Bodrum’da yanki istenmiyor ama…

Bu haber 05 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.230 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Amerika’nın askeri gemileri dünyanın tüm stratejik bölgelerinde olduğu gibi Akdeniz’de de cirit atıyorlar. Denizde ömür geçer mi.. Karaya ayak basma ihtiyacı duyduklarında Muğla kıyılarına da geliyorlar.
Geçen sene Eylül ayında Marmaris Limanı’na gelen ‘USS San Antonio’ protesto ile karşılaşmıştı. Bayramdan bir gün önce Bodrum’a gelen Amerikan savaş gemisi ‘USS Higgins’ de protesto edildi. Bu, Bodrum’da yaşanan ikinci protesto olayı…
 
xx           xx           xx
“Bodrum’da Yanki istemiyoruz.”, “Yanki Kapı Dışarı” pankartları taşıyan EMEP’liler ve TKP’liler, sık sık “Katil ABD, İşbirlikçi AKP”, “Yankee Go Home” sloganları atmışlar.
Bodrum Yurtsever Cephe’den Ayhan Karahan, protesto sırasında çantasından bir çift ayakkabı çıkartarak, geminin bulunduğu iskeleye doğru fırlatmış.
Protestodan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon da nasibini almış. Geminin komutanlarını makamında kabul ettiği için “işbirlikçilikle” suçlanmış…
Elin Amerikalısı gelip Bodrum’da otel işletirken, yabancılara mülk satışı devam ederken, “Bodrum’da Yanki istemiyoruz.” haykırışı ne kadar gerçekçi oluyor?!!
 
xx           xx           xx
Haber, pek çok soruyu çağrıştırdı.
Türkiye’de Amerika’ya ve dolayısıyla emperyalizme karşı ilk kez İstanbul’da, 6. Filo geldiğinde “Go Home” denilmişti. Protesto, 68 Kuşağı’nın protestosuydu. Amerikan askerleri protestocuların önünde gemilerine kaçarlarken biri çakmağını düşürmüştü.
Üzerinde ünlü Missuri zırhlısının çizimini taşıyan gümüş Zippo çakmak bu gün 68 Kuşağında Dr. Bedriye Gürkan’ın elinde. Sevgili Bedriye Bodrum’da yaşıyor. Acaba O da protestocuların içinde var mıydı?
 
xx           xx           xx
Protestocuların içinde sevgili Bedriye yokmuş. O’nun adına konuşamam ama, kendi duygularımı anlatmadan edemeyeceğim…
Ben 78 Kuşağındanım. “Ah ben de 6. Filo’yu protesto edenlerin içinde olsaydım” demişimdir. Ama “Hafta sonunda ben de Bodrum’da olsaydım” diyemiyorum!
Teslimiyetçi mi oldum?!!
 
xx           xx           xx
Geçen yıl Marmaris’e gelen ‘USS San Antonio’ da TKP ve Yurtsever Cepheliler imzası ile Ayhan Karahan ve arkadaşları tarafından protesto edilmişti. Marmaris esnafı da Amerikan askerlerinin bıraktığı paralara sevinmişti.
Marmarisliler ‘vatan haini’, Bodrumlular ‘vatan sever’ mi?..
Karahan ve arkadaşları geçen Haziran ayında da Bodrum’a gelen ‘USS Stout’ yi proteste etmişlerdi. ‘USS Stout’ ve ‘USS Higgins’in mürettebatının bıraktığı paralarla Bodrum esnafı bayram etmemiş miydi?…
 
xx           xx           xx
“Go Home”, Türkiye anti emperyalist mücadele tarihine ve literatürüne 6. Filo’nun protesto edilişi ile girdi. Tabi protesto başka, şov başka…
Ayhan Karahan’ın uzaktan “USS Higgins”e attığı bir çift ayakkabı ile Irak’ta bir gazetecinin W, Bush’a ayağından çıkarıp attığı ayakkabının ‘anlamı’ aynı olabilir mi?
O Iraklı gazetecinin ayakkabısı, W. Bush’u ve dünyayı sarstı… Ayhan Karahan’ın bir çift ayakkabısı “USS Higgins”i veya Amerika’yı, Bodrum’u sarsmış olabilir mi?
 
xx           xx           xx
Ayhan Karahan, TKP’lidir. TKP’li Ayhan Karahan’ı severdim. O’nun için “iyi” veya “kötü” TKP’li deme hakkını kendimde göremem. Bu değerlendirmeyi TKP’liler yapabilir. Benim anlayamadığım sevgili Ayhan’ı “TKP’liliğinin” kesmemesi… Son zamanlarda O’nu “Yurt Sever Cephe” ve “Bodrum Yurttaş İnsiyatifi” sözcüsü olarak “çevreci” kimliğiyle de görmeye başladık. Kendisini sadece Amerikan Savaş gemilerinin protestosunda değil, çevreye yönelik olumsuzlukların protestosunda da görüyoruz. Bir bakıyorsunuz, ‘türbana’ karşı çıkıyor; bir bakıyorsunuz ‘kıyı dolgusunu’ protesto ediyor; bir bakıyorsunuz ‘Kürtlere özgürlük’ diye haykırıyor. İnsanın kafası karışıyor. Ayhan, “gazetecilik” de yapıyor! Geçimini de sanırım “emlakçilik” yaparak sağlıyor. İşte bu noktada akla şu soru geliyor:
“Son yıllarda özellikle Güney Ege’de yabancılara emlakçiler tarafından mülk satışı yapılıyor. Bu satışlara tepki duyan yurtseverler, emlakçilere karşı protesto eylemi yapsalar, Ayhan Karahan da Yurtsever Cephesi ile o eylemde yer alır mı?”
 
xx           xx           xx
Bir de sevgili Ayhan, geçen Haziran Bodrum’da ‘USS Stout’a “Go Home” derken, Amerika’nın önde gelen petrol şirketlerinin sahibi olan işadamı Bodrum’da 4 yıldızlı 100 yataklı otel için 50 milyon dolar ödüyordu. Amerika’nın önde gelen petrol şirketlerinden Transatlantic Petroleum şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Malone Mitchell, Bodrum’un Gümbet Mahallesi’nde bulunan Gündem Resort Hotel’i satın aldı.Yeni Asır Gazetesi’nde yayınlanan habere göre; Teksas merkezli olan şirketin ABD, İngiltere, Fas, Romanya ve Kuzey Denizi’nden sonra Güney Doğu Anadolu’da üç bölgede arama lisansı bulunuyor.
Ayhan farkında mı bilmiyorum, “Emperyalizm” denilince, Amerikan savaş gemileri bir bakıma 6. Filo ile artık ‘nostalji’ oldu. Artık savaş gemileri ile değil, “finansları” ile gelip, yerleşiyorlar…  Gel de sorma;
“Sevgili Ayhan o güzelim pabuçlarını ille de atacaksan Gündem Resort Hotel’e atman gerekmiyor mu?”
 
xx           xx           xx
O Amerikan savaş gemileri kıyılarımızı işgale değil, para harcamaya geliyorlar. Bırakın daha çok gelsinler… Bodrum’a, Marmaris’e, Fethiye’ye para bıraksınlar…
Şovla, kafaları karıştırmaya gerek yok…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.