Bizi Kim Temsil Edebilir?

Bu haber 09 Mart 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.407 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP ve AK Parti Muğla’da Haziran Genel Seçimi için neredeyse aynı sayıda aday adayı çıkardı.

AK Parti 31 milletvekili aday adayı ile temayül yoklaması yaptı. Aday adayları şimdi de “mülakattan” geçiyor. Temayül sandıkları açılmadan Ankara’ya gitti… CHP’de ise atama İl Başkanı Mürsel Alban’ın yaptığı açıklamaya göre, 21 Mart’ta yapılacak üye bazındaki (öyle demiş veya gazeteciler öyle anlamış) temayül yoklaması ile ilgili “Partimize Milletvekili aday adaylığı için 33 aday adayı ve 5 de kontenjan aday başvurdu. 28 aday adayı 21 Mart’ta temayüle katılacak.” demiş. MHP’de fena değil. Şu ana kadar aday adayı sayısı 10’u geçti sanırım.

xx        xx        xx

AK Parti’de şu günlerde aday adaylarına “Neden siyaset yapmak istiyorsunuz?

Neden AK Parti’yi seçtiniz? Aday olmak istediğiniz bölgeyle ilgili ne gibi projeleriniz var? Parti için ne yapabilirsiniz?” sorularının sorulduğu söyleniyor. Kimin ne cevap verdiğini, vereceğini doğrusu merak ediyorum. Benzer sorular CHP’nin aday adaylarına da sorulsa da yanıtlarını da hep birlikte öğrensek ne güzel olurdu… (!)

Ki AK Parti’nin temayül sandıklarından ilk altıda kimlerin çıktığını bilmiyoruz. Bu anlamda CHP’liler AK Partililerden şanslı… 21 Mart akşamında Muğla’da sandıktan kimlerin çıktığını bileceğiz.

xx        xx        xx

AK Parti temayül sandıklarını açılmadan Ankara’ya götürmenin gerekçesini “Kırgınlık olmaması için kimin hangi sırada çıktığını bilmesini istemiyoruz. Çünkü temayül tek ölçü değil.” şeklinde açıkladı.

Doğru… AK Parti’de şu anda mülakatlar ve bunun yanında anketler var.

Doğrusu ben CHP’de; 21 Mart’ta sandıktan birinci sırada çıkan biri alınıp 4’e, 5’getirilirse veya liste dışı bırakılırsa nasıl açıklanır çok merak ediyorum.

Görünen o ki CHP’lilerin bir 2. Emrah Doğu vakasına tahammülü yok!

xx        xx        xx

AK Partililer aday belirlerken anketlerde yapıyorlar, ama ben çok işe yaradığını sanmıyorum.

Muğla’nın da içinde yer aldığı illerin adaylarının belirlenmesi yolunda “mülakat” için oluşturulan Alt Komisyon Başkanı Beşir Atalay, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada partisinin adayları belirlenirken Meslek Odalarının, STK’ların yöneticilerinin oylarına da başvuracaklarını belirterek, “Önlerine sandık koyup, partimiz üyesi olmayabilirsiniz, ama partimizden kimi milletvekili görmek istediğinizi oyunuzla belirtin diyeceğiz.” demişti.

Uygulansa güzel olurdu…

Temayül yoklaması sırasında bu yapılmadı, sonra yapılır mı bilmiyoruz.

Bildiğimiz, her şehrin en azından kanaat önderlerinin; meslek odaları ile STK’ların yöneticilerinin bütün partilerin adaylarının belirlenmesine katkı yapmalarının yararlı olacağı…

Keşke öyle bir yöntem olsa da hangi partiden kim seçilirse “Milletvekilimiz” diyebilsek!

Hiç değilse ANAP zamanında bir kere uygulanan “tercihli sistem” geri gelse…

xx        xx        xx

Başka illeri bilmiyorum, ama Muğla’da sıkıntılı bir aday adaylığı süreci yaşanıyor. Bütün partilerde bu böyle… Bu anlamda partilerin sıralamaları çok önemli… Çünkü açıkta bir milletvekilliği “kapılmayı” bekliyor…

Nejat Altınsoy arkadaşımın köşesinde okudum. Kim söylemiş bilmiyorum, ifade şöyleydi:

Hamasetten, hamasi nutuktan geçit yok. Hamaset dolu aday broşürleri havada uçuşuyor. Her gün elinize onca adayla ilgili bilgi ulaşıyor ve birçoğuna dayanmak gerçekten zor. Nasıl dayanıyorsunuz bilmiyorum, ama siz de biliyorsunuz ki milletvekili aday adayı diye ortalıkta dolaşanların aslında seçilmekten başka da dertleri yok. Herkes kendine bir ..ötlük yer arıyor”… (!)

Tabi öyle olmadığını düşünenler üzerlerine alınmasın…

Bu anlamda AK Parti’nin uyguladığı “mülakat” çok önemli. Keşke sorulara kimlerin nasıl yanıt verdikleri açıklansa… Kesin ortaya best seller olabilecek bir mizah kitabı çıkarılabilir…

Giderek “hadsiz insanlardan” oluşan bir toplum haline mi geliyoruz bilmiyorum. Birçoğunun medeni cesaretine hayranım!

xx        xx        xx

CHP Muğla’da atama İl Başkanı Mürsel Alban’ın açıkladığı gibi 21 Mart’ta (o üyelerle demiş ama) delegelerin katılımıyla genişletilmiş önseçim adı altında bir bakıma AK Parti’de olduğu gibi temayül yoklaması yapıyor. Yani CHP Genel Merkezi sandıktan çıkan sıralamaya rağmen, sıralama üzerinde “gerekirse” oynayabilir.

