi’nde Meclis Kararı Yok Mu?

Bu haber 28 Eylül 2018 - 1:03 'de eklendi ve 1.829 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanlığı bildiğiniz gibi…

Öyleki attıkları her adım bir yerlere dolanıyor.

Seneler önce yapılan Evsel Atık Bağlantıları ile ilgili seneler sonra açılan dava devam ediyor.

Kışla Park‘ta yap-işlet-devret yapılan ihale ile ilgili açılan dava yargıda…

Eski Garaj Alanı‘nda lüks konut üretimi ile ilgili Belediye Meclisi kararı ve işin ihalesi mahkeme kararı ile ortadan kalktı, lüks konut üretimini üstlenmiş olan müteahhitin açtığı dava ise sürüyor.

Bodrum şoför esnafının şikayeti üzerine Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Ulaştırma Daire Başkanı Hamdi Alper Kolukısa hakkında Bodrum‘daki uygulamalarında yargı kararına uymadıkları gerekçesiyle soruşturma açılmasına İçişleri Bakanlığı‘ndan henüz yeni karar çıktı.

Basına “Trilyonluk Kent Kart Vurgunu” diye yansıyan konuda İçişleri Bakanlığı‘ndan soruşturma izni çıktı biliyorum da, dava da açıldımı anımsamıyorum. Kenan Gürbüz’e ulaşan bilgiye göre, Katı Atık Tesisleri‘nin ihalesinde rekabeti engelledikleri ve çeşitli usulsüzlük yaptıkları öne sürülen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Büyükşehir Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın ile Büyükşehir Encümen Üyeleri hakkında soruşturma izni verildi.

Bunlar aklıma geliverenler…

Şimdi de Uğur Mumcu Bulvarı üzerinde yapımına başlanmış Bölge Müzesi ile ilgili bu Eylül ayının başında İdare Mahkemesi’nden yürütmeyi durdurma kararı çıktı. Korkarım müze inşaatı da durdurulur…

xx           xx           xx

Uğur Mumcu Bulvarı üzerinde planlanan Bölge Müzesi konusunu 26 Mayıs 2018 tarihli ve “Başkan Gürün’den Dev Eser” başlıklı yazımda ele almıştık. O yazımda şu ifadelerde bulunmuştum:

AVM’lerin sırasında ‘Soğanlar Ailesi’ne ait arazide ‘Bölge Müzesi’ inşaatına başlanmış bulunuyor. İnşaatın mimarı, Muğla’nın Kentsel SİT Alanı’nın korunmasında katkıları olmuş olan Ozan-Mimar Cengiz Bektaş…

Arazi Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından istimlak edildi. Ancak bu satın alma işleminin ‘Belediye Kanunu’na aykırı olduğu iddia ediliyor. Bu iddia ile yola çıkan ailenin temsilcisi Mehmet Özekes, avukatları Canan Karaosmanoğlu ve Cansu Kanat’ın başvuruları ile Muğla Nöbetçi İdare Mahkemesi’nden ‘yürütmenin durdurulması’ talebinde bulunmuştu…

İşte bu dava Eylül ayının ilk günlerinde “yürütmenin durdurulması kararı” ile sonuçlandı.

xx           xx           xx

Soğanlar Ailesi yakınlarından Mehmet Özekes vekili olarak Av. Canan Karaosmanoğlu tarafından Muğla 2. İdare Mahkemesi‘nde Muğla Büyükşehir Belediyesi‘ne karşı açılan davada mahkemeye yapılan talep şöyle dile getirildi:

Davalı tarafından yapılması planlanan Bölge Müzesi için taşınmaz satın alımına karar verilmesine ilişkin Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11/08/2016 tarihli kararının; soyut ve genel nitelikli bir karar olduğu, satın alınması düşünülen taşınmazların ve bedellerinin söz konusu karar ile belirlenmediği ve sonrasında bununla ilgili ayrı bir meclis kararı alınmadığı, dolayısıyla dava konusu kararın 5393 sayılı Kanunun 18/e maddesinde belirtilen Belediye Meclis kararında olması gereken şartları taşımadığı, ayrıca satın alınan bedellerin piyasadaki ve belediyenin kendi belirlediği minumum emlak rayiç bedelinin oldukça üzerinde olduğu ileri sürülerek iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir.

Demek ki bu alışverişde kamu zararı da olma ihtimali var…

Belediyenin avukatı da satın almaya ilişkin yürütülen işlemlerin usul ve yasaya uygun olduğunu belirterek, haksız açılan davanın ve yürütmenin durdurulması isteğinin reddini talep etmiş.

xx           xx           xx

Tarafları dinledikten sonra kararını veren Muğla 2. İdare Mahkemesi‘nce “Davalı idarenin yargılama usulüne yönelik ehliyet ve süre aşımı itirazı” yerinde görülmemiş ve yürütmenin durdurulması isteminin incelenmesine geçilmiş.

