Bir olalım, birlik olalım

Bu haber 26 Temmuz 2015 - 19:40 'de eklendi ve 902 kez görüntülendi.

birolalim16515616565124 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘buluşmada’ anmaya dönüştü. Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, “Basın kuruluşlarının ve basın çalışanlarının sorunları çözülmeden Basın Bayramı kutlanmamalıdır.” dedi. Muğla’daki 3 Gazeteciler Cemiyeti ile üyelerinin bir araya gelmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Basınını Muğla’nın birliği için bir olmaya çağırdı.

Özcan Özgür

24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı ve Basın Bayramı Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği ‘buluşmada’ anmaya dönüştü. Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, “Basın kuruluşlarının ve basın çalışanlarının sorunları çözülmeden Basın Bayramı kutlanmamalıdır.” dedi. Muğla’daki 3 Gazeteciler Cemiyeti ile üyelerinin bir araya gelmesini sağlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Basınını Muğla’nın birliği için bir olmaya çağırdı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin Konakaltı Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Basın Gecesi”ne Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ile Muğla Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Kenan Gürbüz, Fethiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Baykuş, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan, Gazeteci-Yazar Şadan Gökovalı ile Büyükşehir Daire Başkanları ve her ilçeden çok sayıda gazete sahibi ile gazeteci katıldı.

Konakaltı Kültür Merkezi Avlusu’nda Kent Orkestrası’nın müziği eşliğinde, samimi bir havada gerçekleşen gecede Muğla’nın en eski gazetesi olarak Devrim Gazetesi’ne, Muğla’nın en genç gazetesi olarak Kent Gazetesi’ne birer plaket verildi. Kent Gazetesi’nin plaketini Cenk Altınsoy alırken, Devrim Gazetesi’nin ödülünü gazetenin sahibi Ünal Türkeş aldı. Türkeş’e ayrıca “En Yaşlı Gazeteci” plaketi verildi. En Genç Gazeteci plaketini ise Fethiye’den Çiğdem Canpolat aldı.

“Basında sansür devam ediyor”

Gecenin ilk konuşmasını yapan Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan 24 Temmuz’u Basın Bayramı olarak değil, Gazetecilerin Dayanışma günü olarak gördüklerini belirtirken “Özellikle yaygın medyada yaşanan uygulamalara baktığımızda, sansürün kalkmadığının ve çağa ayak uyduran düzenlemelerle açıkça devam ettiğini görebilmekteyiz.” diyerek şöyle devam etti:

“Düşüncelerini yazdıkları, röportaj yaptıkları gerekçesiyle meslektaşlarımız hakkında davalar açılmakta, gazeteciler tutuklanmakta, medyaya ve basın mensuplarına yönelik baskılar sürmektedir. Unutulmamalıdır ki basın özgürlüğü; halkın gerçekleri öğrenme, doğru bilgi edinme ve düşüncenin serbestçe yayılma hakkının bir aracıdır. Tarafsız ve doğru habercilik, aynı bağımsız hukuk sistemi gibi demokratik toplumların olmazsa olmazıdır. Basın özgürlüğü sadece gazetecilere değil, herkese lazımdır; toplumun her ferdi, düşünce özgürlüğüne sahip çıkması gerekir. Basının tarafsızlığını ve bağımsızlığını ilke olarak peşinen kabul edip, onun yaşamasına ve özgürlüğüne, tarafsızlığına saygı göstererek destek olmak, vatandaşlık görevidir.”

Ahmet Bayrak ve Hasan Önkaş anıldı

Daha sonra kürsüye gelen Fethiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Osman Baykuş 24 Temmuz’un gazetecilerin bir kesimi tarafından Basın Bayramı olarak görülürken bir kesimince de buna karşı çıkıldığına dikkat çekip, basının birlik beraberlik içinde olması gerektiğini söyledi. “Bu tür anlamlı toplantılarla il genelinde hizmet veren gazetecilerin kaynaşması sağlanıyor. Belediyemiz bunu tekrarlamalı, başka kurumlarda yapmalı.” diyen Baykuş, tüm basın şehitleri için saygı duruşuna çağırdı ve katılımcılar tarafından saygı duruşu yapıldı.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti Genel Sekreteri Kenan Gürbüz de yaptığı konuşmada, ülkenin içinde bulunduğu durumda gazetecilerin ayrıştıran değil birleştiren haberler yapması gerektiğini söyledi. Gürbüz, Muğla Basını’nın yakın zamanda kaybettiği Ahmet Bayrak ve Hasan Önkaş’ın unutulmadığını ifade etti.

