Bodrum’da RES tartışması büyüyor

Bu haber 14 Kasım 2015 - 11:43 'de eklendi ve 582 kez görüntülendi.

BODRUM’DA RES TARTIŞMASI BÜYÜYORMuğla’nın Bodrum ilçesi Yalıkavak Mahallesi Geriş Mevkiinde yapımına başlanacak olan Rüzgar Elektrik Santrallleri (RES) için yol çalışması başladı.

Yapılan çalışmanın yasa dışı olduğunu iddia eden Avukat Remzi Kazmaz ve Yalıkavaklı vatandaşlar önce Belediye Meydanında basın açıklaması düzenlediler ve ardından Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan’ı ziyaret ettiler.
Duruma tepki gösteren grup adına basın açıklaması yapan Avukat Remzi Kazmaz, “Bizim bugün burada toplanmamızın tek nedeni Bodrum için. Burada toplanmamızın tek nedeni hukuk devleti için. Bodrum’da kesinlikle RES istemiyoruz. Rüzgar elektrik santrallerine karşı değiliz. Rüzgar elektrik santrallerinin kurulmuş olduğu yere karşıyız. Bu alanlarda eğer RES kurulursa Bodrum RES çöplüğüne dönüşür. Rüzgar santrallerinin kurulabileceği o kadar güzel alanlar var ki, RES şirketine buradan iyi niyetimizle sesleniyoruz; Siz gidin şirketinizin Milas’ın veya yaşam alanlarından uzak yerlerde kurun ve milli servete katkı yapın. Buradaki tüm insanlarda bu ülke için eline kazma alıp size yardımcı olur. Ama hala inat yapıyorsunuz o tepelerde arkeolojik sit alanları var. O tepeler av turizm adına devlet tarafından tahsis edilmiş ve sizin bugüne kadar yapmış olduğunuz girişimleri mahkeme haklı bulmamış. Danıştay 6. Dairesine açmış olduğumuz davada yürütmeyi durdurma kararı aldık. Elimizde mahkeme kararı var. Bu karara rağmen hala bugün hem de tarihi mezarların üzerinde dozerle oraları tahrip ediyorsunuz. Yapmayın, telafisi imkansız zararlar meydana getirmeyin” dedi.
Belediye Meydanında düzenlenen basın açıklamasının ardından Bodrum Kaymakamlığı’na giden grup Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan ile bir görüşme yaptı. Basın mensuplarının alınmadığı toplantının ardından dışarıda bekleyen vatandaşlar ve gazetecilere açıklama yapan avukat Remzi Kazmaz, Kaymakam Dr. Mehmet Gödekmerdan’dan olumlu tepki aldıklarını belirterek, “Kaymakam bey birazdan talimat verecek ve orada çalışan canavarları durduracak ama Geriş halkı olarak ben olsam Geriş’in dağlarına oksijen almaya çıkarım” dedi.
Gerişli vatandaşlar ve sivil toplum örgütü üyeleriyle birlikte RES’lerin yapılacağı bölgeye gitti. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.