Bodrum’da yangının sebebi ihmal « Hamle Gazetesi

Bodrum’da yangının sebebi ihmal

Bu haber 21 Haziran 2016 - 0:49 'de eklendi ve 658 kez görüntülendi.

Bodrum yangının sebebi ihmal  (3)Bodrum’da önceki gün başlayan ve 22 saatlik müdahalenin ardından söndürülen orman yangınıyla ilgili olarak Muğla Valisi Amir Çiçek, bölgede incelemelerde bulundu. Vali Çiçek, “Yangının çıkış nedeninin, piknik sonrası bırakılan cam şişe atıklarından ya da sigaradan olabileceği değerlendiriliyor. Şu ana kadar gördüğümüz bir kasıt ya da sabotaj yok. Tamamen ihmalden kaynaklanan bir durum var” dedi.

Kadir Tamer

Muğla’nın Bodrum İlçesi İslamhaneleri mevkiinde Cumartesi günü başlayan ve yaklaşık 22 saat süren, 250 hektarlık ormanlık alanın zarar gördüğü yangınla ilgili olarak Muğla Valisi Amir Çiçek, bölgede incelemelerde bulundu. Çiçek yangının ihmal nedeni ile çıktığını düşündüklerini söyledi.

Yangında etkilenen alanlarını inceleyen Vali Çiçek, “Bodrum Akyarlar çevresinde çalılık ve otluk olan bu alanda sebebi belli olmayan bir yangın meydana geldi. Yangın bölgesine anında gelen yangınla mücadele ekiplerimiz canla başla çalışarak çıkan yangına müdahale ettiler. İlk olarak ekiplerimiz herhangi bir can kaybı yaşanmadan yerleşim alanlarının zarar görmemesi için yerleşim alanlarında tedbir aldı. Diğer taraftan uçak ve helikopterle söndürme çalışmaları yapıldı ve akşama doğru söndürüldü. Fakat rüzgâr olduğu için sönük gibi kalan yerlerde duman ve alevlenmeler oldu. Günün ağarması ile ekiplerimiz tekrar müdahale ederek yangın tamamen söndürüldü” dedi.

Sabatoj ihtimali düşünülmüyor

Yangının 250 hektarlık bir alana zarar verdiğini kaydeden Çiçek, “Yanan bölge orman değil tamamen bozkır gördüğümüz otların olduğu yer. Yangının çıkış nedeninin, piknik sonrası bırakılan cam şişe atıklarından ya da sigaradan olabileceği değerlendiriliyor. Şu ana kadar gördüğümüz bir kasıt ya da sabotaj yok. Tamamen ihmalden kaynaklanan bir durum var” diye konuştu.

Olay

Bodrum İlçesi Turgutreis Mahallesi İslamhaneleri mevkiinde Cumartesi günü başlayan ve Akyarlar Mahallesi Karaincir, Kemer mevkilerine kadar ulaştıktan sonra makilik ve otluk alanda gece boyu etkisini sürdüren yangına, Muğla, Bodrum, Ortaca, Marmaris, Yatağan, Milas Orman İşletme Müdürlüğü ve Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı ekiplerle müdahale edildi.

Sabahın ilk ışıklarıyla bir yangın söndürme uçağı ve 3 helikopterin yanı sıra 5 iş makinesi, 30 arazöz ve 200 yangın söndürme işçisi de çalışmalara katıldı. Çalışmalar sonucu yangın kontrol altına alınan yangında, yaklaşık 250 hektar alan zarar gördü.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.