Bodrum’a Siyaset Engeli!

Bu haber 02 Ağustos 2017 - 0:08 'de eklendi ve 1.070 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 

Geçen hafta sosyal medya yine yıkılıyordu:

Muğlada mühim (!) bi kurdela kesilmiş bugün. Büyükşehir Belediyesi Menteşe ‘Katı Atık’ Düzenli Depolama tesisi açılış töreninine uzaklardan Umut oran bile gelmiş..

Sahi katı atık depolama dedikleri bizim bildiğimiz halkın ‘çöplük’ dediği yer değil mi?

Bu ifadeler irfanlı bir Türkçe öğretmenine ait…

Kendisine böyle bir “itibarsızlaştırmayı” hiç yakıştıramadım. Hukukumuz var adını paylaşmak istemedim.

Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi bir ‘çöplük’ değildir!

Eleştireceksen benim daha bu tesis proje aşamasında iken “yer seçimi yanlış” diye eleştirdiğim gibi eleştir… “Şehrin dibinde bu tesis olur mu?” diye sor…

 

xx           xx         xx

Yukarıdaki paylaşımın altına şerbete sinek üşer gibi üşmüşler… Bu sosyal medya öyle bir yer ki, ellerinde ipleri “infaz tipi” gibi dolaşanlarda var…

Yapılan yorumlarda biri “7 sekiz yıl önce hoseptik bok entegre tesisi yaptılar hamursuza günlerce bedava otobüs kaldırdılar bunların işi ottan boktan çöpten işler anlıycanız tamam bu tesisler ihtiyaçsa yapılsın çok büyük bir projeymiş gibi janjanlı sunuluyor..” demiş.

Adam haklı.

4 ilçenin atıklarını 21 yıl boyunca “bertaraf” edebilecek bir tesis için bu kadar gürültü koparılmamalı değil mi?

Ama yukarıdaki yoruma bir başkası da şu yanıtı vermiş:

Evet ottan boktan ve çöpten. Yerel yönetimlerin iş kapsamında oda var. Muğla belediyesinden havalimanı falan mı bekliyorsunuz. Logarınız tıkanmamış hiç sanırım ya da evinizin önü çöp yığını olmamış. İşin bir kısmı yapılmış demek ki.

 

xx           xx           xx

Bir başkası “Bu bir şey mi siz görmediniz sanırım, ideojimizde kurban keserek genelevi ve meyhane açılışı yapmakta var.” demeye kalkmış, Muğla’nın çok önemli ve özel resmi kurumlarından birinde görevli biri de “yuh artık” dedirten bir gazete haberi kupürü paylaşmış. Kupürde yer alan haberin başlığı ise şöyle; “Genelevi kurban keserek açtılar!

Gerçekten bu kadarına pes! Eleştiri sınırlarını aşmak bir tarafa, bunlar itibarsızlaştırmanın sınırlarını da yıkmışlar… Muğla’ya yakışmıyorsunuz.

Bir başkası da yazımın başında paylaştığım “haber-yorumu” yapan hesap sahibine “Tesisi incelemenizi öneririm. Atık ifrazı çukur aç göm değildir. Ayrıştırma ve doğa için çok tehlikeli olan çöp suyu dediğimiz suyun arıtılması gibi daha bir çok geri dönüşüm var. Atığın geri kazanımı önemlidir.” diye bilgilendirmeye çalışırken, bir gazeteci de hesap sahibine hitaben şu görüşünü bırakmış;

.. senden çıkan atıklarında toplandığı çukur. Tabi aldığının tamamını tüketmiyorsan. Mesela elma aldın diyelim çöpünü de yemiyorsan. Ya da Garpuz, Gavun gabukları.Muğla’da İnek beslemiyorsan tabi. Bunlar ne oluyor sence …. doğru çöpe. Bunları tüketseniz tabiki çöplüğe gerek yok. Aslında bir önerim de belediyeye. Çöplükte bunlar ayrıştırılıp … … bey gibilere dağıtılabilir.

Onca öfkemin üstüne çok güldüm…

Sevgili meslektaşım Allah seni de güldürsün…

 

xx           xx           xx

Sosyal medyada linç edilen tesisin açılışına Vali Esengül Civelek de katılmış.

İyi ki “Orada ne işiniz var?” diye Vali Civelek’i de linçe kalkışmamışlar.

Bu yatırım, CHP’li Belediye’nin CHP’li seçmenler için gerçekleştirildiği bir hizmet olarak düşünülmemiştir inşallah!

