“Bodrum’da Tosun, Muğla’da Gürün”… (!)

Bu haber 24 Mart 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.451 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Başlığı Bodrum’da yayınlanan gazetelerden birinde görünce şaşırdım:

“Bodrum’da Tosun, Muğla’da Gürün”

Gürün’ü bilmeyen yoktur. Bizim Osman Gürün! Tosun ise MHP’nin Bodrum Belediye Başkanı Adayı olan Konacık Belediye Başkanı Mehmet Tosun

Sözün sahibi ise son yerel seçimde DP’nin (Demokrat Parti) Turgutreis Belediye Başkanı Adayı Beyler Koca…

xx        xx        xx

Beyler Koca bu gün hala DP’nin sadece Bodrum’da değil, il genelinde yerel kurmaylarından…

Doğrusu ben Beyler Koca’nın kendilerini terk eden Mehmet Kocadon’un karşısında DP’nin adayı olmasını bekliyordum. Olsaydı, Kocadon’un CHP’den seçilmesini engelleyemezdi. Koca, arkadaşları ile MHP’li Mehmet Tosun’un yanında yer aldı. Kocadon’un karşısında Tosun’a güç verdi!

Sadece Beyler Koca mı?

AK Parti’nin Bodrum’da Belediye Başkanı Adayı ilan ettiği ve Yarımada’nın sevilen genç iş adamlarından 2009’da ANAP İlçe Başkanı Mustafa Paşalı da adaylıktan çekilip MHP’li Tosun’un meclis listesinde liste başı olmuş.

ANAP’lı Bitez eski Belediye Başkanı Remzi Güngör listenin 5’nci sırasında yer alırken, CHP’nin transfer Kocadon’undan önceki Bodrum Belediye Başkanı Mazlum Ağan da 4’ncü sırada yer almış.

MHP’li Tosun’u Bodrum’da kim, nasıl geçebilir bilemiyorum!

xx        xx        xx

MHP’li Konacık Belediye Başkanı Tosun Yarımada’nın en başarılı belediye başkanı… Siyaset bir kenara konulduğunda ben bu yargıya bu güne kadar karşı çıkanı görmedim.

MHP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı da Muğla ilinin en başarılı belediye başkanı… Siyaset bir kenara konulduğunda buna itirazı olan varsa o da beri gelsin…

Osman Gürün Muğla il merkezini 15 yıl yönetti. Behçet Saatçı da Fethiye’yi…

Ben öteki Büyükşehir Belediye Başkanı Adayları Mansur Harmandar ve Mehmet Erdoğan’ın yerinde olsaydım, ilçe ilçe; köy köy; belde belde dolaşacağıma öteki ilçelerden Muğla il merkezine turlar düzenlerdim…

Bizim insanımız gözünden akıllıdır.

Fethiye’de anneler genel tuvaletlerde bebeklerinin bezini alabilirken, Muğla’da engelliler genel tuvaletlere giremiyor. Engelsizler de gün batımından sonra tuvalet arıyor!

xx        xx        xx

Partisinin genel merkezi ile problem yaşayan Behçet Saatçı MHP’den değil, Demokrat Parti’den (DP) Belediye Başkanı Adayı oldu. Partisi değişmiş olsa da Fethiyelilerin gözünde Başkan Saatçı seçimin favorisi. Öyle diyorlar…

Demokrat Parti’nin son üç il başkanında biri olan Erdal Eroğlu da Fethiye’nin bölünmesi sonucu ortaya çıkan Seydikemer İlçesi’nde MHP’nin AdayıEroğlu’nun da orada iddialı olduğu söyleniyor.

İnsanın aklı karışıyor değil mi?

İnsanın aklını Ula’da karıştırıyor… Akyaka’nın CHP’li Belediye Başkanı Ahmet Çalca Ula’da MHP’nin Belediye Başkanı Adayı… Kendi seçim bölgesinde CHP’lilerin küskünleri ile Ula’da da DP’liler ile AK Partililerin küskünlerini arkasına aldığı söylenen Çalca’nın “Sakarın altı, Sakarın üstü” diye “bölgesel milliyetçilik” yaptığı ve başarılı olduğu konuşuluyor.

