Bir film hayatını değiştirdi

Bu haber 12 Mayıs 2014 - 0:22 'de eklendi ve 2.522 kez görüntülendi.

nihatabiMuğla’nın gizli yetenekleri yönetmen Yüksel Aksu tarafından, keşfedilmeye devam ediliyor. Muğlalı yönetmen Yüksel Aksu’nun 2006 yılında çektiği ‘Dondurmam Gaymak’ isimli filminde rol aldıktan sonra birçok film ve dizide oynayan Gülnihal Demir’in ardından, ‘Entelköy-Efeköye Karşı’isimli filmde rol alan Muğlalı Nihat Kapız’da sinema dünyasının ilgisini çekti. ‘Entelköy-Efeköye Karşı’isimli filmde ‘Bekçi Nihat’ rolünü üstlenen Nihat Kapız, Almanya’nın Dortmund kentinde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen Ruhr Türk Film Festivali’ne konuşmacı olarak katıldı.

İlkay Yıldız

Muğlalı yönetmen Yüksel Aksu tarafından çekilen ‘Entelköy-Efeköye Karşı’ isimli film

Almanya’nın Dortmund kentinde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen ‘Ruhr Türk Film Festivali’nin açılış filmi oldu. Almanya’da gerçekleştirilen festivale, film de ‘Bekçi Nihat’ karakterini canlandıran Muğlalı Nihat Kapız, yönetmen Yüksel Aksu ve Engin Akın ile birlikte festivale katıldılar. Katıldığı festivalde bir konuşmada yapan Nihat Kapız, “Oyunculuk konusunda eğitim almama rağmen ‘Entelköy-Efeköye Karşı’ isimli filmde ortaya koyduğum oyunculuk nedeni ile Almanya’da düzenlenen festivale davet edildim” dedi.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti’nin, Dortmund, Essen ve Duisburg şehirlerinde

gösterilen ‘Entelköy-Efeköye Karşı’ isimli film büyük ilgi gördü. Filmin gösterimi sonrası film de ‘Bekçi Nihat’ karakterini canlandıran Muğlalı Nihat Kapız, yönetmen Yüksel Aksu ve Engin Akın filmi izlemeye gelenler ile filmin kritiğini yaptılar. Oyuncular, kendilerini ve filme katılım hikayelerini anlatılarken, filmin oynandığı coğrafyanın kültürel yapısı, eski medeniyetlerle bağı, değişik halk kitlelerinin ortak yaşamı, doğanın katliamı ve haklı tarafın kazanması değişik açılardan ele alındı.

Almanya dönüşü festival hakkında bilgi veren’ Bekçi Nihat’ karakterini canlandıran Muğlalı Nihat Kapız, Almanya’dan festivale davet edilmek için arandığında önce buna inanmadığını söyledi. Daha sonra internette yaptığı araştırmadan sonra telefonun Almanya’dan geldiğine inandığını belirten Nihat Kapız, “Almanya gibi bir ülkenin festivalinden davet alıp orada Muğla’yı Yeşilyurt’u ve Muğlalıları anlatmak benim için çok önemliydi. Bana verilen bu fırsatı çok iyi değerlendirdim. Orada konuşmamda tiyatro ve oyunculuk eğitimimin olmadığını söyledi. 26 sene devlet memurluğu, yaptım emekli olduktan sonra da esnaflık yapıyorum diyerek kendimi tanıtmam herkesin dikkatini çekti. Çocuğumun Dondurmak Kaymak filmine girmesinden sonra bizde bu sektöre adım atmış olduk. Sonra Entel Köy Efeköy’e karşı filminde oynadım. Haziran Ayı’nda yönetmenimiz Yüksel Aksu’nun üçüncü filmi var inşallah o filmde de rol alacağım” dedi.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
bayram turan akın 15 Ocak 2015 / 18:05

nihat kapız beyefendi nasıl bir rol çıkardığının hala farkında deyıl çünkü o oyunculuk yapmadı doğal halini oynadı bundan mütevellit işin doğrusu ve özü ortaya çıktı ve bence bu filimi öne çıkaran karekterlerden birisi nihat bey oldu

bayram turan akın 15 Ocak 2015 / 18:11

abiler bana sorarsanız bu filim birazda ege insanını anlatıyor toplum ege insanını tanıma fırsatıda buldu ben bu filimi seyredene kadar ege insanına sempatim vardı ama bu filimi seyrettikten sonrs tamamen duygularım pekişti ve kendimi onlara yakın hissettim bunun için bazı oyuncuları yüksel aksu öne çıkarırsa daha verimli olur bu eleşriri için şimdiden özür dilerim ama durum bu özellikle nihart beye daha önemli roller verilsin mesela daha babacan roller………….