Boğalar öğrenciler için arenada

Bu haber 19 Ağustos 2014 - 0:26 'de eklendi ve 793 kez görüntülendi.

BOGALARRRBu yıl 15.’si gerçekleştirilen Boğa Güreşi Festivali’nde boğalar öğrencilere verilecek burs için arenaya çıktı. Muğla’nın Bayır Mahallesi’nde gerçekleştirilen 15. Boğa Güreşi Festivali’nde 120 boğa 8 kategoride birbirleri ile kıyasıya mücadele etti. Hava sıcaklığının 40 derece ölçüldüğü Muğla’da, Bayır Mahallesi’nde gerçekleşen güreşlerde boğaların birbirileriyle mücadelesi nefesleri kesti.
Cem Durna
Muğla’nın Bayır Mahallesi’nde bu yıl 15.’si gerçekleşen Boğa Güreşi Festivali’nde boğaların birbirleri ile verdikleri mücadele nefesleri kesti. Bayır arenasında düzenlenen festivalde il genelinden, İzmir ve Aydın’dan getirilen 120 boğa, tozkoparan, deste, küçük ayak, büyük ayak, küçük orta, büyük orta, başaltı ve baş kategorilerinde güreşti. Hava sıcaklığının 40 derece ölçüldüğü Muğla’da, Menteşe Belediyesine ait itfaiye aracı sahayı sulayarak sıcaktan etkilenen boğaları serinletmeye çalıştı.
Vatandaşlar ise brandalar yardımıyla güneşten korunarak kamyon kasaları ve traktör römorkları içinde güreşleri izledi. Güreşlerde saha çevresinde, sahiplerinin elinden kaçan boğalardan vatandaşların zarar görmemeleri için güvenlik önlemi alındı.
Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cumhur Çoban, Ege’nin en büyük boğa güreşleri festivalinin Bayır’da 15’inci kez düzenlendiğini söyledi.
Bu yılki güreşlerin gelirini üniversite öğrencilere burs olarak vereceklerini belirten Çoban, önceki yıllarda elde edilen gelirli okulların, camilerin ve yolların yapımında kullandıklarını kaydetti.
Boğa güreşlerinin Yörük kültüründe çok önemli yeri olduğunu, beraberliği ve kaynaşmayı sağladığını vurgulayan Çoban, “Güreşlerin yapılabilmesi için bölgedeki mermerci ve iş adamları büyük destek veriyor. Amacımız, bu kültürü yaşatıp gelecek kuşaklara aktarmak. Besicilik ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşlarımızı motive etmek. Burası bölgedeki boğacıların arenası oldu” diye konuştu.
35 dakika güreştiler, yenişemediler
Bayır Arenası’nda gerçekleşen güreşlerde en büyük ilgiyi Ağalık Kupası için İbrahim Armutçu’ya ait ‘Yandım Ali’ ve Ünal Zorlu’nun ‘Mert’ lakaplı boğalarının mücadelesi gördü. Yaklaşık 40 derece sıcakta 35 dakika gerçekleşen güreşte seyirciler gösterdikleri performans dolayısıyla ‘Yandım Ali’ ve ‘Mert’ isimli boğaları uzun süre alkışladılar. Yaklaşık 35 dakika süren güreşte, iki boğa birbirlerine üstünlük sağlayamadı. İki boğanın güreşi kendilerine zarar vermeye başlamaları üzerine sahiplerinin araya girmesi ile sonlandı.
Öte yandan, sıcak hava nedeniyle güreşleri izlemeye gelen bazı vatandaşlar baygınlık geçirdi. Vatandaşlara ilk müdahale güreş alanında bulunan 112 Acil Servis ekipleri tarafından yapıldı, bazı vatandaşlar ambulansla hastaneye sevk edildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.