Bir Güvence de Pektaş’tan

Bu haber 03 Ağustos 2017 - 0:02 'de eklendi ve 1.140 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki geçen hafta Dalyan’da yaptığı açıklamalarla Muğla’nın gerçek anlamda korunmasında devamlılığın adeta garantisi olarak kendini ortaya koyarken, TBMM Çevre Komisyonu’nun Başkanı AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş da umut verdi…

Bakan Özhaseki geçen hafta Dalyan’da incelemede bulunurken işe bakın ki bizim Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) Ankara’da “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” hakkındaki görüş ve endişeleri dile getiriyorlarmış…

Ben de Dalyan’da neden yoklar diye merak etmiştim!

Yanlış anlaşılmasın, konu hani şu Doğal Sit Alanlarının derecelendirmelerinin yenilenmesi meselesi….

Komisyon Başkanı Cihan Pektaş MUÇEP Üyelerine hem Doğal Sit Alanları çalışması hem de buna bağlı kanun tasarısı için “Biz bir çok kuruluştan görüş alıyoruz. Greenpeaace bile dahil, stklardan görüş alıyoruz ve alacağız.” demiş.

Sözde kalmazsa, çok önemli adım…

xx        xx        xx

Muğla Çevre Platformu’nu (MUÇEP) temsilen bir gurup Ankara’ya giderek “Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” hakkındaki görüş ve endişeleri dile getirdi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarının, meclisin Ekim ayında açılmasının ardından gündeme getirilerek kanunlaşması hedefleniyor.

Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı” adıyla hazırlanan çalışma, şu anda TBMM Çevre Komisyonu’nda bulunuyor.

Komisyon 15 AK Parti, 6 CHP, 3 HDP ve 1 MHP’li milletvekillerinden oluşuyor.

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş, bizim MUÇEP’lileri TBMM’deki odasında kabul etmiş.

Demek ki oluyormuş!

xx        xx        xx

Demek ki Ankara’ya gidilip, görüşme talep edilip görüşülebiliyormuş.

Yanlarına Muğla Milletvekillerinden birini bile almamışlar.

CHP’ye gitseler milletvekillerinden en az biri kendilerine eşlik ederdi.

MHP Milletvekili Mehmet Erdoğan da çevrecileri geri çevirmezdi.

Ben tahmin edebiliyorum, ama sizce AK Parti’nin iki milletvekilinden hangisi eşlik ederdi?

Gönül isterdi ki Muğla’nın 6 milletvekili MUÇEV’e eşlik edebilseydi, Ankara Muğla’ya ve Muğla’daki çalışmalara çok daha farklı bakabilirdi…

Muğla’nın 6 milletvekili Göcek Tüneli için Ankara’ya gidebilse ne olurdu?

Yer yerinden oynardı…

Yazılarımdan birinde Muğla’nın “proje üretme özürlü” olduğunu söylemiştim. Hala aynı görüşteyim.

Muğla’nın proje ürettiğini ve 6 milletvekilinin o projeyi Ankara’ya götürdüğünü düşünebiliyor musunuz?

xx        xx        xx

Muğla’nın 6 milletvekilinden ikisi hukukçu… İkisi de CHP’de…

Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu Tasarısı”ndan haberleri vardır herhalde.

Bizim onların haberlerinin var olup olmadığından haberimiz yok!

İyi ki MUÇEP var…

Oysa ki Muğla’nın milletvekilleri hangi partiden olurlarsa olsunlar öncelikle birer “çevre savaşçısı” olmalılar.

Muğla ekmeğini “çevresinden” çıkaran bir il…

Muğla gibi bir yerde bir milletvekili önce nerede yaşadığının farkında olmalı, sonrada yaşadığı yerin savaşçısı…

Hani nerede?

xx        xx        xx

Muğla’dan giden MUÇEP heyeti ile TBMM Çevre Komisyonu’nun Başkanı AK Parti Gümüşhane Milletvekili Cihan Pektaş bir saat görüşmüşler.

MUÇEP’liler tasarının mevcut hali ile yasalaşmasındaki endişelerini dile getirmişler.

MUÇEP heyeti adına söz alan Mehmet ÇilsalTasarıda yer alan ‘tabiatı ve biyolojik çeşitliliği korumak’ için açıklanan ‘Milli Park… Tabiat Anıtı… Tür ve Habitat Koruma Alanları… Tabiat Parkı… Yaban Hayatı Koruma Alanı…’ dışında kalan bir alan, bu kanunda sayılanlardan biri değilse, korunan alan değil midir?” diye sormuş.

