Bir günümüzü engellilere ayırdık!

Bu haber 04 Aralık 2018 - 1:39 'de eklendi ve 521 kez görüntülendi.

Dünya Engelliler Günü’nde Muğla düzenlenen çeşitli etkinliklerle bir gününü engellilere ayırdı. İl genelinde Dünya Engelliler Günü sebebiyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken, siyasiler ve sivil toplum örgütleri yayınladıkları mesajlarla engelli vatandaşların yanında olduklarını belirttiler.

Haber Merkezi

Dünya Engelliler Günü’nde Muğla düzenlenen çeşitli etkinliklerle bir gününü engellilere ayırdı. İl genelinde Dünya Engelliler Günü sebebiyle çeşitli etkinlikler gerçekleştirilirken, siyasiler ve sivil toplum örgütleri yayınladıkları mesajlarla engelli vatandaşların yanında olduklarını belirttiler.

İl genelinde sabah saatlerinden başlayan etkinlikler çerçevesinde Menteşe İlçesi’nde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Muğla Engelliler Derneği, Zihinsel Engelliler Derneği ve Beyazay Derneği tarafından çeşitli etkinlikler düzenlendi. Engelliler günü programı sabah saatlerinde Atatürk Anıtına çelenk sunumları ile başladı. Ardından program saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. Programda konuşma yapan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü İlkay Türkoğlu, “Engelli vatandaşlarımız toplumumuzun bir parçasıdır. Ülkemizde son yıllarda hızla gelişen insan hakları bilinciyle engelli bireylerimizin herkes gibi sağlık, çalışma ve eğitim gibi temel hak ve özgürlüklerden yararlanması, özgür ve rahat bir hayat sürmesi öncelikli hedefimizdir. Engelli bireylerimizi eve hapseden, hayata küstüren, iş imkanlarını sınırlandırarak engelli bireylerimizin kendi ayakları üzerinde durmalarına engel olmaya çalışan anlayış son yıllarda ne mutlu ki yıkılmaya başlamıştır. Bu duygu ve düşüncelerle 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün engelli vatandaşlarımızın sorunları konusunda hassasiyetin, farkındalığın ve bilincin artması ve nihayetinde tüm engellerin kaldırılmasına vesile olmasını temenni ediyorum. Engelsiz bir yaşam dileğiyle” dedi. Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında Kurşunlu Meydanı’nda mehter takımı gösterisi yapıldı. Engelliler, Muğla’da gerçekleştirilecek engelsiz sinema ve basketbol gösteri maçı ile gün boyu doyasıya eğlenecek.

Marmaris

Muğla’nın Marmaris ilçesinde bulunan Beldibi Sıtkı Zaralı İlkokulu’nda düzenlenen etkinlik kapsamında satranç sporcusu Oğuzhan Şahin aynı anda 15 öğrenciyle maç yaptı. Okul Müdürü Ali İhsan Damgacı: “ Bu çalışma 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili yaptığımız bir çalışma. Oğuzhan Şahin Marmaris’in yetiştirdiği satranç sporcularından biridir. Engel tanımadı satranca olan sevgisinden dolayı. Bizim öğrencilerimize satranç şov yapıyor şimdi. 15 öğrencimizle aynı anda maç yapıyor. Zor bir alan ama Oğuzhan bunu yapabiliyor. Aynı zamanda çocuklarımızın motivasyonunu da sağlıyor. Öğrencilerimiz de herhangi bir engellin, düşünmeye ya da hayata engel olmadığını görüyorlar ve hayata kendilerini daha iyi hazırlıyorlar” dedi. 

Fethiye

Muğla’nın Fethiye İlçesinde Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, ‘Doğa Engel Tanımaz’ projesi kapsamında engelli bireylerle doğa yürüyüşü yaparak 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutladı.
Fethiye Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü ve Fethiye Kaymakamlığının ortaklaşa düzenlediği ‘Doğa Engel Tanımaz’ projesinin 2’ncisi gerçekleştirildi. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen etkinlikte, Fethiye Engelsiz Yaşam ve Bakım Rehabilitasyon Aile Danışma Merkezinde yaşayan engelli gençlerle doğa yürüyüşü gerçekleştirildi. Kayakaöy Mahallesi’nden başlayan yürüyüş Boncuklu Koyunda sona erdi. Doğayla iç içe bir gün geçiren engelli bireyler, aynı zamanda çevre temizliği de yaptı. Yürüyüşün ardından piknik yapıldı.
Kayaköy Mahallesi’nden Boncuklu Koyuna yürüyüş yaptıklarını ifade eden Fethiye Zirve Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü Başkanı Erkan Güngör, “Fethiye Kaymakamlığınca ortaklaşa düzenlenen Doğa Engel Tanımaz projesinin 2’ncisi gerçekleşti. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bağlı Fethiye Engelsiz Yaşam ve Bakım Rehabilitasyon Aile Danışma Merkezinde kalan gençlerle yapılan doğa yürüyüşünde gençlerle Kayaköy’den Boncuklu plajı arası yürüyüş yapıldı. Ayrıca çevre temizliği yaptık. Daha sonra Boncuklu plajında piknik yapılarak engelsiz yaşam merkezinde kalan gençlerle oyunlar oynanıp güzel bir etkinlik gerçekleşmiştir” diye konuştu. 

Engelli annelerine bisiklet eğitimi
Menteşe Belediyesi engelli bireylerin annelerine ücretsiz bisiklet kursu veriyor. Menteşe Belediyesi ve Muğla Bisiklet Derneği eğitmenleri tarafından verilen eğitimlerde, engelli birey anneleri bisiklet kullanmayı öğreniyor.
Haftanın 2 günü Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezinde verilen eğitimlerde bisiklet kullanmayı öğrenen anneler hem sosyalleşiyor, hem de spor yapıyor.
Bisikletin her yaştan bireyin yapabileceği en keyifli ve en iyi spor dalı olduğunu belirten Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “ Menteşe Belediyesi olarak hayata geçirdiğimiz bisiklet kent Menteşe projemizle engelli bireylerimizin annelerine bisiklet kullanmayı öğretiyoruz. Bugüne kadar 500 bireye bisiklet eğitimi verdik. Engelli bireyimize ve annelerine de bisiklet eğitimi veriyoruz. Aynı zamanda engelli bireylerimizin annelerine haftanın bir günü plates ve halk oyunları eğitimi veriyoruz. Kurslarımız ile çevre ve doğa dostu olan, beyin ve ruh sağlığımızı dengede tutan bisiklet sporunu, yaygınlaştırmak istiyoruz. Hedefimiz, 7’den 70’e herkese bisiklet kullanmaya teşvik edip, Menteşe’yi bir bisiklet kenti yapmak” dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
mehmet hilmi kuran 04 Aralık 2018 / 08:49

mucize engelli bakım evi ula da kaloriferler yanmıyor engelliler soğuktan donuyor yöneticiler uyuyor mu