Bir türlü önlenemiyor

Bu haber 27 Eylül 2015 - 22:38 'de eklendi ve 714 kez görüntülendi.

birturluMuğla sahillerinden yasadışı yollardan Yunanistan’a geçmek isteyen mülteciler alınan tüm önlemlere rağmen önlenemezken, Bodrum’da mültecileri taşıyan botun batması sonucu 17 kişi öldü 20 kişi Sahil Güvenlik ekipleri tarafından boğulmak üzereyken son anda kurtarıldı.

 

Muğla’nın Bodrum ilçesinde yasadışı yollarla Yunanistan adalarına geçmek isteyen mülteci teknesi battı. Batan teknede 17 Suriye uyruklu kaçak mülteci ölürken, 20 kaçak ise sağ olarak kurtarıldı.

Gümüşlük Mahallesi’nde denize açılarak Yunastan’ın adalarına kaçmak isteyen yaklaşık 40 göçmenin bulunduğu ahşap tekne battı. Batan teknenin içerisinde bulunan 5 çocuk 5 kadın toplam 17 kişi hayatını kaybetti. Teknede bulunan 20 kişi ise sahil güvenlik ekipleri tarafından boğulmak üzereyken son anda kurtarıldılar.

Balıkçılar fark etti

Sabah saatlerinde denize açılan balıkçılar Çavuşadası yakınlarında bir teknenin batığını gördü. Denizde can pazarının yaşandığını fark eden balıkçılar sahil güvenlik ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine bölgeye Sahil Güvenlik ekipleri sevk edildi. Sahil güvenlik ekipleri tarafından yapılan arama kurtarma çalışmalarında 17 kişinin cansız bedenine ulaşırken, 20 kişi ise sağ kurtarıldı. Ekipler denizde arama yapmaya devam ederken, 3 kişinin ise kayıp olduğu öğrenildi. Çavuşadası yakınlarında havadan ve denizden arama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi.

Ege ve Akdeniz’de 5 bin 93 kaçak yakalandı

Bu arada Ege ve Akdeniz’de 2015 yılı başından itibaren bin 566 düzensiz olayı yaşanırken, bu olaylarda yaklaşık 59 bin kaçak göçmenin yakalandığı öğrenildi. Ayrıca yıl içerisinde toplan 128 kişinin hayatını kaybetti. Mültecilerin yurt dışına çıkışlarını sağlamaya çalıştığı iddia edilen 107 organizatör ise gözaltına alınarak adli makamlara sevk edildi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.