BODRUM KONACIK’TA KERBELÂ SARNICI

Bu haber 18 Eylül 2018 - 1:48 'de eklendi ve 1.027 kez görüntülendi.
Namık Açıkgöznamikacikgoz@gmail.com

Prof. Dr. Namık Açıkgöz

Miladî 2018 yılının 11 Eylül günü, Hicrî 1440 yılın ilk günü idi. Muharrem ayının ilk günü olan o gün, Hicrî yılbaşı idi. Bütün Müslümanların Hicrî yılı mübarek olsun.

Safer ayının “Saferü’l-Hayr”, Ramazan ayının “Ramazanü’l-Mübarek” şeklinde anılması gibi, Muharrem ayının ünvanı “harem”dir. Yani “Muharremü’l-Harem” adıyla anılır. Bu ay savaş yapılmayan 4 aydan biridir. (Şimdilerde haram aylara Müslüman olduklarını iddia edenler bile itibar etmiyor maalesef.)

Muharrem ayının füyuzatı ayrı bir değerdir ama bu ay İslam dünyasının en büyük trajedisi olan Kerbela Vak’asının yaşandığı aydır. Aynı zamanda “aşure günü” olarak da bilinen bu trajik gün, bu sene 20 Eylül Perşembe gününe denk geliyor.

10 Muharrem ve Aşure günü konusunda herkes bir şeyler biliyor. Bu yüzden o konulara hiç girmeyeyim.

Size, bugün Muğla’daki bir Kerbela izinden söz edeceğim.

Bodrum Konacık ile Ortakent (Müskebi) arasındaki tepenin Doğu tarafında ufak bir dere var. O derenin kenarında büyük bir sarnıç bulunmaktadır. Bu sarnıcı, Geriş köyünden Hacı Halil Ağa ve eşi Zeynep kadın yaptırmış. Hayli büyük olan bu sarnıç, muhtemelen etrafındaki ovanın su ihtiyacını karşılamış eskiden.

Sarnıçta iki kitabe var. Bir tarafında Hacı Halil Ağa’nın, öbür tarafında Zeynep kadının adının geçtiği eski yazılı kitabe metinleri şöyle:

Sâhibü’l-hayrât ve’l-hasenât Gerişlioğlu Hacı Halil Ağa hayratıdır.

Fî 10 Muharrem 1319 (29 Nisan 1901 Pazartesi)

***

Sâhibü’l-hayrât ve’l-hasenât Gerişlioğlu Hacı Halil zevcesi Zeyneb Kadının hayrâtıdır.

Fî 10 Muharrem 1319(29 Nisan 1901 Pazartesi)

Kitabe metinlerindeki ilk ifade “hayır ve hasenat sahibi” kişilerin sıfatı olarak zikredilmiş. Bu kitabenin dikkat çeken tarafı, 1901 yılının 29 Nisan Pazartesi günü; yani 10 Muharrem 1319 günü açılmış olmasıdır. 10 Muharrem!… Yani Hz. Hüseyin ve aile efradıyla beraber arkadaşlarını Fırat nehri kenarında susuz bırakılması ve akabinde şehid edildiği gün…

Kerbela nireee, Bodrum Konacık ve Geriş Köyü nire!…

Duygular mesafe ve sınır tanımaz…

Miladî 10 Ekim 680 günü vuku bulan bu trajedi, bütün İslam dünyasında bir matem günü olarak idrak edilir. Mezhep ve meşrep farkı gözetmeksizin bütün İslam âleminde bugün şakır şakır su içilmeyerek o gün ve o şahsiyetler anılır.

Hz. Muhammed’in ehl-i beytinin zulme uğradığı 10 Muharrem günü, Bodrum Konacık’tan taa Kerbela’ya su gönderdiğinin bilincindedir Gerişli Hacı Halil Ağa ve eşi Zeynep kadın. Kerbela’da susuz kalan Hz. Hüseyin ve dostlarının acısını hisseden ve yanındaki yöresindeki Hz. Hüseyin aşıklarının susuz kalmamasını istemiştir.

Koncacık’tan Kerbela’ya gönül köprüsü, bu halkın duygu ve nezaketinin göstergesidir.

20 Eylül Perşembe günü Kerbela trajedisini anacağız; aşure de yiyeceğiz.

Allah hepimizi 10 Muharrem Kerbela Vak’asının bilincinde olanlardan eylesin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Cevat Cangır 22 Eylül 2018 / 19:30

1319=1903 değil mi?Selam ve saygılarımla…