Bodrum’da Foto-Tipo Sergisi ve Üniversitelerin Fonksiyonu « Hamle Gazetesi

Bodrum’da Foto-Tipo Sergisi ve Üniversitelerin Fonksiyonu

Bu haber 25 Aralık 2018 - 2:44 'de eklendi ve 1.115 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Eski adliye binası (Şimdiki Büyükşehir Belediye binası)’nın Güzel Sanatlar Fakültesi olması için çok uğraşıldı ama olmadı. O yüzden bu fakülte, biraz da Bodrum’un cazibesi de buna ilave edilmelidir, Bodrum’a kaydırıldı.

Bodrum Güzel Sanatlar Fakültesi için 2001-2002’de üniversite adına ben uğraştım. Belediye ve kaymakamlık ile görüşmeler yaptım. Öğrenci yurdunun yapılabileceği mekânlar konusunda tespitler ve çalışmalar yaptık. Belediye’nin karşısındaki tarihi özellikli yapının fakülte olmasını kararlaştırdık. Bazı atölyeler için başka yerlerde uygun bina arayışına girdik ama fakülte merkez binası o tarihî özellikli mekân olacaktı. Tek sıkıntı vardı… Binanın mimarı son imzayı atmadığı için ruhsatta sorun vardı. Mimarın rahmetli Turgut Cansever olduğunu duyunca, kendisinden imzayı alabileceğimizi ilettim belediyeye.

Bu işlerle uğraştık ama o günlerde bizim görev süremiz de doldu. Yani Bodrum Güzel sanatlar Fakütesi’ni açmak için “siyasi ömrümüz” yetmedi.

Bizden sonra fakülte açıldı. Bir zaman tarihî özellikli binada faaliyet göstermiş ama daha sonra Ortakent’teki kampüs alanına taşınmış. “Dağın başı” falan ama idealist arkadaşların görev heyecanı her türlü engeli aşmış.

İşte bu fakültemizin dekanı değerli hocamız Prof. Dr. Erol Turgut, geçen hafta Bodrum’da Foto-Tipo sergisi açtı. Yani harfler ve fotoğrafların uyumu ve iç içe geçmesinden oluşan siyah-beyaz bir sergi. Kendisi de grafik tasarım hocası olan Turgut, Bodrum Ticaret Odası Salonunda 24 eserden oluşan bir sergi açtı. “Kimlik” başlıklı sergide, insanın uğradığı bilgi saldırısı karşısındaki bunalımı ve kimlik sorunu sorgulanıyor.

Foto-tipo” adlandırması ilk kez yapılıyor ve bu adlandırma Türkiye’nin dünyaya açılan yüzü Bodrum’da yapılıyor.

Sergide siyah ve beyazın bir kompozisyonda birleşmesi ve bu arada harf çizgilerinin keskinliğinin yanı sıra portrelerdeki kıvrımlı çizgilerin kesişmesi, sadelikteki mükemmelliği göstermesi açısından önemlidir.

27 Aralık’a kadar açık olan sergi ile Bodrum önemli bir sanat olgusuna şahitlik etmiş olacak.

İlçelerdeki yüksek okul ve fakültelerimiz için akademik açılış törenlerinin gerçekleştirilmesi vesilesiyle, geçenlerde Hamle’de üniversitenin ilçelere kadar uzanması ve kendisini buralarda da hissettirmesi konusunu işlemiştim. Rektörümüz Prof. Dr. Hüseyin Çiçek, üniversitenin varlığının ilçelerde de hissedilmesi için gayret sarf ediyor ve iyi de ediyor. “81 ile üniversite açtık” sözü, basit bir açmadan ibaret kalmamalı; üniversite köylere Varıncaya kadar varlığını hissettirmelidir.

Zaten bir turizm profili olan Bodrum’un, buna bağlı olarak bir sanat şehri olması da beklenir ama bu sanat, popülize olup ticarileşen bir sanat değil, nitelikli ve üst kalitede sanat olmalı. Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Bodrum’a açılmasının faydalarından biri de nitelikli sanat merkezi olmasını sağlamaktır.

Güzel Sanatlar Fakültesi, Bodrum’da gerçekleştirdiği başka nitelikli etkinliklerden sonra bir Foto-tipo sergisi ile şehrin kültürel zenginliğine katkıda bulunmuştur. Şehrin önde gelen kanaat önderlerinin ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı açılışta, Bodrum’un turizm sezonu dışında da bir zenginlik barındırabileceği görüldü.

Başta sergiyi düzenleyen değerli dekanımız Prof. Dr. Erol Turgut olmak üzere, sergide emeği geçenlere teşekkür ediyoruz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.