Bodrum, Mete, İskender, CHP, Nazlı…

Bu haber 03 Aralık 2018 - 0:04 'de eklendi ve 3.865 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

KADEM METE’NİN ÇIKIŞI

Bodrum yaralarını sararken siyasilarin polemikleri gündem olmaya başladı.

Cumartesi günü “Kocadon’a Linç Girişimi!” başlıklı yazımda, AK Parti Muğla Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mehmet Yavuz Demir‘i Bodrum ile ilgili “siyasi sorumluluk” taşıyan yaklaşımlarından dolayı teşekkür etmiştim.

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete’nin de açıklaması olmuştu. Ben o yazımda Yusuf Kayacık‘a da teşekkür etmiştim… O yüzden mi neden bilmiyorum, köşemde Başkan Mete‘nin açıklamasına “Neden yer vermediğimi” soranlar, beni eleştirenler oldu. Bilerek yer vermedim.

Doğru yerde, doğru zamanda bulunmak” diye bir şey vardır. Sayın Mete‘nin açıklaması iktidar partisinin Muğla‘daki temsilcisine yakışan; doğru zamanda yapılmış bir açıklama değildi. Yakıştıramadım…

Bizim Muğlalılar, “Dargın oldukları bile olsa” komşusunun cenazesi olduğunda bir hafta radyosunu, televizyonunu kapatır. Açsa bile sesini kısar…

xx           xx           xx

Muğla‘yı bilmiyorlar tabi.. Mazur görülebilir, ama bir il başkanı mazur görülür mü? Açıklamasına köşemde yer verseydim, eleştirmem de gerekirdi. Görmezden geldim. Bazılarına anlatmak zor!

AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, geçen perşembe günü yaptığı yazılı açıklamasına, “Bodrum ilçemizde yaşanan sel felaketinden dolayı tüm Bodrumlu vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Şimdi devlet-millet el ele vererek Bodrumlu vatandaşlarımızın yaralarını sarma vaktidir.” diye başlamıştı… Bırak orada kalsın… Hayır, şöyle devam etmiş:

Fakat unutulmasın ki, neredeyse her yağmur sonrası bırakın mallarını canlarını dahi zor kurtarmaları, Bodrumlu vatandaşlarımızın kaderi değildir. Alınması gereken önlemlerin alınmaması, defalarca yaşanan bu olaydan ders çıkarılmaması, gerek ilçe belediyesinin, gerekse de büyükşehir belediyesinin suçu her seferinde bir birlerinin üzerine atarak aklanma çabaları, maalesef üzücü hadiselerin yaşanmasına sebep olmuştur. Temennimiz odur ki bir dünya markası haline gelen Bodrum’umuz bu tür hadiselerle anılmasın. İlçe belediyesi ve büyükşehir belediyesi alınması gereken önlemler neyse bir an önce alsın.

Keşke böyle bir eleştiri uyarı olarak selden önce yapılsaydı…

xx           xx           xx

İZZET ÜNSAL’IN SİYASET DERSİ

Açıklamaya yer verdiğime göre eleştirebilirim de, ama eleştirmeyeceğim… Ama sokaktaki insanların BodrumlularınDünya markası Bodrum için Devlet olarak sen ne yaptın? Bir tek DSİ su getirdi. O suyu taşıyan boru da bir yılda kevgire döndü.” dediklerini söylemeden de geçemeyeceğim.

Sayın Mete açıklaması ile “Muğla hassasiyetlerini” bilmeyen ve öğrenmeye de niyeti olmayan çevresindeki partidaşlarından çok tebrik almış olmalı ki, hızını alamadı ertesi günde kendi sosyal medya hesabından şu paylaşımı yaptı:

Kimse bu rezilliği üstlenmiyor! Her kuvvetli yağışta Bodrum bu durumda. Bodrum Belediyesi Büyükşehiri, Büyükşehir Bodrum Belediyesi’ni suçluyor. Bence her ikiside haklı, her ikiside bu acizliğin sorumlusudur. Geçmiş olsun Bodrum. Bu acı son olsun.

Buna da cevap vermeyeceğim… Hem muhatabı da ben değilim… Marmaris‘in sevilen insanlarından ve Anavatan Partisi Marmaris İlçe Başkanlarından İzzet Ünsal yanıt vermiş. İşte:

Muğla, AKP İl Başkanı’na sesleniyorum, 16 yıldır iktidardasınız, Bodrum’un bu sorununu biliyorsunuz. Büyükşehir de, Bodrum Belediye Başkanı da hatalı diyorsunuz. Peki siz ve vekilleriniz de hiç mi hata yok. Siz yaptırsaydınız, sizi alkışlasaydık. Bırakın bu ucuz siyaseti. Çamur atmayın. Suçlu ve hatalı hepinizsiniz. Bitiriyorsunuz Muğla’yı.

Bunun üstüne ben ne diyeyim… Keşke yeni milletvekillerini kenarda tutsaymış… Gerçekten yapsalardı, yerel yönetimlerde neler yapabileceklerini göstermiş olsalardı bu gün aday olmak isteyenler sıraya girerlerdi…

xx           xx           xx

İSKENDER GENCER Mİ?

Bu gün pazartesi… Yarın Ankara‘da Meclis’te Grup Toplantıları var.

Herkesin gözü kulağı Ankara‘da.. Herkes “İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer aday gösterilecek mi?” sorusunun yanıtını arıyor… Ben de kaç gündür, ısrarla “O hala aday” diyorum.