Vali Civelek açılışta yaptığı konuşmada, şu ifadelerde bulunmuş:

Büyükşehir Belediyemiz katı atık toplama, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve nihai depolama konusunda ilimizde çok önemli bir çalışma başlatmıştır. Bu hizmetin başarılı bir şekilde yürütüleceğine inancım tamdır. Muğla’da temiz bir çevre, sağlıklı bir yaşam, Muğla’mızın layık olduğu hizmetin en iyisini sunabilme konusunda tüm taraflarla işbirliği, gönül birliği içerisinde güç birliği yaratacağımıza inanıyor Büyükşehir Belediye’mizi bu hizmetleri için içtenlikle kutluyor, saygılar sunuyorum.

 

xx           xx           xx

Geçen hafta aslında mütevazı bir şekilde, gürültü patırtı yapılmadan, güpegündüz havai fişek gösterisi yapılmadan gerçekleştirilen tören o kadar mütevazı gerçekleştirilmiş ki “siyasi” olarak tek davetli 24. Dönem İstanbul Milletvekili Umut Oran varmış.

Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı böyle bir tesisi hizmete açmış olsa Demokrat Parti (DP) Genel Başkanını davet ederdi, diyeceğim ama gerçekleştirdiği yatırımların temel atma ve açılış törenlerini MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile paylaşmadığı için partisi MHP’den olmuştu…

Yoksa Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de partisinin Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nu davet etmemiş olabilir mi? Hatta “adalet” yürüyüşünde Kılıçdaroğlu’nun yanında yürümedi diye, partisinin genel başkan adaylarından Umut Oran’ı çağırmış olamaz mı?

İnsanın kafası karışıyor.

Kanalizasyon Arıtma Tesisi’nin açılışı CHP Lideri Kılıçdaroğlu ile yapılmıştı.

Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi açılışı Umut Oran ile yapılıyor.

Tesadüf olabilir… Başkan GürünBiz Büyükşehiriz. Abartmayalım. Mütevazı bir tören olsun” demiş de olabilir. Olamaz mı?

 

xx           xx           xx

Toplam proje alanı 777 bin 435 metrekare, depolama alanı 140 bin metrekare olan ve 1 milyon 341 bin metreküp depolama hacmi ile 4 ilçenin atıklarını 21 yıl boyunca bertaraf edeceği belirtilen tesis 6 Milyon 858 bin 739 TL’ye malolmuş.

Büyükşehir Belediyesi Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisleri elbette “çöplük” değil.

Bu tesiste yeniden kazanım, ayrıştırma var. Yani bu tesisle çöp, çöp olmaktan çıkıp “para” haline geliyor. Metan gazı da Bodrum’da olduğu gibi yangına neden olmuyor. Elektrik enerjisi oluyor. Metan gazını kullanarak elektrik enerjisi elde etme sistemi içinde de ihale yapılmış…

Tesisin açılışına Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Ula Belediye Başkanı Ümit Karaaslan katılmış, ama Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir katılmamış!

Anlayacağınız Muğla’da Milas’ı da saymazsak, tek “çöplük” kalmış, o da Bodrum’da…

 

xx           xx           xx

Neden tek Bodrum’da? Yanıtı Bodrum’da yapımına başlayabildiklerinde zincirin halkalarının tamamlanacağını ve doğası, çevresi ile korunması gereken Muğla’da ‘vahşi depolamanın’ önüne geçeceklerini belirten Başkan Gürün’ün törendeki konuşmasından alalım:

Göreve geldiğimizde katı atık düzenli depolama tesisi olarak Fethiye’de 2’nci lotu yaptık. Ortaca, Köyceğiz ve Dalaman için Ortaca tesisimiz faaliyette. Marmaris ve Datça da öyle. Açılışını yapacağımız tesisle de Menteşe, Yatağan, Ula, Kavaklıdere ilçelerimizin yararlanacağı tesisi Muğla’mıza kazandırıyoruz. Zincirin iki önemli halkası kalmıştı. Milas tesisinin temelini attık. Bodrum’da ne yazık ki yapılan ihaleyi iptal etmek zorunda kaldık. Yeni iki alan teklifimizde maalesef kurumlar tarafından uygun görülmedi. En çok çöp üreten Muğla’mızın incisi ilçemizde modern bir çöp tesisi yapmaya imkan bulamıyoruz. Bu sorunu hep beraber sayın valimizle birlikte tekrar değerlendirerek Bodrum’u vahşi depolamadan kurtararak her yaz yaşanan çöp yangınlarının önüne geçerek modern bir tesisi Bodrum’a kazandırmak istiyoruz.

 

xx           xx           xx

Bu köşenin takipçileri bilirler. Ben Kanalizasyon Arıtma Tesisi’nin yer seçimine de karşıydım. “Karabağlar Yaylası gibi bir ekolojik ortamın yanı başında, gelecekte şehrin orta yeri olacak olan bir yerde böyle bir tesis olur mu?” demiştim.