Hal böyle iken CHP’de ikinci sırada kontenjana ayrılmış durumda.

Kontenjan” denildi mi akla, önseçime girmesi halinde seçilemeyecek, ama parti ve ülke içinde önemli “kültür, sanat, bilim insanları” geliyor… Akla bir de partilerimiz “baskın erkek partiler” olduğu için sandıktan çıkmaları zor olduğundan kadınlar için pozitif ayrımcılık yapılması geliyor…

Kültür, sanat, bilim insanlarının milletvekili sayısı büyük (İstanbul gibi) illerde kontenjan aday gösterilmeleri doğru bir yöntem… Adı büyükşehir olsa da Muğla gibi yerlerde de kontenjanın kadınlar için ayrılması uygun olacaktır.

CHP Muğla’da ikinci sıraya bir kadın aday getirirse bu tabandaki kontenjan tepkisini ortadan kaldırırken, CHP’nin oylarını da arttırabilir, ama…

xx        xx        xx

Muğla’da ikinci sıraya atama olacaksa, bu bir kadın aday için olur umuduyla başta Parti Meclisi Üyesi Mimar kızımız Rana Bozkurt olmak üzere bazı kadınların CHP Genel Merkezi’ne kontenjan başvurusu yaptıkları söyleniyor.

Umarız umutlar hüsranla sonuçlanmaz, ama ikinci sıranın yaygın bir şekilde CHP’nin atama Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan için kapatıldığı söyleniyor. Doğru olabilir. Çünkü şu ana kadar kendileri çıkıp “Benim böyle bir talebim olmadı” diye açıklamada bulunmadı.

xx        xx        xx

Kontenjanın Ömer Süha Aldan için ayrıldığını Nejat Altınsoy arkadaşım da yazmış. Kıyamet kopmuş… Ne kabahati varsa (!) Nejat Altınsoy’u eleştirenler olduğu gibi herkes Ömer Süha Aldan’ı eleştirmiş… Neden? Anlamakta zorluk çekiyorum…

Son İl Kongresindeön seçim sandığını getireceğiz” diye delegenin karşısına çıkıp, 22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Ali Arslan’ın karşısında kongre kazanıp il başkanı olan ve şimdi de Milletvekili aday adayı olan Mustafa Öztürk’ü ikinci sıradan atama gösterseler “hayır” der mi? Kendisine sorsak “derim” der, yerseniz! 28 aday adayı içinde “hayır” diyen 8’i geçerse çok şaşırırım…

xx        xx        xx

Bana teklif edilse, ne yalan söyleyeyim hiç aklımdan geçirmiş bile değilim ama ben bile düşünebilirim… Kimseyi de kınamıyorum, ama 30 Mart yerel seçimleri sırasında 18. Dönem Muğla Milletvekili Musa Gökbel’i Büyükşehir Belediye Başkanı Aday Adayı olarak “ön seçim” mücadelesi verirken, başta dönemin milletvekilleri ve İl Başkanı Mustafa Öztürk olmak üzere yalnız bırakanların Ömer Süha Aldan’ı eleştirmeye hakları olmasa gerek…

xx        xx        xx

Ben bu gün CHP’de milletvekili aday adaylarını ele alacaktım. Buralara geldim. Yarın ele alırız. Bu gün yazımı Nejat Altınsoy’un köşesinden alıntılarla; “İlla bir şeyi sorgulamanız gerekiyorsa siz; örgüt iradesi CHP’nin ne işine yarıyor? Onu sorgulayın. Her şey bir ..ötlük yer için değilse (!) Ne için?” diye mi noktalasam? Hayır, şöyle noktalayayım:

Keşke bütün partilerin Muğla’daki aday adayları için atama da olsa, temayülde olsa fark etmez, hepsi de bizi temsil edebilir diyebilseydik…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 09 Mart 2015 / 10:26

Gocuman; Yazınızın en son Cümleniz den hareketle, Muğla Siyasi Tarihinde toplam seçilen Milletvekeilleri bir araya gelip de Bakanlıklara,Başbakanlığa,GenelMüdürlüklere yada bir araya gelip de muğla için şu projeyi birlikte uygulayalım “şeklinde hiççalışma olmuşmudur. Bu konuyu bilse bilse Gocuman Değerli Duayen gazeteci ağabeyimiz Özcan ÖZGÜR bilir diye içimde ukde var. bizleri bilgilendirireniz sevinirim. sevgi ve saygı.

Hamle Gazetesi 09 Mart 2015 / 18:35

Gocuman Muğla bu konuda talihsiz. Sadece Muğla Üniversitesi kuruluşunda dönemin seçilmişleri yan yana gelir gibi oldular, o kadar. Bu konuyu bir yazımda ele alalım. Saygılar. (Özcan Özgür)