Ula’nın köylerinin büyük bölümü de Sakarın altında yer alıyor. Görünen o ki MHP’li Çalca, CHP’li Ümit Karaaslan ve AK Partili Nadi Şenkal ile seçime ortak olmuş durumda…

xx        xx        xx

İşte bu tablonun orta yerinde Demokrat Parti Muğla teşkilatlarının ağır toplarından 2009’da Bodrum’un DYP İlçe Başkanı olan Beyler Koca Yarımada’nın en çok nüfusa ve dolayısıyla seçmenine sahip olan Turgutreis’te daha önce Belediye Başkanlığı’na DP’den aday olduğunu anımsatırken, “Doğru adres diyorsunuz, o adres burası. Ben Demokrat Partiliyim, hâlen demokrat partide görev yapıyorum, istifa etmedim, ama bugün Sayın Mehmet Tosun için buradayım.” diyerek şöyle devam etmiş:

Aman ha aman!.. Hamasi nutuklar atıp da gelip burada ‘Cumhuriyet elden gidiyor’, yok şu oluyor, yok bu oluyor, ‘bize oy verin, bize oy vermezseniz Cumhuriyet elden gider’ diyen kardeşlerimize karşı Sayın Mehmet Tosun çok güzel cevap verdi, ‘sahip çıkacağız’ dedi, sahip çıkacağını biliyorum ben.

Bu sözler beni şaşırtmadı. Tosun’un Cumhuriyet çocuğu olduğunu biz de biliyoruz.

xx        xx        xx

Bizi şaşırtan ne oldu?

Beyler Koca, yerel seçimler ve Bodrum siyasetine ilişkin görüşlerini açıklarken, “Bodrum’da MHP adayı Mehmet Tosun’a, Muğla’da CHP adayı Osman Gürün’e oy vereceğim.” demiş.

Bizi şaşırtan bu oldu…

Beyler Koca ardından “Geçmişte çok önemli bir iş başardık ve bir gönül ittifakıyla Mehmet Kocadon’u DP adayı olarak belediye başkanı yaptık. Bodrum halkının sağduyusu yüksektir. Aynı seçimde başkanlıkta DP ye oy veren Bodrumlular, belediye meclisinde CHP’yi tercih ettiler.” anımsatmasını yaparak şöyle devam etmiş:

Bugün de halen DP üyesi olarak, partimin başkan adayı olmadığı için mevcut adaylar içinde eğitimi, siyasal birikimi, hizmet anlayışı ve çalışkanlığıyla Mehmet Tosun’un daha başarılı olacağına inandığımdan dolayı onu destekliyorum. Futbol takımı taraftarlığı gibi fanatik yaklaşımlar yerine, yaşadığımız coğrafyaya kim daha iyi hizmet verecekse onu seçmeliyiz. Örneğin ben şahsen Bodrum da MHP adayı Mehmet Tosun’a, Büyükşehirde CHP adayı Osman Gürün’e oy vereceğim.

xx        xx        xx

Belki de Beyler Koca kazananın yanında yerini alıyordur! Bu espri tabi…

Tabi bakmayın siz benim bu köşeden Osman Gürün’ü eleştirmeye devam ettiğime. Bu seçimin Büyükşehir de favorisi CHP

Ben Muğla “çaresiz bırakıldı” diye gerçeği söylemekten geri duramam!

Beklenen sonuç gerçekleşir ise ki görünen o, Beyler Koca’nın Bodrum’da geçen seçimle ilgili anımsatmasına dikkat etmeli. Yukarıdaki tabloyu da göz önüne alırsak, Osman Gürün’ün Belediye Başkanlığı’nda Büyükşehir Belediye Meclisi muhaliflerinden oluşabilir!

Muğla il merkezi Menteşe’de de seçim ortada.  Siyasette öyle “cepte keklik” diye bir şey yok.

Elbette Türkiye’de olduğu gibi Muğla’da da iktidar partisi olmanın avantajı var. Türkiye’de iktidar AK Parti’de ise Muğla’da CHP’de…

Tabi iktidar olan yıpranırda…

O nedenle kimse MHP’li Osman Can Yenice’nin seçim yaklaşırken şehir merkezinde de konuşulmaya başladığını görmezden gelmesin.

Muğla il merkezi Menteşe’de de Beyler Koca gibi düşünler az değil.

Ayrıca Menteşe’nin CHP’de olmaması Osman Gürün’ün Büyükşehir’de efelenmeye devam etmesine firen olabilir…

Böyle düşünenler azımsanacak gibi değil…

Galiba seçimin sonucunu bu anlayış içinde olanlar; küskünler ve DP’liler belirleyecek…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
ahmet kara 24 Mart 2014 / 19:54

Özcan Bey, çok doğru yazmışsınız. Osman Gürün büyükşehir adayı olarak. Bodrum’da, Milas’ta , Yatağan’da, Marmaris’te CHP nin ilçe belediye belediye başkanlarından fazla oy alacak. Bu kesin. CHP aday belirlemeyi maalesef beceremiyor. Halkın karşısına en iyileriyle değilde adeta tersiyle çıkıyor. Nasıl beceriyorlar anlamak mümkün değil.