Bir Merhaba Esintisi « Hamle Gazetesi

Bir Merhaba Esintisi

Bu haber 02 Ocak 2018 - 0:54 'de eklendi ve 1.019 kez görüntülendi.
İsmail Zorbaismailzorba@hamlegazetesi.com.tr

İsmail ZORBA

 

“Yağıyor incecik bir yağmur dışarda

yüzün çamurlar üstünde tüten buhur

Yüzün akşam karanlığında toprağın üstüne bırakılmış bir demet çiçek gibi parlıyor

O zaman açıyorum

bütün perdeleri

yüzünü avuçlarıma alıyorum

alnını öpüyorum

dünyayı öper gibi”

Ahmet Erhan

 

Dünyanın en güzel mekanlarından birinde yeni yılı karşılamak. Akyaka!.. Dünyanın cömertçe insanlara sunduğu harika köşelerden biri. Bir kere bakmakla yetinmeyeceğiniz dönüp bir daha ardı sıra tekrar bakacağınız muhteşem bir tablo. Sabahın ilk ışıkları ile güneşin batma vakitleri bu sahillerde sonsuzlanıyor.

Ben de bu sonsuzlanan mekanda yeni bir yıla merhaba diyorum. Yüreğimdeki tüm umutları tüm evrene muştuluyorum. Dileklerim bir merhaba esintisinde tüm insanlık için. Gözyaşlarında boğulan dünyanın  artık bu esaretten azad edilmesini istiyorum.

Kendi adıma isteyeceklerim sınırlı; her insanın sahip olmasını istediğim dileklerin arasında kaynayıp gidiyor. Sağlık, huzur, birlik, dirlik, düzenlik. Bu coğrafyada, bu aydın ve güzel insanlar arasında yaşamak zaten en büyük ayrıcalık.

Mavi sonsuzluk katıyor merhaba, yeşil ise huzur, toprağın rahmeti ise bu güzelliği tamamlıyor. Tabiat her zerresiyle bir kitap burada. Diyor ki insana “tamamlan!”. Suretten ibaret değil yaşadıkların bak eşya nispetinde gördüğün her şeyin bir ruhu var. Sen de bırak sureti; nasıl olsa boş. Yaşamanın letafeti güzelliklerle hoş..

Bak bir çocuğun gözlerinin içine, masumiyetin doruklarında ışıl ışıl tüm samimiyetinde. Mevlânâ’nın sözlerinin farkında o gözler “Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol!” Bu sabah vakitleri Akyaka’ya bir çocuğun gözlerinden bakıyorum.

Tablo muhteşem renklerle donanıyor. Bir salıncağın kucağında sallanmanın coşkusuyla merhaba diyorum dünyaya. Bütün kaygılardan azade mutluluğu zerre zerre içimde yaşıyorum. Tamamlanmanın bir sırrı içimizdeki çocuğu her daim yaşatmakta. Her bir merhaba deyişimizdeki tazelenmeyi, yenilenmeyi, dirilmeyi başka türlü nasıl yaşarız ki…

Şimdi de Akyaka’da huzurun sesini duyuyorum. Hayatın meşgalesinden sıyrılmış, her türlü mücadelesini yapmış artık kendi köşesinde bu demlerinde yaşanmışlıkların verdiği zenginlikle sadece öze bakan insanları görüyorum. Zaman artık mefhum olmaktan çıkmış onlar için. Artık her saniyenin bir anlamı var; bütün suretler boş.

Bir kahve içiminde sohbetler hoş. Unu eledik; eleği asma ve şu cihanı temaşa vakti şu an. Akyaka’dan başka bir zaman yok  burada. Bir merhaba demek en özünden gayrısı boş. Bak sen sözümü dinle; seni deli eden ne varsa içinde bırak, silk at üstünden. Her şey sende başlar sende biter. Bir kere baksan şu tabloya; göreceksin bütün sır burada.

Akyaka’dan bir merhabanın esintisinde tüm yaşananlar. Hayata, insana dair. Akyaka’dan aileme, milletime, vatanıma tüm merhabalarım, tüm dileklerim.

Umut çiçekleri açsın vatanımın topraklarında.. Milletimin başı her daim dik olsun. İnsanım gönüller yapmaya dursun. Gelecek asırlara dayansın varlığımız. Sağlıkla, huzurla, sevgiyle, inançla.. Nice yıllara.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Nilgün Açık Önkaş 04 Ocak 2018 / 23:29

Gelin tanış olalım, işi kolay kılalım, sevelim, sevilelim, bu dünya kimseye kalmaz demis Koca Yunus…Sultan Süleyman’a bile kalmayan bu dünya kimseye kalmayacak… Hal böyleyken öbür tarafa bir top kefenle gidecek olan hırsı tavan yapmış insanları, anlamak çok zor.