Bodrum ve Marmaris’te birleşme

Bu haber 26 Mayıs 2010 - 0:00 'de eklendi ve 765 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Vali Dr. Ahmet Altıparmak, 2 yıl gibi çok kısa bir görev süresine sığdırdığı hizmetlerinin yanında çok önemli bir hizmete daha imza atarak gitti.
Böyle diyorum, ama o hizmete imzasını atamamış da olabilir…
Çünkü haberi kendilerinden aldığımızda, o önemli hizmet ile ilgili İçişleri Bakanlığı’na sunulacak dosya hazırlığı devam ediyordu.
Dosya tamamlanamadı ve imza atamadılar ise, yeni valimize nasip olur o imzayı atmak…
Ama Muğlalılar, o “kangreni” çözmeyi düşünüp, uygulamaya koymuş ismi unutmaz…
 
xx      xx      xx
Küçücük köylerin belde haline getirilip, “belediyelik” yapılması furyası rahmetli Turgut Özal’ın başbakanlığında yaşanmıştı.
Uygulamaya karşı çıkan da olmamıştı. Bir anda Marmaris’in, Bodrum’un köylerinin, mahallelerinin “belediyelik” olduğunu gördük.
İçmeler o zaman köydü, bu gün Marmaris’in mahallesi olması gerekirdi…
Bu yanlış uygulamanın bir tek hayrını gördük. İçmeler’deki doğru, yerinde belediyecilik çalışmaları sayesinde bu gün Marmaris halen önde gelen bir “turizm merkezi”…
Uygulamanın zararını yıllardır yaşıyoruz.
Omuz omuza, sırt sırta belediyelerde yetki karmaşası, imar karmaşası, hizmet karmaşası ve en önemlisi “kaynak israfı” yaşanıyor…
 
xx      xx      xx
Çok başlılığın turizme verdiği zararı ne siz sorun, ne ben söyleyeyim.
Vali Dr. Ahmet Altıparmak giderayak soruna neşteri vurmuş. Haberimiz olmamış. Bu çok önemli soruna çözüm getirildiğini Sayın Altıparmak’ın Hamle’ye veda ziyaretinde öğrendik.
Muğla’da görev sürelerinde yapılanları, yapılamayanları konuşurken, “Şu Bodrum’daki, Marmaris’teki ‘belediyecikler’ sorunu da çözülebilseydi” demeye kalktım, gülerek yanıt verdi:
“O sorun çözülüyor. Gerekli dosya hazırlanıyor. İçişleri Bakanlığı ve Danıştay anlaşması ile sorun çözülecek”
 
xx      xx      xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak’tan giderayak aldığımız haber Muğla için sevindiriciydi.
Ama, “Ya taş koyan çıkarsa, Danıştay’a başvuran çıkarsa?” diye sormadan edemedim. Vali bey, “Dosyayı hasırlarken Bodrum Yarımadası’ndaki belediye başkanları ile tek tek görüştük. Hepsi Bodrum’un menfaatini düşünüyor. Birleşme sonucu belediye başkanlıklarının sona erecek olmasına rağmen varız dediler.” diye karşılık verdi.
Muğla turizmi, Bodrumlular ve Marmarisliler adına sevindim.
Ama ya Marmaris?..
Umarım Marmaris’in İçmeler, Armutalanı ve Beldibi Belediye Başkanları da aynı görüştedirler!
 
xx      xx      xx
Bodrum Yarımadası’nda bu gün 10 belediye var. Çoğu Turgut Özal uygulaması ürünü…
Bunlardan Bitez, Ortakent Yahşi ve Konacık, Bodrum ile iç içe… Öbür yanda Gündoğan ve Göltürkbükü; Turgutreis, Gümüşlük yan yana…
Muğla Valiliği’nin İçişleri Bakanlığı’na yaptığı veya yapacağı başvuru olumlu sonuçlanırsa Bitez, Ortakent Yahşi ve Konacık beldeleri Bodrum Belediyesi ile bütünleşecek.
Yine başvurunun olumlu sonuçlanması halinde, Armutalan, Beldibi ve İçmeler de Marmaris Belediyesi ile bütünleşecek.
Bu uygulamanın (Ankara evet derse) olumlu sonuçları kısa zamanda görülecektir…
 
xx      xx      xx
Vali Dr. Ahmet Altıparmak, konuyla ilgili sohbetimiz sırasında, “Fethiye’deki belediyeler ile ilgili çalışmamız da var. Milas’ta, Milas Belediyesi ile Beçin Belediyesi’de birleşmeli.” dedi.
Haklı…
Yatağan’da Yatağan Belediyesi ile Bozarmut Belediyesi; Muğla’da Muğla Belediyesi ile Bayır Belediyesi ve Köyceğiz’de Köyceğiz Belediyesi ile Toparlar ve Beyobası Belediyeleri; Ula’da da Akyaka, Gökova Belediyeleri ve Akçapınar Köyü, Ataköy birleşmeli…
Umarım Bodrum’da Göltürkbükü ve Gündoğan; Turgutreis-Gümüşlük veya Gümüşlük-Yalıkavak Belediyeleri ile Muğla’daki, Yatağan’daki, Köyceğiz ve Ula’daki belediyeler ile Milas ve Fethiye’deki belediyelerin birleşmeleri için de yeni valimizin girişimleri olur…
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.