Bisiklet Hırsızı Kıskıvrak Yakalandı

Bu haber 27 Nisan 2015 - 0:19 'de eklendi ve 986 kez görüntülendi.

ucurtmaBeş farklı ilde değeri yüksek bisikletleri çalarak farklı illerde satan A.B. isimli şahıs Muğla Asayiş Şube ekiplerin dört gün boyunca 160 saatlik kamera görüntülerini incelenmesi sonucu yakalandı.
İlkay Yıldız
Muğla, Aydın, Denizli, Antalya ve İzmir’de piyasa değeri 4-5 bin TL olan yaklaşık 200 bisikleti çalarak satan A.B. (47) isimli şüpheli Muğla polisinin titiz çalışması sonrası Marmaris’te yakalandı.
Edinilen bilgiye göre, Muğla’da 2013-2015 tarihleri arasında marka değeri yüksek 22 adet bisiklet hırsızlığı olayının yaşanması sonrası Asayiş Şube ekipleri uzun süredir hırsızlık şüphelisinin bulunması için çalışma başlattı. Muğla ve ilçelerinde bisiklet hırsızlığı olayının yaşandığı bölgelerdeki MOBESE ve özel ve kamu kurumlarının güvenlik kameraları incelndi. İncelmeler sonrası hırsızlık olayını gerçekleştiren şüpheli tespit edildi. Şüphelinin belli bir adreste kalmadığı, kiraladığı araç içinde yatıp kalktığı ve piyasa değeri yüksek bisikletleri çaldıktan sonra diğer illerde sattığı ortaya çıktı.
Muğla Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri bisiklet hırsızını yakalayabilmek için adeta iğne ile kuyu kazdı. Bir ilçede MOBESE kameralarını tarayan polis, hırsızlığın yapıldığı bölgelerde bulunan özel ve kamu güvenlik kameralarını da takibe aldı. 160 saatlik güvenlik taraması sonrası şüpheli kiralık aracına bisikleti koyarken yakayı ele verdi.
Muğla Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Hırsızlık Büro Amirliği ekipleri güvenlik kamera incelmeleri sonrası kimliği tespit edilen şüphelinin kullandığı aracın Marmaris’te olduğu tespit edildi. Asayiş Şube hırsızlık Büro ekipleri ile Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından A.B. isimli şüpheli araç içinde yakalandı. Yapılan ilk sorgusunun ardından başka illerde çalarak Muğla’da sattığı bisikletlerin yerleri tespit edildi. İlk belirlemelere göre 13 adet piyasa değeri yüksek bisiklete el konuldu.
Yakalanan A.B. isimli şüphelinin 4 ilde 10 ayrı suçtan aramasının bulunduğu öğrenilirken, bugüne kadar Antalya Muğla, İzmir, Aydın ve Denizli illerinden yaklaşık 200 bisiklet hırsızlığı gerçekleştirdiği öğrenildi. Şüpheli A.B., çıkarıldığı adli makamlarca tutuklanarak cezaevine gönderildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
m 27 Nisan 2015 / 02:45

Geçtiğimiz yıl Muğla nın Çeşitli merkezlerine adapte edilen bisiklet park üniteli elektronik kart vasıtası ile kiralanan gprs uzaktan algılama sistemli bisikletler ..
Şehrimizin belirli semtlerinde Emniyet müdürlüğü karşısı , Sınırsızlık meydanı Yücelen hastanesi karşısı alt geçit karşısında ve şehrimizin belirli semt ve mahallerinde bulunan elketronık kelepçe ve kart uygulamalı kiralanan bisikletlerin yarısından fazlası yerinde yok .
Uzaktan algılamalı uydu kontrollü GPRS ÖZEL İŞLEMLİ BİSİKLETLR YERİNDE YELLER ESİYOR.
gün içinde ne kiralayan var nede ilgilenen
İlgilenenlede şifreyi veye darbe ile yerinden söküp almışlar..
Veya kart ile kiralandı ise niye getirmiyorlar kimin kiraladığı belli değilmi !!1
Açıkta hava şartlarında değerini kaybeden ve eskimeye maruz bırakılan bisikletler ne olacak ..
Üstlerine yarı kapalı bir şekilde yağmur ,güneş,rüzgar etkilerinden korumalı bir platform oluşturulabilir
Tabi kalan olursa BİSİKLETLERDEN ..
geçenlerde bir bakım servisi bakımlarını yaptı bisikletlerin .. masraf ve Üçretlidir sanırım ..
Hiç Kimsede bu bisikletler nedir ne olacak demiyor..
Öğrendiğime göre uydu ile uzaktan algılamalı sıstem kullanılan bisikletler Gprs sistemli çok pahalı bir malzeme ile donatılmış..
Birde bisikletlerin kıralamak için elektronık bir panel tablosu var hemen yanında o üniteler çalışıyormu enerjı nereden alıyor belkıde çalışmıyor .. Tahminı bedeli adedi 300 .00 tl olan bisikletlerden 100. adedin üzerinde var.
Sokağa atılan bu yatırım ne olacak ..
Ortalama kontrol üniteleri ve belkıde sayısının daha fazla olduğu bisikletlerin maliyeti elektronık tablo kumandaları ile birlikta 100.000 tl .geçiyor

Tabi birde belediyedeki kontrol paneli hesaplanmadı bu rakamlara ..

Günah ve yazıkmı OLUYOR …
Bu konu ile biraz ilgili enerjisini güneşten toplayan telefon şarz etme istasyonları .Video izlemeli yayın yapma özeliği olan üniteler .
Menteşede bulunduğu yerler .
1- Kurşunlu meydanı Ayakkabı boyama salon .hemen yanında .
2- Sınırsızlık meydanında .
Menteşe Belediyesi hizmet bınası karşısında ki parkta.
Şarz etme özellikleri varmı sanırım üzerindeki soket kablolar yok ..
bunların maliyetini öğrenemedim sanırım çok pahalı ünitelerdir..
KONU bisikletten çıkınca Şehrimizde ve çevre mahalle ilçeleden yapılan bisiklet hırsızlarının yakayı ele vermeleri bulunan bisikletlerin sahiplerine verilmesinie sevindik .
Emniyet güçlerine ve amansız takıp ile olayı aydınlatan ilgili Şube ve Müdürlükleri kutlarım ..
Saygılarımla..