Bir Ramazan Yazısı rekoru!

Bu haber 19 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 981 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Her sene Ramazan Bayramı günü, bu köşede bir bayram yazısı çıkar. Bu sene farklı olsun, dedim. Geleneksel Ramazan yazımı dün (arefe günü) kaleme aldım. Okurlarımın Ramazan Bayramı’nı dün kutladım.
Ama gününde, yani bu gün kutlamam gerekiyormuş!
 
xx           xx           xx
Bu gün niyetim, internette yazılarımın neden, ne kadar tıklama aldığını sizlerle paylaşmaktı. Öyle de yaptım, ama…
Bu günkü yazımın başlığı bile Ramazan ile ilgili oldu.
Dün köşe yazılarımın yer aldığı Hamle’nin internet gazetesinde (Web Sayfası) hangi yazım ne kadar tıklanmış tek tek bakmaya kalktım, en çok “Bir Ramazan Yazısı” başlıklı yazımın tıklandığını gördüm. 817 kere…
Bu konuda hiç de mütevazı değilim. Yerel yazarlarımızın içinde ne kadar okunduğumu ve internet ortamında ne kadar tıklandığımı biliyorum. Ama 817 kere tıklanmışlığı görünce çok şaşırdım…
 
xx           xx           xx
Aslında üniversite çevrelerinin; tez hazırlayanların, araştırma kurumlarının “internet haberciliği” ile ilgili bir inceleme, analiz yapmalarında yarar var. Böyle bir çalışma sonunda geleceğin yayıncılığına sağlıklı yeni kapılar açılacaktır.
Aslında bunu yayın organlarının, yazarların, muhabirlerin kendi kendilerine yapmalarında da yarar var. Ben yapıyorum Yararını da görüyorum. Bu sayede her geçen gün, daha okunur hale geliyorum… Bir bakıma okurlarım beni bulunduğum noktadan alıp, başka noktalara taşıyor, yeniden şekillendiriyor.
Nasıl mı?
Çok basit. Hangi yazım çok, hangi yazım az tıklanmış ona bakarak. Tıklanma ile okurun ilgi alanını ve hatta onun profilini keşfedebiliyorsunuz.
Köşemin Muğla’nın sağı ve solu tarafından okunduğunu biliyorum. Bu beni mutlu ediyor. Okurlarım inançlı insanlar, ama yobaz değiller… Solcular, ama marjinal değiller… Sağcılar ama, emperyalist uşağı değiller…
Toplamda okurlarımın, Muğla ve ülke duyarlılığı ‘şoven’ boyutta; toplumun ortak değerlerine, kutsallarına saygılı; gelenekçi olmakla birlikte yeniliklere açık; yerel ve genel politikaya ilgili, bağımsızlıkçı, özgürlükçü, demokrat ve inançlı insanlardan oluştuğunun farkındayım…
 
xx           xx           xx
Okurlar tarafından 817 kere tıklanan “Bir Ramazan Yazısı” başlıklı yazımın bir yerinde şöyle demişim:
“.. Topu beklemiyoruz artık. Davul da yok. Sesinden rahatsız olanlar varmış!
Ezan sesinden de rahatsız olanlar var. Camiler belediyelerin yetkisinde olsa,  herhalde ezan da susturulacakmış!..”
Bir yazıma “CHP, Hamle, seçimler, gazeteciler” başlığı atmışım. 517 kere tıklanmış. En çok tıklanan, okunan ikinci yazımda bu.
“Kürt açılımı yeni değil” başlıklı yazım 264 kere tıklanmış. Bu yazımda, kimine göre Kürt; kimine göre Güneydoğu; kimine göre demokratikleşme sorunu üzerine ilk ciddi çalışmanın SHP tarafından yapıldığına dikkat çekerken, benzer çalışmanın daha sonra CHP tarafından gerçekleştiğini vurgulamışım.
Kenan Evren’in adının verildiği yerlerden silinmesini tartışan “Evren yerine Erdal Eren olur mu?” başlıklı yazım 132 kere tıklanırken, kendisine hakaretten hüküm giydiğim olayı anlattığım, Evren’in ölümünün kolay olmayacağını ima eden “Allah Evren’e ömür versin” başlıklı yazım 192 kere tıklanmış.
Görüldüğü gibi bu köşenin okur profili tıklamalardan rahatlıkla anlaşılıyor…
Dünkü yazımda, ben bu yazıyı yazarken 142 kere tıklanmıştı…
“Tevekkel taal Allah yaşıyoruz” başlıklı yazım 196 tıklama almış. Bu yazımda, biz Türklerin başına ne gelirse kaderciliğinden geldiğini anlatmışım.
Seçimler sırasında “Gürün mü Gürsoy mu?” başlıklı yazım 225 kere tıklanırken, “CHP mi MHP mi?” başlıklı yazımın 231 kere tıklanması bu köşenin okurlarının tesadüfi değil, bilinçli ve istikrarlı okurlar olduğunu ortaya koyuyor.
 
