Bodrum’u Çöpe Kim Mahkum Etti? « Hamle Gazetesi

Bodrum’u Çöpe Kim Mahkum Etti?

Bu haber 30 Ekim 2017 - 0:30 'de eklendi ve 1.495 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Geçen cumartesi günkü “CHP’li Yorgun Başkanlar” başlıklı yazımda da paylaştım, Muğla Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Avukat Gültekin Akça, Muğla’da muhalefet belediyelerinin başarısızlığının bir sebebinin de metal yorgunluk olduğunu söylemiş.

Yorgun başkanların tek tek isimlerini yazmamış, ama sadece CHP’lileri kastetmemiş DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’yı da kastetmiştir sanırım…

Ayrıca yerel yönetim olarak Muğla’da CHP iktidar, Başkan Saatcı ile Kavaklıdere, Köyceğiz ve Seydikemer belediye başkanları “muhalefet” dersek doğru olacaktır…

Ancak AK Partili belediye başkanlarının CHP’li başkanlar Ali Acar ve Mehmet Kocadon kadar bile muhalefet yaptıkları görülmüş değil!

Buradan yola çıkıp, “Gültekin Akça AK Partili başkanlar için ‘yorgun’ dedi” demekte mümkün, ama polemik yapmıyoruz… Gültekin Akça’nın kastı belli… AK Parti’ye muhalif olanlar… Akça’nın “muhalif başkanların başarısız olduğu” söylemine de katılmayabilirsiniz, ama tespitinin itiraz edilecek bir yanı yok.

Üç dönem, dört dönem başkanlık koltuğuna yapışıp kalanlar yorgun olmalılar…

 

xx        xx        xx

Yaptığı yazılı açıklamada, “Muğla’da AK Parti’li belediyeler ile muhalefet belediyeleri arasındaki hizmet farkı siyah ve beyaz kadar çok net görülmektedir” diyen AK Parti Grup Başkanvekili Av. Akça şu ifadelerde bulundu:

Metal yorgunluğun tavan yaptığı, heyecanın bittiği uzun yıllar aynı siyasi parti ve hatta aynı başkanın yöneticilik yaptığı yerlerde adeta taş üstüne taş konmadığını görmekteyiz. Bu durum belediyecilik anlamında kabul edilebilir bir şey değildir. Esasen bu aynı zamanda o yerde yaşayanlara da bir haksızlıktır.

Akça ayrıca “Yargı camiasında çok sık dile getirilen bir söz vardır. ‘Hakimler kararları ile konuşurlar.’ diye… Siyasetçi ve özellikle de belediye başkanları da yaptıkları işlerle konuşurlar ve konuşmalıdırlar. Maalesef Muğla’daki muhalefet belediyelerinin icraattan çok reklamlarını görmekteyiz.” demekte.

 

xx        xx        xx

Akça’nın bu sözlerini sondan ele alırsak, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık ile Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan’a “Kaç dönemdir o koltuklarda oturuyorsunuz. İlçeniz için neler yaptınız?” diye sorsak, yanıtları ne olur çok merak ediyorum.

Bir yanıtları olursa da yayınlarız…

Aman sakın kimse bana park-bahçe, kaldırım yaptım diye gelmesin…

Eğer Akça’nın kastı aslında doğrudan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ü kastediyorsa, Başkan Gürün kalkıp 15 yıllık Muğla Belediye Başkanlığında yaptıklarını “Kanalizasyon, Arasta restorasyonu, GMKA Kültür Merkezi, Mezbaha, Katlı Otopark…” diye sayabilir.

Yorgunluk tamam, metal bile yoruluyor. İnsan bu, yorulmuş olmalı… Şehrin halinden de belli…

Yollarımız yürünür değil, havamız solunur değil, suyumuz içilir değil…

Üç yıllık Büyükşehir dersen, motorlu araç filoları kuruldu, MUSKİ binası yapıldı. Yetmez mi?

 

xx        xx        xx

AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Akça Muğla’da AK Parti’li belediyeler ile muhalefet belediyeleri arasındaki hizmet farkı siyah ve beyaz kadar çok net görülmektedir” sözüne ise hem katılıyorum, hem katılmıyorum.

AK Partili Belediyelere genel bütçeden sağlanan imkanlar Ula Belediyesi’ne sağlansa, Ümit Karaaslan iş yapmak zorunda kalır!

Hepimiz biliyoruz ki o üç belediyeye neredeyse bütçelerinin iki katı kaynak aktarılıyor…

Ancak Kavaklıdere Belediyesi’nin Ankara’dan sağlanan imkanları öteki AK Partili belediyelerden daha akıllı, iyi ve başarılı kullandığını söyleyebiliriz.

Yani Kavaklıdere Belediyesi ile geri kalan tüm belediyelerin farkının siyah ve beyaz kadar net görüleceği söylenebilir. Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir üç yıla gerçekten çok şey sığdırdı.

