Bodrum’da fizik kongresi başladı

Bu haber 23 Temmuz 2014 - 1:49 'de eklendi ve 603 kez görüntülendi.

bodrumfizikkTürk Fizik Derneği 31. Uluslararası Fizik Kongresi bilimsel toplantısı, Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde başladı.

Haber Merkezi

Türk Fizik Derneği 31. Uluslararası Fizik Kongresi, Bodrum Belediyesi’nin desteği ve ev sahipliğinde 21-24 Temmuz tarihleri arasında Bodrum Belediyesi Nurol Kültür Merkezi’nde düzenleniyor. Konularında uzman 29 Türk ve çağrılı yabancı konuşmacılar yanı sıra yüksek lisans ve doktora öğrencileri ile birlikte çok sayıda fizikçi bilim insanının katılımıyla gerçekleşecek kongre, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.
Bodrum Belediyesi’nin ev sahipliğini yaptığı Türk Fizik Derneği 31. Uluslararası Fizik Kongresi’ne Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar, Işık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nafiye Güneç Kıyak, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Doğru, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Halil Mutlu, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, Bilim Kurulu ve Balkan Fizik Birliği Başkanı İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yeşim Öktem, Organizasyon Komitesi Başkanı İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Suat Özkurucuklu, Danışma Kurulu Başkanı Gazi Üniversitesi’nden Prof. Dr. Pervin Arıkan, Türk Fizik Derneği Genel Başkanı İstanbul Üniversitesi’nden Prof. Dr. Baki Akkuş ve ayrıca Gazeteci Abbas Güçlü katıldı.
Başvuruda bulunan 720 kişinin katılımıyla bilim kurulu üyelerinin değerlendirmeleri sonucunda; 219 adet sözlü, 174 adet de poster bildiri kongrede sunulmak üzere kabul edildi.
Türk Fizik Derneği 31. Uluslararası Fizik Kongresi Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Suat Özkurucuklu, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, “Son elli yıldır bilişim teknolojileri, internet ve sanal dünyanın biçimlendirdiği ve sınırlarının bulanıklaştığı bir gezegende yaşamaktayız. Bunun dışında nano teknoloji, gen teknolojisi gibi insanların geleceğini şekillendirecek teknolojiler de son elli yıldır gelişim sürecinin dominant aktörleri konumundadır. Tüm bu gelişmelerin kaynağında fizik bilimi bulunmaktadır” dedi.
Türk Fizik Derneği 31. Uluslararası Fizik Kongresi Danışma Kurulu Başkanı Prof. Dr. Pervin Arıkan ise “Ülkemizi geleceğin dünyasına taşıyabilecek büyük çaplı projeler için kritik araştırma grupları oluşturmaktan başka seçeneğimiz olmadığını biliyoruz ve bu problemi en kısa zamanda çözmek zorundayız, bunun da farkındayız. Bir ülkenin bilimsel ve teknolojik araştırma geliştirme potansiyeli; eğitim sisteminin, çağın gerçekleriyle ne kadar uyumlu olduğuyla orantılıdır” dedi.
Daha sonra konuşan Doç. Dr. Yeşim Öktem, “Türk Fizik Derneği de Türkiye’nin uygar dünyanın bir parçası olması için toplumsal sorumluluğunu azami ölçüde yerine getirmeye çalışıyor. Bu amaçla da her yıl gerçekten çok büyük özveride bulunarak, birçok hocamızla birlikte böyle etkinlikler düzenleyip; yerli ve yabancı fizikçileri, öğrencileri bir araya getirmeye çalışıyoruz. Benim en büyük amacım; öğrencilere fiziği sevdirmek, bilimsel araştırmayı sevdirmek ve bu konuda ülkemizde çalışmalarını sağlamak. Bu kongrenin tüm katılımcılara faydalı olmasını diliyorum. Kongrenin gerçekleşmesinde emeği geçen tüm organizasyonda çalışan öğrencilerimize, hocalarımıza, arkadaşlarımıza teşekkür etmek istiyorum. Senelerdir bize burada ev sahipliği yapan değerli dostlarımız var, Bodrum Belediyesi çalışanları var; şoförlerinden halkla ilişkilerine, başkandan yardımcılarına kadar gerçekten çok yardımcı oluyorlar. Onlara özellikle teşekkür etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.
Türk Fizik Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş da; “Yaşamımızı şekillendirecek her alanda yeni bir anlayış ve yaşam biçimi ortaya çıkacak. Yeni dönemde bilim ve teknolojide egemen olan araştırma geliştirme kapasitesi yüksek olan ülkeler, dünyamızı biçimlendirecek. Değerli fizikçiler, sevgili konuklar; kongreye katkılarından dolayı Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başkanı Prof. Dr. Ahmet Cevat Acar’a, Bodrum Kaymakamı Dr. Mehmet Gödekmerdan’a, Bodrum Belediye Başkanı ki; çok büyük desteğini görüyoruz her sene, sağ olsun. Başkanımız Mehmet Kocadon’a, kurul üyelerine ve koordinatörlerine, kongre davetimizi kabul edip bize destek olan yerli ve yabancı çağrılı konuşmacılara, kongreyi destekleyen üniversite ve firmalara teşekkür ediyorum” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.