İnceleme sonunda verilen kararda, söz konusu Meclis Kararında hukuka uyarlılık bulunmadığı belirtilerek, hukuka aykırılığı ortaya konulan meclis kararının dava sonuçlanıncaya kadar uygulanmasına devam edilmesi halinde taşınmazlar üzerinde davalı idarece yapı inşa edilmesi nedeniyle telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 sayılı Kanun’un 27’nci Maddesi uyarınca yürütülmesinin durdurulmasına, İzmir Bölge İdare Mahkemesi‘ne itiraz yolu açık olmak üzere 13/9/2018 tarihinde oybirliği ile karar verilmiş…

Kararda, “İhtiyaca uygun taşınmaz alınmasına karar verilerek 1132 ada, 6-7-8 ve 9 parsellerin Kıymet Takdir Komisyonunun raporu doğrultusunda 19/09/2016 tarihli Başkanlık Oluru ile satın alınmasında Belediye Meclisinin yetkisinde bulunan taşınmaz satın alma yetkisinin satın alınacak taşınmazların yeterince somut hale getirilmeden (başka bir ifadeyle taşınmazların satın alınması yönünde Meclis kararı alınmadığından) satın alma yetkisinin devredilmesi sonucunu doğurduğu sonucuna ulaşıldığına” dikkat çekilmiş.

xx           xx           xx

Mehmet Özekes vekili olarak Av. Canan Karaosmanoğlu tarafından Muğla 2. İdare Mahkemesi‘nde açılan dava sonunda verilen karar İzmir Bölge İdare Mahkemesi‘nde onaylanırsa ne olur?

Söz konusu yerde Bölge Müzesi yapılamaz!

Ahmet Tan Karaosmanoğlu da geçenlerde sosyal medya hesabından şu paylaşımı yapmıştı:

Her zaman söylerim. BİR TANE DOĞRU İŞİNİZ OLSUN HEP BERABER TAKDİR EDELİM. Eyyyyy! Muğla Büýük şehir Belediye Başkanlığı. Meşhuuur!! Müze inşaatının arsasının satın alma işleminin Hukuka uygun olarak yapılmadığından dolayı YÜRÜTMENİN DURDURULMASI kararı alındı. Yani, Hukuka aykırı olarak satın alınan arsa üzerine yapılan Müze İnşaatıda durdurulacak. Hala biz biliriz demekten vazgeçmeyen Büyük Şehir Belediye Başkanının dediğin gibi BİR 1 BİR döküleceksin.

xx           xx           xx

Ben de 26 Mayıs 2018 tarihli ve “Başkan Gürün’den Dev Eser” başlıklı yazımda o zaman şu ifadelerde de bulunmuşum:

Çok merak ediyorum, Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin geçmişte mülga Muğla Belediyesi’nde olduğu gibi, alınmış olan kararlarında ve uygulamalarında hukuken tartışmalı olmayan var mı?

Neye dokunsan elinde kalıyor…

Bildiğimiz kadarıyla mülga Muğla Belediyesi “teknik elemanlar” yönünden yetersizdi. Hukuk yönünden de yeterli olduğu söylenemez.

Sanıyorum Büyükşehir Belediyesi’nde de durum farklı değil.

Söz konusu yazımı o zaman şöyle noktalamışım:

Hatırlatmadan edemeyeceğim. Dönemin Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay Muğla’da ‘Bölge Arkeoloji Müzesi’ yapalım demiş, belediyemiz sıcak bakmamıştı. Yapılsaydı adı Ertuğrul Günay’ın veya AK Parti’nin olabilirdi, ama Müze Muğla’nın olurdu…

KDV dahil 16 milyon 846 bin TL de başka yerde kullanılabilirdi…

xx           xx           xx

KDV dahil 16 milyon 846 bin TL inşaatına dev edilebilirse yürütmenin durdurulması kararı verilen müze için harcanacak…

Dönemin Kültür Turizm Bakanı Ertuğrul Günay sözkonusu müzeyi Çevre Yolunda eski Bölge Trafik binasının karşı köşesinde bir miktar belediye mülkününde bulunduğu yerde yapılmasını önerdiğinde, Muğla Belediyesi de Kışla Park‘ta yapılmasını önermişti.

Olmadı tabi…

Kabul etmiş olsaydık Belediyemiz sadece KDV dahil 16 milyon 846 bin TL’yi değil, araziye ödediği parayı da harcamamış olacaktı. Hem de ziyarete açılmış bölgenin en büyük Arkeoloji Müzesine sahip olmuş olacaktık.

Merak ediyorum belediyemiz Soğanlar Ailesi’nin arazisinde yapmak istediği bu Bölge Müzesi‘ni neden Kültür Turizm Bakanlığı‘na önerdiği Kışla Park‘ta yapmayı düşünmedi acaba?

—————————————-                                                                                           —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ:Soru soran biri beş dakikalığına budaladır, soru sormayansa ömür boyu budala kalır.

ÇİVİ

Arkadaşım, “Keops Piramidinin yapımı 30 yıl sürmüş. Recai Güreli caddesi tamamlandığında bir şaheser bekliyorum” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:)))))

—————————————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Reşat Öztepe 28 Eylül 2018 / 14:42

Gocuman; Soğancıların Toprağı intizar etti. Müze yapılamayabilir. de yapılan yatırım ne olcek. sevgi ve saygı.