Oluyormuş…

Hala ne Düğerek’ten ne de Yayla’dan şikayet eden yok!

Geçen hafta açılışı yapılan Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi daha proje aşamasında iken yer seçimine karşı çıkmıştım. “Şehir merkezinin dibinde çöplük mü olur?” demiştim.

Oluyormuş…

Bodrum’da yer seçiminde hassasiyet gösteren Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü İl Merkezi’nde yer seçimine “evet” dediğine göre söylenecek söz yok…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Zafer KARADAĞ 02 Ağustos 2017 / 07:50

Sevgili Özcan,
Gadın Moğla’mıza Muğla’dan bakmakla dışarıdan bakmak arasında bazen öyle farklar ortaya çıkıyor ki, inan şaşırıyorum.
Maşallah; “Kahrolsun kuru fasulyenin pilav üzerindeki faşizan baskısı!” diyecek kadar eleştirmeye meyilli olan Vatandaşlarımız var. 🙂
27 kişinin ölümüne sebep olan Ümraniye Hekimbaşı Çöplüğü faciası (https://tr.wikipedia.org/wiki/%C3%9Cmraniye_%C3%A7%C3%B6p_patlamas%C4%B1) henüz hafızalardaki tazeliğini korurken, sayın Valimizin; “katı atık toplama, yeniden kullanım, geri dönüşüm ve nihai depolama” şeklinde özetlediği ve hem insan, hem de çevre sağlığını ön planda tutan entegre bir tesisi “çöplük” diye niteleyebilenlerin iyi niyetli bir yorum peşinde olmadıkları aşikar.
O hemşehrilerimize; “hem üzüm yemeye, hem de bağcı dövmeye kalkarsanız, o üzümün salkımını atacak çöplük te bulamazsınız!” demek lazım. 🙂
Öte yandan, katı atık tesisi gibi, merkezi veya yerel yönetimlerin yapmakla mükellef oldukları son derece sıradan yatırımların hizmete alınması sırasında bile şaşaalı törenler düzenlenmesi, Atatürk’ün hedef gösterdiği muasır medeniyetlere ulaşmaya çabalayan Türkiye’ye yakışmıyor!
Mütevazı olmak asil Türk Milletine daha çok yakışır.
13 yıldır yaşamakta olduğum Çin’de bu tür yatırımların nasıl yapıldığına ve Halka nasıl sunulduğuna dair, kendi web sitemde yayınladığım bir makalemden şu bölümünü paylaşmak istiyorum (yazının tamamını okumak için şu linki tıklayabilirsin: http://harclik.net/?p=1319);
“(…) Ben 2004 yılında Şanghay’a yerleştiğim zaman, sadece iki metro hattı ve 30 tane istasyon vardı, oysa bugün 14 metro hattı ve yaklaşık 400 tane istasyon var, yetkililer 2020 yılındaki hedefin 22 hat ve 1.000 istasyon olduğunu açıkladılar. Ne var ki, 12 yıldır büyümesini gıpta ile izlediğimiz bu metro ağının hiç bir aşamasında, yani bir hat veya istasyon açılışında, ne Çin Devlet Başkanının, ne Başbakanın, ne bir Bakanın, ne bir Belediye Başkanının, ne de her hangi bir müdürün açılış töreni düzenlediğini görmedik. Çünkü Çin’deki Devlet anlayışına göre, metro yapmak Halka hizmet etmek için yöneticilerin üstlendikleri sıradan görevlerden biridir ve bunun için gösterişli bir tören düzenlemek AYIPTIR! Çinliler de bunu böyle kabul ettikleri için, şimdiden 700 kilometrelik bir örümcek ağına dönüşen Şanghay metrosuna “sakin sakin” binip, tadını çıkartıyorlar. Şimdi gelelim benim size soracağım soruya… (…)”
O yazımda sayın İlker Başbuğ’a bir soru sormuştum ama bugünlük size başka sorum yok Hakim Bey. 🙂
Şanghay’dan Muğla’mıza kucak dolusu selam ve sevgiler.
Zafer KARADAĞ

Reşat Öztepe 02 Ağustos 2017 / 13:20

Gocuman; yaylanın yanına kanalizasyon kurarak elektrik elde ediyor ve arıtılan suyu da çiçek sulamada KULLANIYORLAR. Sabah ve akşam mis gibi burcu burcu ….. kokusu burnumuzda. birde şehrin içinde “çöp” lük de kuruyorlar. işin en güzeli çöp üretmemek amma. o da mümkün değil. ancak; tüm kalbimle diyebilirim ki yukarıdaki yazınız ile hislerime tercüman oluyorsunuz. tebrik ve teşekkür. sevgi ve saygı.