Bisikletle 700 kilometre yol gidecekler

Bu haber 28 Eylül 2013 - 0:07 'de eklendi ve 887 kez görüntülendi.

bisisklet700Kadir Tamer

Muğla’nın Ula ilçesine bağlı Akyaka beldesinde bulunan 19 bin 300 metrekarelik zeytinlik alanının özelleştirilerek imara açılmasına tepkiler sürüyor. Zeytinlik alanının imara açılmasının ardından Akyaka Dayanışma Bileşenleri platformunu oluşturan çevreciler, topladıkları imzalı dilekçeleri bisiklet ile Ankara’ya gönderiyor. Zeytinlik alanın korunması için internet ortamından 23 bin 500, 35 bin 500 ıslak imza toplayan çevreciler bisiklet ile 750 kilometre yol kat ederek Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gidecekler. Akyaka’dan yola çıkan 2’si erkek 1’i bayan 3 çevreci öğle saatlerinde yola çıktılar. Ankara yolculuğu başlayan çevrecilere destek CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkan Aday adayı Musa Gökbel’den geldi.

Akyaka’da imara açılan zeytinlik alanda toplanan çevreciler adına açıklamayı Mine Erdoğan, yaptı.

Demokratik yollarda mücadele başlattıklarını kaydeden Erdoğan, geçen süre içinde hukuk ihlallerine, kent hakkı ihlallerine karşı kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştıklarını söyledi. 19 bin 300 metrekarelik zeytinlik alanın imara açılmasının Akyaka’nın vizyonunun yanı sıra, üyesi bulunduğu Uluslararası Yavaş Kentler Birliği kriterlerine bağdaşmadığını belirten Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Doğaya sadece rant gözüyle bakan bu anlayışa karşı Akyaka’dan yükselttiğimiz haykırışımıza yalnızca Türkiye’den değil tüm dünyadan on binlerce duyarlı insan katıldı ve tek ses oldular. Bugün mücadelemizde geldiğimiz yeni bir aşamayı daha kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz. Hukukçularımız tapu kayıtları üzerinde yaptıkları incelemede Akyaka İmar Planının hazırlanması ile başlayan ve özelleştirme girişimi ile devam eden süreçte birçok hukuksuzluk tespit etmişlerdir. Akyaka Dayanışması olarak tespit ettiğimiz bu hukuksuzluklara karşı yeni bir hukuk mücadelesi başlatma kararı aldık. Akyaka İmar planının yapıldığı 1994 yılında bu alandaki zeytinliğin tapu kaydı, zeytinlik olmasına karşın imara açılmış ve bu plan ÖÇK başkanlığı tarafından onaylanmıştır. 2003 yılında tapu kaydı ile ilgili kurumların görüş ve onayı alınmadan gerekçesiz olarak zeytinlikten arsaya dönüştürülerek yeni bir vahim hukuksuzluğa imza atılmıştır.”

Mücadele süresince toplanan imzaların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndereceklerini kaydeden Erdoğan, “Topladığımız imzaları arkadaşlarımız zeytin parktan başlayarak Ankara’ya varacaklar. Bu imzalar bisiklet turu ile muhataplarına teslim edilecek” dedi.

Konuşmaların ardından Ankara’ya bisiklet ile gidecek Serdar Denktaş, Kazım Yılmaz ve Salih Yazgaç, alkışlar eşliğinde yola çıktılar. Bisiklet ile yola çıkan çevreciler Denizli, Afyon, Eskişehir güzergahını takip ederek 7 Ekim tarihinde Ankara’da olacaklar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.