Geçen Cumartesi günkü ve bugünkü sözlerimle Bodrum Belediye Başkanı‘nın avukatlığını yapmadığım gibi, İskender Gencer konusunda da İl Başkanı Kadem Mete‘nin sözlerinin arkasında durarak Başkan Mete‘nin avukatlığını yapmıyorum.

Ben Muğla’nın ve işimin avukatıyım… İşimi doğru yapmaya çalışıyorum.

AK Parti kurulduğundan beri Muğla‘da yerel seçimlerde ilk defa en doğru ve iddialı olabilecekleri bir ismi buldu. Ancak o isim hafta sonunda görevinden istifa etmedi…

Yani Dr. İskender Gencer bir bakıma “Yokum” dedi… Tabi AK Parti’de son sözü her zaman Cumhurbaşkanı Erdoğan söyler… Bakarsınız Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın herkesi ters köşeye yatırır… (!)

xx           xx           xx

CHP ADAYLARI AÇIKLANIYOR

Cumhuriyet Halk Partisi‘nin belediye başkan adaylarını açıklayacağı tarih belli oldu. CHP, belediye başkan adaylarını 6 Aralık Perşembe günü açıklayacak.

6 Aralık‘ta yapılacak olan basın toplantısında, Kılıçdaroğlu‘nun Ankara, İstanbul, İzmir, Mersin ve Muğla‘nın dışındaki illerin adaylarını açıklaması bekleniyor.

Bu bilgi geçen haftadan. Henüz yalanlanmadı.

Ben de baştan beri Aralık ortasında açıklanacak diyorum. Sanıyorum Bülent Tezcan ile sürdürülen ittifak görüşmesinde ittifak dışı tutulan Muğla, Oğuz Kaan Salıcı ile ittifak içine alındı galiba.

Öyleyse bu, Bülent Tezcan ile birlikte Osman Gürün ve ekibi de gidiyor anlamına gelebilir…

xx           xx           xx

NAZLI EREN TEPELİ FARKI

CHP‘de aday adaylarının çoğu “aday” gibi seçim beyannameleri ile ortaya çıktı. Onlardan biri de iki kadın aday adayından Menteşe Belediye Başkanı Aday Adayı Nazlı Eren Tepeli

Hafta sonunda Nazlı Eren Tepeli çarşı pazar dağıttığı “Birlikte Üretelim, Birlikte Yönetelim” başlıklı bildirgesinde şu başlıklara yer vermiş:

Menteşe’yi kadın dostu bir kent yapmak için; Belediyeye ait kreş açmak için; Kadın sığınma evi açmak için; Kadınların şehrin tüm imkanlarından eşit yararlanması için; Belediyenin planlama ve karar alma süreçlerine katılmanız için; Kadın ve erkeklerin toplumda birlikte üretmesini ve rahat yaşamasını sağlamak için; Halk toplantıları yaparak mahallelilerimizin sorunlarını ilk ağızdan dinlemek ve çözümü birlikte bulmak için; Engellilere engel olan durumları ortdan kaldırmak, sosyal alanlarda yaşamlarını kolaylaştırmak için; Çocuklarımızın rahat, mutlu ve güvende oyun oynamaları için; Eski Muğla sokaklarımızın ve yaylamızın turizm potansiyelini değerlendirmek için; Çocuklarımız için düzenleyeceğimiz ücretsiz kurslarla eğitimde fırsat eşitliği yaratmak için; Üreten sorgulayan aydın nesiller yetişmesini sağlamak için; Menteşe’ye bağlı mahallelerimizin (köyler) belediye önderliğinde üretim kooperaatifleri kurarak ürettikleri ürünleri değerlendirmeleri ve ekonomik olarak kullanmalarını sağlamak için; Çağdaş Belediyecilik Anlayışı belediye ile halk arasındaki bürokratik engelleri kaldırmak için; Menteşe’yi kadın eli değmiş, tertemiz, atıkların tam ayrıştırıldığı ve geri dönüşümün sağlandığı, kendi kültürel değerleriyle marka ilçe yapmak için; Halkla belediyenin bağlarını güçlendirmek için; Birlikte üretelim, birlikte yönetelim

Görüldüğü gibi, Büyükşehir aday adaylarından Oral Karakaya‘nın “Yeni Nesil Yerel Yönetim” anlayışı çerçevesinde ne Osman Gürün ne de Bahattin Gümüş hiç bir şey yapmamışlar…

xx           xx           xx

Bu arada Bodrum‘un eski ilçe başkanlarından Nuran Yüksel‘in Halikarnas Radyo‘da aday adaylarını konuk ettiği canlı yayın en çok izlenen ve dinlenen program olmuş.

Bodrum aday adaylarından sonra Büyükşehir aday adaylarından Oral Karakaya, Nurerettin Demir ve Mehmet Kocadon‘un katıldığı programa Osman Gürün katılmamış…

Sadece önseçimden değil, canlı yayından da kaçıyor işte…

—————————————-                                                                                          —————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Kaptanı usta olmayan gemiye her rüzgar kötüdür. (Alıntı)

ÇİVİ

Arkadaşım, “MHP Tüzüğü 4. Maddeye göre, başka bir parti adayına oy veren, açık ya da gizli destekleyen üye partiden ihraç edilir” dedi.

Beni Bi Düşünce Aldı:)))))

——————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.