BİR SEÇİM BÖYLE GEÇTİ (1)

Bu haber 27 Nisan 2009 - 0:00 'de eklendi ve 953 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Seçim öncesi yapılan anketlerde, Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yıprandığı görülüyordu. Yönetiminden, en azından partililerinin çevresindekilerden memnuniyetsizlikleri giderek artıyordu. O nedenle Gürün ile üçüncü defa seçim kazanmak parti tabanında ve yerel kurmayların büyük bölümünde riskli görünüyordu.
Tek çare parti içinde gerçekleştirilecek bir ön seçimdi. Kaldı ki ön seçim, parti içi demokrasinin bir gereğiydi de…
Ama…
Her zamanki gibi “Ankara’nın dediği olur” görüşü de ağırlıklıydı. Buna rağmen, eski belediye başkanlarından Orhan Çakır ile Muğla Barosu eski Başkanı Av. Ayla Kara aday adaylıklarını ilan ettiler.
Eğer CHP Genel Merkezi “ön seçim” kararı almış olsaydı bu aday adayı sayısı iki isimle sınırlı da kalmazdı! Kesinlikle yeni ‘muteber’ isimler de ortaya çıkardı…
Ön seçimden Çakır’ın çıkma ihtimali çok yüksekti. Ama Çakır ile Genel Başkanı Baykal arasında geçmişten gelen bir hesaplaşma da vardı. “Bu yüzden Baykal ön seçim yaptırmaz” diyenler olduğu gibi, “İlle de atama olacaksa Ayla Kara atansın” diyenler de çoğunluktaydı.
Beklenen oldu… Dinozorlar parti tabanının sesini bastırdı ve…
CHP Genel Merkezi Başkan Gürün’ü aday olarak atadı…
 
xx           xx           xx
AKP’de de aday belirleme işi en az CHP’de olduğu kadar sancılı oldu.
AKP kulislerinde 22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu ile İl Sağlık Müdürü Dr. İskender Gencer, İl Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan ve Vali Yardımcısı Dr. Mestan Yayman isimleri geçiyordu.
AKP’de de aday belirleme işi CHP’den pek farklı olmadığı için Ankara’nın dediğinin olacağı da herkesin malumuydu!
O yüzden adaylık için Dr. Terzibaşıoğlu Ankara’dan ‘ışık’ beklerken, AKP’nin iki milletvekili, özellikle Dr. Mehmet Nil Hıdır, öteki aday adayları gibi iştahlı olmadığı halde İl Sağlık Müdürü Dr. Gencer’in resmen adaylık başvurusu yapmasını sağladı.
Kulislere “Milletvekilleri ve il yönetimi Gencer’i istiyor” görüşü yayıldı. Hal böyle olunca Dr. Terzibaşıoğlu dışındaki isimler kulislerden kalktı.
 
xx           xx           xx
Aslında Muğla merkezde bütün partilerin adaylarının, CHP adayına göre belirlendiğinin altını çizmekte yarar var.
Nitekim tam da Dr. İskender Gencer AKP’nin kesin adayı olacağı söylenirken, Başkan Gürün’ün CHP’den adaylığı kesinleşince AKP Genel Merkezi partinin önüne “temayül sandığını” koyuverdi. Parti içi oylama kadar, ardı ardına yapılan anketlerde önemliydi. Nitekim sandıktan çıkan isim Dr. Gencer olduğu halde, milletvekillerinin de ağırlığına rağmen Genel Merkez Dr. Terzibaşıoğlu, dedi.
Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu 22. Dönem Muğla Milletvekilliği’nde Muğla’ya önemli hizmetlerin gelmesini sağlamış bir isimdi. “Yaptıklarım, yapacaklarımın teminatıdır” diyebilirdi. Ayrıca Muğla eşrafındandı ve DP kökenli olması nedeniyle “merkez sağın adayı” haline getirilebilirdi.
Sanırım AKP Genel Merkezi’nde bu görüş ağırlık kazandı, ama MHP hesapta yoktu…
 
xx           xx           xx
Son yıllarda çok ciddi kan kaybına uğrayan DP’nin aday çıkarmakta zorlanacağı da herkesin kabul ettiği bir gerçekti. Nitekim DP, baştan beri milletvekilliği adaylığını ve dolayısıyla öncelikle İl Genel Meclisi Üyeliğini hedeflemiş görünen Veteriner Hekim Yusuf Kayacık’ı “adaysız kalmama adına” aday çıkarmak durumunda kaldı.
Kayacık’ın DP’den adaylığından önce gündeme Muğla Ticaret Odası eski başkanlarından Saim Gürsoy’un adaylığı geldi. Gürsoy, temkinli idi. Yakın çevresinde Belediye Başkanı Gürün yeniden aday olursa aday olacağı; CHP’nin Orhan Çakır veya Ayla Kara’yı aday yapması halinde aday olmayacağı konuşuluyordu.
Nitekim, Gürsoy, CHP’de durum netleşinceye kadar resmen başvurusunu bekletti.
 
xx           xx           xx
Bu arada Saim Gürsoy’un ‘merkez sağın’ ortak adayı olarak çıkarılması ve CHP’den aday olamayan Orhan Çakır’ın DSP’den adaylığı gündeme geldi.
DP’liler Gürsoy’un MHP’den değil, kendi partilerinden adaylığı için bastırırlarken, DSP’liler de Orhan Çakır’ın partilerinden adaylığı için çalışma başlattılar.
Kulislerde Orhan Çakır’ın DSP’den aday olması halinde, ağırlıklı olarak DP’den olmak üzere AKP’den de Dr. Terzibaşıoğlu’na karşı olanların oylarını da toplayarak sağ kesimden ciddi bir destek alarak seçimi kazanabileceği yaygınlık kazandı.
Bir başka görüşe göre de, Çakır’ın DSP’den adaylığı CHP’yi bölerken, MHP’den adaylığı söz konusu olan Gürsoy’un DP’lilerin oyları ile GP’lilerin oyları üzerine Dr. Terzibaşıoğlu’nun adaylığına karşı olan AKP’lilerin oylarını alarak seçimi kazanan kişi olabileceği hesaplanıyordu.
Aslında bütün hesaplar, “Başkan Gürün’ü seçtirmeme” üzerine yapılıyordu ama, bu ilk hesaplar tutmadı.
Yeni hesaplar gündeme geldi.
Yarın devam edelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.