Bununla birlikte Köyceğiz ve Seydikemer’in başarısından söz etmek abesle iştigal olur…

Önümüzdeki seçimde AK Parti Köyceğiz’i kaybederse şaşırmam…

 

xx        xx        xx

AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Akça, Merkezi Hükümetçe yapılan ve yapılacak olan birçok projenin ilk ayağını yerel yönetimlerin oluşturduğuna dikkat çekerek bir de şöyle diyor:

Yerelde yapılan hata ya da yanlış veya yerelde yapılması gerekenin yapılmaması yada zamanında yapılmaması merkezden gelecek bir çok hizmetin ya gelememesi yada çok geç gelmesine neden olmaktadır. Bunun en somut örneği de yakın zamanda faaliyete geçecek olan Muğla Menteşe’deki Tıp Fakültesi Hastanesi’dir.

Katılmıyorum… Örnekte olmamış.

Tıp Fakültesi Hastanesi’nin yer seçiminde zaman kaybına uğranıldığı doğrudur. Ancak o süreçte dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün ile AK Parti Muğla Milletvekili Mehmet Nil Hıdır’ın el ele oldukları ve Düğerek yolunda beraber dolaştıkları da bir gerçektir…

Muğla il merkezi bugün zamanında Sandras’tan su getirilmesine Osman GürünHayır” dediği için su sorunu yaşanıyor… Yine Osman Gürün karşı çıktığı için Muğla il merkezi doğal gazla çok geç tanışıyor… Bunlar tamam…

Ama Ankara’nın ve Muğla’daki siyasi temsilcilerinin hiç mi kusuru yok?

 

xx        xx        xx

Ak Parti İl Başkanı Kadem Mete, Ak Parti Muğla Milletvekilleri Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün de katıldığı ve hafta sonunda yapılan basın toplantısında konuşan İl Başkanı Mete, Bodrum Katı Atık Toplama ve Bertaraf Tesisi için Muğla Büyükşehir Belediyesine tahsis edilebilecek iki hazine arazisinin belirlendiğini açıkladı.

Ne güzel… İyi de şimdiye kadar neden belirlenmedi? Osman Gürün mü, Mehmet Kocadon mu engelledi?

İl Başkanı Mete, Bodrumlulara müjde niteliğindeki açıklamasında özetle şöyle devam etmiş:

Orman Bakanlığımızın Muğla Büyükşehir Belediyesine tahsis ettiği arazi üzerinde yapılan kazı çalışmasında antik kalıntılar çıkması sonucu bu proje iptal edildi. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin talebi üzerine Orman Bakanlığımızın talimatıyla milletvekillerimiz Hasan Özyer ve Nihat Öztürk’ün talepleriyle Orman Bakanlığı’ndan talep edilen alanların belirlenmesi için çalışma başlatıldı. Şu anda Bodrum Katı Atık Bertaraf tesisin için iki alan belirlendi. Birinci alan 689 dönüm, ikinci alanda 588 dönümden oluşuyor. İkisi de hazine arazisidir. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin talep etmesi halinde bu iki alandan biri Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne tahsis edilecek

 

xx        xx        xx

Şimdi sormayalım mı? Soralım; Orman Bakanlığı’ndan yer talebini kim yaptı? İki milletvekili yaptı ise şimdiye kadar neden yapmadılar? İlk tahsiste neden içinde ören yeri olmayan bir yer tahsis edilmedi? Bodrumlunun ve Bodrum turizminin suçu neydi?

Her sabah kalktıklarında ciğerlerine çöplükten kül kokusu çeken Bodrumlular Osman Gürün’e öfke kusuyor. Osman Gürün’ün kabahati ne?

Ben bu arada Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’na tahsis için teşekkür ediyorum…

Bu vesile ile de sormak isterim; Ankara Muğlalıların hasretle beklediği hangi yatırımı yapmak istedi de Osman Gürün engel çıkardı?

T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi dün yeni yerinde hizmete başladı. J Blok hizmet veremiyor. Projede unutulmuş. Acaba Osman Gürün unutturmuş olabilir mi?

 

xx        xx        xx

Şaka bir yana başta da belirttiğim gibi, AK Parti Gurup Başkanvekili Av. Akça’nın haklı olduğu bir nokta var. Başkanların yorgunluğu… Doğrusu ben dikkat çektiği için Muğla adına Akça’ya teşekkür ediyorum.

Yazacak yerimde kalmadı. Behçet Saatcı ve Osman Gürün ile Haşmet Işık’ı, Ümit Karaslan’ı, Hasan Karaçelik’i bir başka yazımda ele alırız.

İyisi mi beyler; AK Partililer, CHP’liler Muğla için el ele verin.

El ele verirken birbirinizin yüzüne bakmasanız da olur.

Yeter ki Muğlalılara bakacak yüzünüz olsun…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 30 Ekim 2017 / 10:18

Gocuman; Para aktarılsa da yapmaz. yapamaz. artık iyice yoruldu ve yıprandı. 2007 Yılında Elektrik ve telefon şebekelerinin yer altına alınmasına dair çalışmayı arslanlar gibi red yazısı yazdım diyerek engelledi. (Kazı izni vermedi)AK Partili Belediyelere genel bütçeden sağlanan imkanlar Ula Belediyesi’ne sağlansa, Ümit Karaaslan iş yapmak zorunda kalır.