Binlerce ton su boşa akıyor

Bu haber 25 Haziran 2018 - 2:36 'de eklendi ve 903 kez görüntülendi.

Muğla’da ‘Vatandaş Ahmet’ olarak tanınan Ahmet Tan Karaosmanoğlu, Bahçeyaka kuyularından Menteşe İlçesi’ne gelen içme suyu isale hattında yaşanan su kaçağını akredite edilmiş bir şirkete tespit ettirdi. Karaosmanoğlu, yaklaşık 8 aydır MUSKİ’nin Bahçeyaka-Kafaca kavşağı arasında içme suyu hattında yaşanan su kaçağının önlenmesi için hiçbir çalışma yapılmamasını eleştirdi. Kaçak suyun şantiyesini göle çevirdiğine dikkat çeken Karaosmanoğlu bu nedenle de MUSKİ’ye tazminat davası açmaya hazırlandığını ifade etti.

 Kadir Tamer

Muğla’da ‘Vatandaş Ahmet’ olarak tanınan Ahmet Tan Karaosmanoğlu, Bahçeyaka kuyularından Menteşe İlçesi’ne gelen içme suyu isale hattında yaşanan su kaçağını akredite edilmiş bir şirkete tespit ettirdi.

Karaosmanoğlu’nun, Bayır yolu üzerinde kendisine ait inşaat alanının kaçak su nedeniyle uzun zamandır sular altında kaldığını ve her gün vidanjörle su çektirmek zorunda kaldığını söyledi. Bölgede başka inşaat alanlarında da aynı sorun yaşanınca MUSKİ’ye başvuran Karaosmanoğlu, “Durumu bildirdiğim MUSKİ, inşaat alanlarına gelen suyun yağmur sularından kaynaklandığını açıkladı. Bunun üzerine akredite bir şirketle anlaşarak inşaat alanına dolan suyun kaynağını tespit ettirdim. Şirket tarafından yapılan çalışmalarda bölgede ki inşaat alanlarına gelen suyun yağmur suyu olmadığı, Bahçeyaka mevkiinden Menteşe İlçe merkezine su sağlayan içme suyu hattında yaşanan kaçaktan kaynaklandığı anlaşıldı.” dedi.

8 aydır çalışma yapılmadı

Karaosmanoğlu MUSKİ’ye 8 aydır bu bölgedeki içme suyu isale hattında kaçak olduğunu birçok kez bildirmesine rağmen hiçbir önlem alınmamasına ve çalışma başlatılmamasına tepki gösterdi. Her gün inşaat alanına dolan suyu kendi imkanları ile tahliyesini gerçekleştirdiklerini kaydeden Karaosmanoğlu, şu ifadelerde bulundu:

Bahçeyaka’dan Muğla merkeze gelen içme suyu şebeke hattında büyük bir kaçak var. Böyle bir kaçağın olduğunu defalarca MUSKİ’ye bildirdik. İlk başta bizlere yağmur suyu olduğu söylendi. Bunun üzerine MUSKİ’nin görevi iken özel sektör olarak biz yaklaşık 8 ay boyunca Bayır’da ki bir noktadan Kafaca kavşağı arasında olan noktaya arasında ki su kaçağını akredite edilmiş bir şirkete tespit ettirdik. Defalarca bunu MUSKİ’ye bildirdik, Karayolları’ndan izin alamadık, bu yüzden çalışma başlatamadık dediler. Karayolları bize cevap yazarak sorunun kendileri ile ilgisi olmadığını söyledi. Biz yaklaşık 8 aydan bu yana şebeke hattından sadece bizim parsele dolan binlerce ton suyu her gün kendi imkânlarımız ile boşaltıyoruz. Biz bunun tespitini yaptık ve MUSKİ’ye bildirdik. Bu kaçak 8 aylık değil daha önceden de bu kaçağın olduğunu MUSKİ’de biliyor. Ancak bugüne kadar hiçbir önlem alınmadı, çalışma yapılmadı. Muğla’nın suyu boşa aktı ve insanlar mağdur edildi.”

Tazminat davasına hazırlanıyor

MUSKİ’nin bu bölgede ki şebekede yaşanan kaçağı bilmesine rağmen müdahale etmediğini, vatandaşlardan da kaçak bedeli almaya devam ettiğini belirten Karaosmanoğlu, “MUSKİ 2,5 lira ile 5 lira arasında para alıyor. Benden de vatandaştan da kaçak suyun parasını alıyor. Şebeke hattında ki kaçağın bedeli halka yansıtılıyor. Bu nedenle tazminat davası açmak için hazırlıklara başladım. 8 aydır bizim tespit ettiğimiz kaçak miktarını MUSKİ bile bile herhangi bir önlem almayıp, çalışma yapmayıp bunun giderini halktan su parası olarak aldı. Bizde açacağımız bu dava ile bu parayı geri talep edeceğiz. AYDEM’in elektrik kaçaklarında halka yansıttığı olay burada da MUSKİ tarafından yapılıyor. MUSKİ Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin en kötü çalışan birimlerinden birisidir. Çünkü her zaman bir iş yapmış gibi gözüken MUSKİ, asıl büyük sorun olan su kaçağını bile aylardır önlemek için hiçbir çalışma yapmadı. Bunun faturasını Muğla halkına kesti. Ben Ahmet Karaosmanoğlu olarak MUSKİ’nin halktan aldığı bu kaçağın parasını geri ödettireceğim” diye konuştu.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.