Sonrada, böylece tasarının kanunlaşmasıyla birlikte daha önce korunan alan statüsünde olan doğal sitlerin artık tarihe karışacağına işaret etmiş.

xx        xx        xx

Mehmet Çilsal tasarının yasalaşması halinde 20.000 km karelik (2434 adet) doğal sitlerin koruma statülerinin ya kalkacağını, ya sınırlarının ve adının (kategorisinin) değişeceğinin altını çizerek MUÇEP’in endişelerini şöyle aktarmış:

Mutlak Koruma Bölgesi, diye bir tanım ile  sayılanların dışında önceki mevzuatlarda geçen  1., 2., 3.Derece, Sürdürülebilir, Nitelikli, Hassas Alan gibi tüm tanım, sıfat, statü ve kategoriler kalkıyor. Böylece, şimdiye kadar bir biçimde yapılaşmaya uğramış doğal sit alanlarında bir nevi ‘imar affı’ mı getiriliyor?

Diğer taraftan, bugüne kadar salt doğal sit statüleri nedeniyle yapılaşmadan korunmuş; ancak bu tasarı ile doğal sit statüsü ortadan kaldırılacak olan deniz ve göl kıyıları, makilik alanlar, step alanları, göl havzaları, dere-akarsu havzaları gibi bölgesel düzeyde çok geniş olan alanların, madde-12/1 de sayılan statülerden birine girmediği için koruma dışına çıkarılacağı kesin gibidir.

xx        xx        xx

Komisyon Başkanı Cihan Pektaş tasarının henüz çok yeni olduğunu belirtirken, “Ancak, biz bir çok kuruluştan görüş alıyoruz. Greenpeaace bile dahil, stk’lardan görüş alıyoruz ve alacağız. Ancak, sitlerle ilgili konu Çevre Şehircilik Bakanlığımızın uhdesinde. Ziyaretiniz bizi çok memnun etti. Bundan sonra sizlerin görüşünüzü de almak isteriz. Getirdiğiniz dosyayı mutlaka inceleyeceğiz ve yeni bilgileriniz, çalışmalarınız olursa mutlaka bize ulaştırın” demiş.

Pektaş ardından MUÇEP’lileri Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’a yönlendirmiş.

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’la yapılan görüşmede de MUÇEP’liler, yerel yönetimlerin, yerel kuruluşların, stk’ların ve üreticilerin önemine değinerek, hazırlanacak her türlü tasarıda ortaklaşa çalışma yapılmasının, geri dönülmez hataların da önünü keseceğini ifade etmişler.

Genel Müdür Taş ise “Yaptığınız çalışmaları çok önemsiyoruz. Her birini, her zaman bizlere ulaştırabilirsiniz. Bakanlığımızın yetkisi dahilinde olan her türlü konuda yanıt veririz elbette. Ancak, bazı sorularınıza ancak Çevre Şehircilik Bakanlığımız yanıt verebilir” demiş.

MUÇEP’liler bunu bekliyorlar mıydı bilmem ama görüşmeler oldukça samimi ve olumlu bir havada geçmiş. Bu hava tasarıya neden yansımasın?

xx        xx        xx

MUÇEP heyeti hazırladıkları bilimsel raporu TBMM Çevre Komisyonu Başkanı ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü Nurettin Taş’ın yanında Çevre Komisyonu’ndaki öteki partilerin vekillerine de ulaştırmışlar. Bazıları ile de görüşebilmişler.

Keşke birer dosya da bizim Muğla Milletvekillerine verselermiş!

Görüşmeler sonunda MUÇEP Üyeleri Meliha Tekin, Şamil Beştoy ve Rezzan Şebin şu değerlendirmeyi yaptılar;

Elbette yararlı görüşmeler yaptık. Çıkacak kanun sadece Muğla’yı ilgilendirmiyor esasında. Konu bütün Türkiye’nin sorunu. Ancak korunan ve korunması gereken alanlar en çok Muğla’da bulunuyor. Bölgemizin turizmdeki yerinin önemini de düşünürsek, ne yazık ki rantın en yüksek olduğu yerdeyiz. Bu nedenle bu tasarıyı çok daha önemsiyoruz. Ve bu tür önemli tasarıların sadece Ankara’dan yapılmasını değil, yerele mutlaka danışılmasını ve ortak akılla çözümler üretilmesini istedik. İsteğimizin memnuniyetle karşılanması elbette çok önemli. Umuyoruz, sayın yetkililer verdikleri sözde duracaklardır.

Biz de umuyoruz…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.