Bodrum 30 milyon Euro’yu kaybetti

Bu haber 26 Temmuz 2015 - 19:36 'de eklendi ve 751 kez görüntülendi.

bodrumda30milyon6519696Bodrum Yarımadası’nın 50 yıllık katı atık sorununu çözecek projenin, uygulanacağı alanın bir bölümünün SİT olması nedeniyle gerçekleştirilememesi üzerine, Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan 30 milyon Euro’luk hibe geri gitti. CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Fırsatı kaçırdık” derken, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray “AB Fonu kararı iptal etti diye bunu yapamayacak veya bir 5 yıl daha bekleyecek değiliz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tesisi yapacak gücümüz var” dedi.

Haber Merkezi

Bodrum Yarımadası’nın 50 yıllık katı atık sorununu çözecek projenin, uygulanacağı alanın bir bölümünün SİT olması nedeniyle gerçekleştirilememesi üzerine, Avrupa Birliği (AB) fonlarından sağlanan 30 milyon Euro’luk hibe geri gitti. CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon “Fırsatı kaçırdık” derken, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray “AB Fonu kararı iptal etti diye bunu yapamayacak veya bir 5 yıl daha bekleyecek değiliz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tesisi yapacak gücümüz var.” dedi.

Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon, hibenin iptali ile ilgili fırsatın kaçırıldığını belirtirken, Bodrum’un vahşi depolamayla ilgili çöp sorununu çözmenin k hayal olduğunu savundu. “İmzaladığımız BOYAB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi protokolü ile Bodrum Belediyesinin kasasından beş kuruş para çıkmayacağı gibi, Avrupa Birliği (AB) hibe finansı ile karşılanacak tesisin 2017 yılında hizmete girmesiyle Yarımada’nın 11 beldesinin katı atıklarının Torba, Turgutreis, Yalıkavak, Gündoğan ve Mumcular’daki vahşi depolama alanlarına dökülmesine son verilecekti.” diyen Kocadon şöyle devam etti:

“Bu proje ile Bodrum’un kaderi değişecekti. Ülkemize yılda 2 milyar dolar döviz kazandıran ilçemizde hayata geçecek proje çevre, doğa ve ormanlarımızın korunması açısından büyük önem taşıyordu. Projeye destek veren Çevre ve Orman Bakanlığı ile AB eski Bakanı Egemen Bağış’a o zaman teşekkür etmiştim. Çünkü Bodrum’un 50 yıllık hayali gerçek olacaktı. Ancak, Büyükşehir olmanın ve hazırlıksız yakalanmanın sıkıntısını işte böyle çekmeye başladık. Yaklaşık 5 yıl çalışarak katı atık tesisi için temin ettiğimiz 100 hektarlık yerin 20 hektarı arkeolojik SİT olabilir. Bunun 80 hektarı bize yeter ve artardı bile. Ancak MUSKİ, ‘Yeni yer bulup yapacağız diyerek’ bu projenin hayata geçmesinin önünü tıkadığı gibi yeni yer de bulamadı. Bodrum’un yıllardır devam eden vahşi depolama ile ilgili çöp sorununu çözmekte hayal oldu.”

Muğla’nın büyükşehir olmasıyla kapatılan Bodrum Yarımadası Belediyeler Birliği (BOYAB), iki yıl önce, mahalleye dönüştürülen Mumcular Mahallesi’ndeki 100 hektarlık alana yarımadanın 50 yıl katı atık sorununu çözecek proje hazırladı. BOYAB Entegre Katı Atık Yönetimi Projeleri Hazırlanması Teknik Destek Projesi, 13 Eylül 2013 tarihinde, Bodrum Ticaret Odası’nda, dönemin yerel yöneticileri, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu yetkililerinin katımıyla imza altına alındı. Dönemin AB Komisyonu Türkiye Delegasyonu Ekonomik ve Sosyal Kalkınma Bölüm Başkanı Finlandiyalı Virve Vimpari, proje için 30 milyon euroluk hibenin hazır olduğunu açıklamıştı. Ancak söz konusu arazinin 20 hektarlık bölümünün SİT alanı olduğunun ortaya çıkması ile proje iptal oldu, AB verdiği hibeyi geri aldı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray ise “AB Fonu kararı iptal etti diye bunu yapamayacak veya bir 5 yıl daha bekleyecek değiliz. Büyükşehir Belediyesi olarak bu tesisi yapacak gücümüz var. Turizm bölgelerimiz daha fazla mağdur edilmemeli.” dedi.

Giray, proje iptalinin AB Yatırımlar Daire Başkanlığı’ndan kaynaklandığını belirtirken şunları söyledi:

“Katı atık bertaraf tesisinin yapılacağı mumcular mahallesi’ndeki 100 hektarlık alanın bir bölümünün arkeolojik SİT alanı olduğu ortaya çıkmasının ardından proje iptal edildi, hibe kaynağı da geri alındı. Ancak biz 100 hektarlık alanın yaklaşık 80 hektarlık bölümünde projeyi gerçekleştirebileceğimizi ve arkeolojik alanın bunun dışında kaldığını belirtip, yeni proje hazırlayıp Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na onay için sunduk. Yaklaşık 8 milyon liraya mal olacak projenin 3-4 ay içerisinde ihale aşamasına gelmesini bekliyoruz. Ardından tesisler 1.5 yıl gibi sürede tamamlanır ve çalışır hale getirilir. Bodrum’un ve Muğla’nın katı atık çözümünde beklemeye tahammülü kalmadı. Sık sık çıkan yangınlar, pis kokular çevre sağlığı tehlikesi yüksek seviyelere ulaştı. AB Fonu kararı iptal etti diye bunu yapamayacak veya bir beş yıl daha bekleyecek değiliz. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak bu tesisi yapacak gücümüz var. Turizm bölgelerimiz daha fazla mağdur edilmemeli.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.