Bölge Kent Müzesi Yolda

Bu haber 23 Aralık 2016 - 0:02 'de eklendi ve 504 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Gülten Şimşek

 ABD’de siyahların özgürlük mücadelesinde sembol olmuş, Martin Luther King’in “Bir hayalim var” konuşması, 53 yıl önce yapılmıştı.

Bir hayalim var (I have a dream)” diye yaptığı konuşmaya 200 bin kişi katılmış ve bu konuşmadan sonra gelişen siyasi hareket, sonraki yıllarda siyahların haklarını güvence altına alan önemli yasa değişikliklerinin gerçekleşmesini sağlamıştı.

King konuşmasında: Bir rüyam var. Gün gelecek, bütün vadiler yükselip bütün tepeler ve dağlar alçalacak, engebeli yerler düzlük yapılıp, girintilerle çıkıntılar düzleşecek ve bütün canlar hep birlikte görecek onu. İşte bu inanç sayesinde umutsuzluk dağını yontup bir umut anıtı yaratacağız. Ulusumuzu saran âhenksiz bağırtıları, bu inanç sayesinde güzel bir kardeşlik senfonisine dönüştüreceğiz. Bu inanç sayesinde bir gün özgür olacağımızı bilerek hep beraber çalışacak, hep beraber dua edecek, hep beraber mücadele edecek, hep beraber hapse düşecek, özgürlük için hep beraber ayağa kalkacağız demişti.

Ve sonuçta da hayalleri gerçek olmuş ve siyahi bir lider Amerika’nın başkanı olmuştu. Ocak ayında da görevi bitiyor.

King’in konuşmasından çok payeler biçmeliyiz.

Bizim toplumsal ahengimiz günden güne deprem geçirmekte ve ülkemiz hızla kutuplaşmakta.

Kardeşlik senfonisi yaratmak, toplumsal ahengin ayarlarını bu noktada birleştirmek günümüzde en çok ihtiyaç duyduğumuz konudur.

Hayaller olmadan hiçbir şey olamaz.

King’in hayali gibi benimde hayallerim  vardı.

Kadınlarımıza rol model olmak, kadın duygu ve düşüncelerini gündeme taşımaktı.

Yazılarımda hayallerimin peşinden koştum.

Kadınların mutlu yaşadığı kentler yaratılsın.

Kadınlarımızın ekonomik özgürlükleri olsun.

Muğla’mız, ‘Kadın dostu kent ‘olsun istiyorum.

Kadın Dostu Kentler Birleşmiş Milletler Ortak Programı’dır.

Yerel yönetimlerin planlama ve programlama süreçlerine toplumsal cinsiyet eşitliği prensibini yerleştirme ve bu sürece paralel olarak yerel yönetimler ile kadın örgütlerinin güçlendirilmesi ve aralarındaki işbirliği fırsatlarının arttırılması amacını taşıyor.

2006 yılında İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nün ulusal ortağı ve temel paydaşı olduğu Kadın Dostu Kentler Programı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı tarafından yürütülmektedir.

Ana hatları ile Kadın Dostu Kentler Kavramı,

Kadınların;

Sağlık, eğitim ve sosyal hizmetlere erişimleri.

İstihdam olanaklarına ulaşmaları ve ekonomik özgürlüklerinin olması.

Kaliteli ve kapsamlı, kentsel hizmetlere erişimleri. Mesela güvenlik. Mesela çocukları için kreşler. Spor kompleksleri  vb…

Şiddete maruz kaldıklarında haklarını güvence altına alacak mekanizmaların olması ve kadınların destek alabilmesi.

Yerel yönetimlerin planlama ve karar alma süreçlerine katılımını sağlamak.

Ve erkekler ile birlikte kentsel yaşamın tüm alanlarında eşit bir biçimde yer almasını destekleyen kentler kadın dostu kenttir.

Her biri benim hayalimdir.

Kent Müzesi.

Çocuk Dostu Kent.

Sağlıklı Yaşam Kenti.

Müzelerin yaratılması ve özellikle Kadın Müzesi çok istediğim konulardan bir tanesi.

Böylesine değerli birçok projeyi buraya taşıyabilirim.

Muğla’mızın bu değerlere sahip olması için var gücümle basında duyarlılık yaratmaya çalışmaktayım. Mütemadiyen yazılarımın ana konularını oluşturuyorlar.

Kent Müzesi için çok uğraşı vermiştim. Yeni öğrendim ve sizlerle paylaşmak isterim ki İlimizde Kent Müzesi Kurulması aşaması için çok yol alınmış ve alanı geniş tutarak Bölge Kent Müzesi kurulacakmış.

Ne mutlu bana.

Tohum atıp hasat almak çok hoş bir duygu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.