BİR SEÇİM BÖYLE GEÇTİ (3)

Bu haber 29 Nisan 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.166 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu’nun belediye başkan adaylığı ile AKP Muğla merkezde merkez sağın çekim merkezi haline gelebilirdi.
Olmadı… Olmaması için başta adayları olmak üzere AKP kurmayları elerinden geleni yaptı!
21 yıl Muğla Ticaret Odası’na başkanlık yapmış olan Eczacı Saim Gürsoy’da Muğla merkezde MHP’yi merkez sağın çekim merkezi haline getirebilirdi.
Nitekim MHP adayı Gürsoy, bu anlamda önemli ölçüde başarılı da oldu.
 
xx           xx           xx
Senelerce Ticaret Odası Başkanlığı’nda ‘sivil toplum örgütçülüğü’ yapan ve siyasetle yakından ilgilenmeyen Saim Gürsoy’un belediye başkan adaylığı ilk kez 2004 yerel seçimlerinde gündeme gelmişti. Üstelik adaylığı CHP’de söz konusu edilmişti.
O seçimde CHP Genel Başkanı Baykal bir “açılım” getirmişti. CHP olarak, sağ partilerden de olsalar, ticari yaşamda ve alanlarında başarılı olmuş isimleri aday yapabileceklerini açıklamıştı.
Tam da bu sırada Bayır’da Ticaret Odası’nın sektörel siteler temel atma töreninde TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal yan yana gelmişler ve o gün Oda Başkanı olan Gürsoy’un CHP’den belediye başkan adaylığı söz konusu edilmişti. Gürsoy’un siyasetle ilgilenmemekle birlikte gençliğinde CHP Gençlik Kollarında görev yapmış olması adaylık ihtimalini güçlendirmişti.
Ama Muğla’nın milletvekili seçimlerine dönük dengeleri, bu girişimi sonuçsuz bırakmıştı…
 
xx           xx           xx
Bu seçimde ise Saim Gürsoy’a AKP ve MHP’den teklif geldi. Gürsoy, seçim sürecinde DSP ve DP’den de teklif aldı… Matematiksel olarak AKP adayı Gürsoy’un MHP adayı Gürsoy’dan daha şanslı olmasına rağmen, O MHP adaylığını kabul etti. MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin Muğla mitinginde yaptığı konuşmada da söylediği gibi Gürsoy’un MHP’den adaylığı çok da kolay olmadı.
Örneğin, Orhan Çakır veya Av. Ayla Kara CHP’nin adayı olsaydı, Gürsoy bu seçimde aday çıkmayabilirdi…
AKP içinde Dr. Terzibaşıoğlu’nun adaylığına daha baştan tepkiler vardı. Yanında merkez ilçenin dışında teşkilat yoktu. Onlarında ilçe başkanının şahsında, yararlarından çok zararları vardı… Dr. İskender Gencer’in adaylığını benimsemiş olanlar, Dr. Terzibaşıoğlu’nun adaylığını sindirememişler, kenara çekilmişlerdi. Bunların üstüne bir de belediye meclis listesi tepki çekince MHP adayı Gürsoy’un Muğla sağının çekim merkezi haline gelmesi kaçınılmaz duruma geldi.
Ama…
 
xx           xx           xx
Tabi siyaset o kadar basit değil. 3 bine yakın GP oyları nereye gidecek? Demokrat Parti aday çıkartacak mı? Temmuz genel seçiminde MHP’ye kanalize edilen ve MHP’nin 6 bin oyu bulmasına neden olan ANAP’lılar ne yapacak? Belediye Başkanı Osman Gürün’e tepki gösterenlerin oylarının ne kadarı DSP’ye ne kadarı Saim Gürsoy’a gider?.. Bütün bu soruların yanıtları da önemliydi…
Siyasi kulislerde bu sorulara yanıt aranırken, MHP adayı Gürsoy ile DP İl Başkanı Erol Kapiz ilişkiye geçti. Kapiz, Genel Başkanı Süleyman Soylu’dan ‘tam yetkili’ ve partisine hakim bir il başkanı olmakla birlikte iradesi dışında ortaya çıkan ilçe yönetimi ile muhalifleri Vet. Hek. Odası Başkanı Yusuf Kayacık ile İsmet Köse’yi de dikkate almak durumundaydı.
Gürsoy-Kapiz ikilisinin ilk buluşmalarında DP’nin aday çıkarmaması tartışıldı. Kapiz, Gürsoy’un partisinden (DP) aday olmasını teklif etti. Bu o saatten sonra olacak iş değildi. İkinci buluşmada Kapiz, yeni teklif getirdi. Teklife göre, Saim Gürsoy bağımsız aday olacak, DP, MHP ve DSP aday çıkartmayacaktı. MHP İl Başkanı Ferhat Kırtaş, “Meclisi ne yapacaksınız?” diye buna karşı çıktı. Üçüncü buluşmada, MHP Genel Merkezi’nden meclis için tam yetki aldığını belirten Gürsoy, Kapiz’e “Gelin DP olarak meclis üyelerini olduğu gibi siz belirleyin.” dedi.
Bu, seçimin sonucunu seçim başlamadan tayin edebilecek bir teklifti. Ama olmadı. Çünkü Yusuf Kayacık “Bu partiyi adasız bırakamazsınız” diye haykırıyordu!
 
xx           xx           xx
Sonunda MHP-DP görüşmeleri tıkandı…
DP’de hemen her seçimde milletvekili adayı olan İsmet Köse ile potansiyel milletvekili adayı Yusuf Kayacık’ın hedefinde il genel meclisi adaylığı vardı. Her zaman “Böyle bir şey yok” demiş olsa da İl Başkanı Erol Kapiz’de potansiyel milletvekili adaylarındandır…
Kapiz, “Herkes boyunun ölçüsünü alsın” dercesine Köse’nin il genel meclisi adaylığı yolunu açarken, “Madem partinin adaysız kalmasını istemiyorsun” dercesine de Kayacık’ın da belediye başkanı adayı olmasını sağladı.
Sonuçta, Köse de, Kayacık ta ‘hezimete’ uğradı. Tabi onlar hezimete uğrarken, Kapiz’in ne kadar hezimete uğrayıp uğramadığı da tartışılır!…
Kapiz, Gürsoy’un “Meclisi siz yapın” teklifini kabul etseydi, MHP seçimi kazanabilir miydi bilemiyorum ama, bu gün Muğla Belediye Meclisi’ndeki 5 MHP’li meclis üyesi MHP’li değil, DP’li olabilirdi!…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.