xx           xx           xx
Hamle’nin haber sitesinde (www.hamle48.com) ÖZGÜRCE köşesi ortalama 100-150 kere tıklanıyor. Tıklama 100’ün altında ise “Bu yazı olmamış, ilgi görmemiş”; tıklama 150’nin üzerinde ise “Bu yazı olmuş…” diyebiliyorum.
Önceki gün yayınlanan “Turizm Müdürü kim olacak?” başlıklı yazımı tıklayanların sayısı da 300’ü geçmiş. Yazının okuru il merkezi ile sınırlı kalmamış. Bütün ilde okunmuş ki bu kadar tıklanmış. Demek ki müdürün kim olacağı herkesi ilgilendiriyor.
Bu yazımla ilgili İl Genel Meclisi Üyesi Av. Çağrı Alper aradı. Yazımda atama ve terfilerde “partizanlığın, hemşericiliğin” etkili olduğuna dikkat çekerken, boşalan müdürlüğe Ulalı talipli bulunduğunu ima edip, bir önceki il müdürünün de Ulalı olduğunu anımsatırken, Milletvekili Dr. Mehmet Nilhıdır’ın Ula damadı, 22. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu ile İl Genel Meclisi Üyesi Av. Alper’in de Ulalı olduğunu söylemiştim. Hemşericiliğin etkili olup olmayacağını sorgulamıştım. Yazımda 3 kere adı geçen Av. Alper, üzüntü duyduğunu söyledi. Niyetimiz kimseyi üzmek değil. Ne önceki il müdürünün ne de Muğla Müze Müdürü’nün o makamlara gelmesinde Av. Alper’in müdahalesinin olmadığını, kendisinin “ehliyete önem verenlerden” olduğunu biliyoruz.
Bizim merakımız hemşericiliğin bu kere etkili olup olmayacağını anlamaktı…
 
xx           xx           xx
Muğla Tıp Fakültesi ile ilgili yazılarım 200’ün üzerinde tıklama alan yazılarımın başında geliyor. Muğla Belediyesi’nin kanalizasyon çalışması ile yanan sinemanın yerinde otopark yapımı ile ilgili eleştirilerim de çok tıklananlardan. Sokak köpekleri ile ilgili “Sokak hayvanları için park” başlıklı yazım da 208 kere tıklanmış.
Turizm ve çevre yazılarım da çok tıklanıyor. Muğla turizminin üç duayeni Hamdi Yücel Gürsoy, İrfan Tezbiner ve Kadir Başoğlan’la ilgili “Mahşerin değil, turizmin üç atlısı” başlıklı yazım ile “Balık çiftlikleri turizme zarar veriyor” ve “Koylar nasıl kurtulur” başlıklı yazılarım yanında anutçuluğu eleştiren “Tacizcinin utandığı nerede görülmüş” başlıklı yazım çarpıcı örnekler.
Marmaris Ticaret Odası ile Vali Dr. Ahmet Altıparmak hakkındaki yazılarım da çok tıklananlardan.
Ne diyebilirim… Kendilerini her zaman dikkate almaya devam edeceğim okurlarıma teşekkür ediyorum. Mübarek Ramazan Bayramınızı bir kere daha kutluyorum. Bayramın, Muğlamıza ve ülkemize bayram sevinci yaşatacak olaylar yaşamamıza vesile olmasını diliyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.