“Bir de Atatürk gibi düşün”

Bu haber 24 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.051 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Büyük Önder Atatürk’ün, ölümünün 71. yılında,Vali Vekilimiz  Sayın Recep Yüksel’in, Anıt Şeref Defterine  yazdıklarını, bilişim olanakları sayesinde okumuş, çok etkilenmiştim…
Her daim Türk Milletinin kalbinde olan, Büyük Önderimizi çok güzel anlatan ve Dünya devletleri gözündeki imajını tasvir eden, anlamlı yazıyı buraya taşıyıp, Muğla‘da yerel basını takip eden insanlarımızın okumasını istedim…
Unutmadık, unutturamazlar diyerek, insanlık var oldukça içimizde ve gönlümüzde yaşayacağını, belirtmek isterim..
Bu Muhteşem yazı şöyle başlıyordu,
“ Ulu Önderimiz Yüce Atatürk,
‘Naçiz’ dediğiniz vücudunuzun aramızdan ayrılışının 71. yıldönümünde, bize bıraktığınız mirasınızın onuru, kıvancı ve sorumluluk duygusu ile bir kez daha huzurunuzdayız.
‘İlelebet payidar kalacağını’ belirttiğiniz Cumhuriyetimizin 86. kuruluş yıldönümünü birkaç gün önce milletçe kutladık. O gün de, huzurunuzda bulunduğumuz şu dakikada da, günümüzün modası gereği vizyon, misyon sözleriyle dolanan insanlara karşılık en büyük vizyonu ‘Çağdaş uygarlık düzeyine çıkmak’ olarak, en ağır misyonu ‘devletimizi, ülkemizi ve cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak’ olarak belirlediğinizi; doğumunuzun 100. yılının tüm dünyada kutlanmasına 152 ülke temsilcisinin oybirliği ile 27 Kasım 1978’de karar veren UNESCO’nun sizin için yaptığı ‘Uluslararası anlayış, işbirliği ve barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi, olağanüstü devrimler gerçekleştirmiş bir devrimci, sömürgecilik ve yayılmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü, bütün yaşamı boyunca insanlar arasında renk, din, ırk ayırımı gözetmeyen, eşsiz bir devlet adamı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu’ tanımlarını aşan bir lidere rastlanmadığını; ABD eski başkanı Clinton’un, 2000 yılı mesajında ‘milenyumun liderleri içerisinde 21. yüzyıla geçebilen tek lider Atatürk’tür, üstelik döneminin liderleri kendi halkları tarafından yok edilmenin acısını yaşarken O, 21. yüzyılda hala halkının yüreğinde sevgisi yolunda ilkeleriyle yer alabilen bir lider konumunu, ilk günkü kadar canlı koruyabilmektedir.’ diyerek üstün niteliklerinizi algıları özürlü olanlara bir kez daha hatırlattığını; yaptıkları işin büyüklüğünü, önemini vurgulamak isteyenlerin cümlelerine ‘Cumhuriyet tarihinde ilk defa’ diyerek başlamasının aslında attığınız adımların, yaptığınız devrimlerin büyüklüğüne ve çizdiğiniz ufukların sonsuzluğuna gönderme yaptığını; Norveç’te sizin düşünüş biçiminin atasözü haline getirilerek, bir insanın çözemediği bir sorunla karşılaştığında ona çevresindeki insanların “bir de Atatürk gibi düşün’ dediklerini, aslında bizde de kimilerinin ihtiyacı olan şeyin sizin gibi düşünmek olduğunu, aziz milletimiz bilmekte, sizi anlamakta ve derinden özümsemektedir.
Rahat uyuyun Büyük Atatürk.”
Çok güzel yazılmış bir yazı ve  akıl ve vicdan tutulmalarının yaşandığı bu günlerde, en çok Atatürk gibi düşünmeye ihtiyaç duymaktayız..
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.