Basın taraf ve bertaraf olmak arasında

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de yaptığı konuşmada basında sansürün kaldırılışının 107. yılında Türkiye’de hala basının hiç olmadığı kadar baskı altında olduğunu söylerken, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, nasıl hukukçular, tıpçılar bayramlarını bayram olarak kutlayamıyorlarsa, basının da Basın Bayramı’nı bayram olarak kutlayamadığına dikkat çekti. Başkan Gürün, “Demokratik ve çağdaş toplumlarda basın 4. kuvvettir. Mesleki olarak birçok zorlukla karşılaşan gazetecilerin siyasi baskılardan uzak, tarafsız bir şekilde görevlerine yerine getirebilmesi toplumun menfaatleri ve geleceği için de önemlidir. Ancak günümüzde gazeteciler mesleki zorluklarının yanında siyasi iradeyle de mücadele etmekte, taraf ve bertaraf olmamak arasında gidip gelmektedirler. Amaçları toplumu doğru bilgilendirmek olan ve yaptıkları haberler yüzünden tutuklanan gazetecilerin sayısı ne yazık ki günümüzde küçümsenemeyecek kadar fazladır.” dedi.

“Hedefimiz bir Muğla”

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla’da yerel gazeteciliğin bulundukları ilçelerdeki vatandaşları doğru bilgilendirme anlamında geliştiğini fakat Fethiye’de veya Datça’da yaşanan bir gelişmenin Muğla ili genelinde duyurularak Muğla kamuoyunun oluşmasında sıkıntılar olduğunu söyledi. “Muğla’nın bir olması, beraber olması, herkesin birbirinden haberi olarak Bodrum’lu hemşerilerimizin Menteşe ile ilgili bir gelişmede sevinç ya da kaygı duyması gerekir.” diyen Başkan Gürün şöyle devam etti:

“Muğla ilinin birbirinden haberdar, birbiriyle ilgili sorunları bilmesi ve birlikte çözüm üretmesi lazım. Muğla Büyükşehir Belediyesi olarak ‘Hedefimiz bir Muğla bir’ sloganımızla da Muğla’nın bir olduğunu, beraber olduğunu, sorunların hepimizin sorunu olduğunu, çözümlerinde hepimiz için bir sevinç kaynağı olacağını anlatmaya çalışıyoruz.”

Muğla ilinin gazetesi olmalı

Bir ilçede yayınlanan çok değerli görüşlerin, eleştirilerin il genelinde okunması gerektiğini belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, basın mensuplarından sadece bulundukları ilçelerle ilgili değil, genel olarak bütün Muğla’nın sorunlarına değinmelerini, kamuoyu oluşturmalarını ve doğru bilgi ve haberi tüm Muğla’ya ulaştırmaları için gayret sarf etmelerini rica etti. Başkan Gürün, Muğla’nın büyükşehir statüsüne geçtiğine dikkat çekip, artık il gazetesine de sahip olması gerektiğini vurgularken şunları söyledi:

“Basın İlan Kurumu tarafından yerel basınımıza yeni kriterler getirildiğini biliyorum. Önemli zorluklar yaşanıyor. Ancak ilçelerde yayın yapan gazetelerimizin Muğla genelinde yayın yapma politikasını hedef olarak seçmeleri halinde okuyucu sayısı ve satış rakamlarını arttırabilecekleri de ortada. Muğla’da gazetecilik yaparken bir markanın üzerinde oturduğumuzun farkında olmalıyız. Bu markayı doğru tanıtmak, geleceğe doğru taşımak adına bütün meslek gruplarına olduğu gibi gazetecilere de çok önemli vazife düşüyor. Vatandaşlarımızı doğru bilgilendirmek için çalışan gazetecilerimizin de habercilik kurallarına uymaları, tarafsız haberler yapmalı ve haberlerini tek taraflı, tek kaynaklı değil, haberin diğer muhatabının da fikrini almaları gerekiyor. Haber tarafsız ve 5 N 1 K kurallarına uymalı. Elbette köşe yazarları da köşelerinden yorumlarını, eleştirilerini yapacaklardır. Kişisel eleştiriler yerine sistemin aksaklıklarını, işleyişini ele alan yapıcı eleştiriler getirmek daha yararlı olacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.