Bindik Bir Alamete Gidiyoruz…

Bu haber 17 Ağustos 2015 - 0:00 'de eklendi ve 1.254 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

35 gün süren koalisyon rüzgarının yerini erken seçim fırtınası aldı.

7 Haziran Genel Seçimindenkoalisyon” çıktı. Koalisyonun kurulabilmesi için zaman 45 gün… Bu gün 37 gün geride kaldı. CHP Lideri KılıçdaroğluKırmızı çizgimiz yok.” dediği halde, her ne kadar “AK Parti tabanının” karşı olduğu söylense de “beklenen koalisyon” gerçekleşmedi.

Görünen o ki 35 gün boşa geçti. Yine görünen o ki AK Parti seçim sonucuna rağmen iktidarı paylaşmak istemiyor.

Evet, bugün saat 14.00’de MHP Genel Başkanı Bahçeli ile AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Davutoğlu bir araya gelecekler. Ne var ki bu buluşmadan AK Parti-MHP Koalisyonu çıkmasını beklemek, tekeden süt beklemek gibi bir şey…

xx        xx        xx

Böyle olacağı belliydi” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi erken seçim kaçınılmaz…

Bu seçmen iradesine karşı çıkılmış, saygı gösterilmemiş anlamına gelmez mi?

Gelmez… 35 gün CHP ile emek verildi, olmadı. Zorla olmuyor…

Bu gün de MHP ile denenecek, ama olmayacak. MHP sanki “Çarşı”… (!)

Eğer MHP’nin “HDP alerjisi” olmamış olsaydı, çoktan CHP-MHP-HDP veya MHP destekli HDP-CHP, bu olmaz artık; ama HDP destekli CHP-MHP koalisyonu da kurulabilirdi.

Benim anlayamadığım, HDP ile yan yana gelmekten kaçınan; HDP’nin içinde yer aldığı veya desteklediği oluşumlara karşı olan MHP, içinde HDP’nin de olduğu 7 Haziran Genel Seçimi’ne neden katıldı?

xx        xx        xx

CHP’liler bugün AK Parti-MHP görüşmesinden olumlu bir gelişme çıkmaması halinde Başbakan Davutoğlu’nun hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iade etmesini ve görevin Cumhurbaşkanı tarafından kendilerine verilmesi gerektiğini hafta sonunda söylemeye başladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümet kurma görevini 7 Haziran Genel Seçimi’nde en çok oy alan parti olarak CHP’ye verse ne olacak?

Erken seçim için “top çevirmeye” devam edilecek. Hal böyle olunca erken seçimde de seçmen top çevirecektir. Hatta “Alayınıza karşıyız” diyenler çıkacaktır!

Elbette AK Parti seçmenin büyük bölümü ve MHP seçmeninin bir bölümü seçim sonucunu kabullenemedi, hemen erken seçim istiyorlar. Ancak hal böyle olsa da, partiler kendi pencerelerinden ne anlatırlarsa anlatsınlar, koalisyon beklenirken erken seçime gidilmesini “seçmen iradesine saygısızlık” olarak algılayacak seçmen de olacaktır.

Bundan sonra ne olur?

xx        xx        xx

Bundan sonra olacak olan belli… Erken seçim

Daha AK Parti-MHP görüşmesi gerçekleşmeden hafta sonunda Cuma günü Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven tarafından erken seçim dillendirilmeye başlandı bile!

Beklenti Kasım’da veya Nisan 2016’da erken seçimdi…

Geçmişte 62 güne sığdırılmış erken seçim var. YSK Başkanı Güven, “Biz hazırız. Kasım’dan önce seçim yapılabilir.” diyor.

AK Parti’nin, şiddetlenen ve ‘anaların ağlamasına’ neden olan terör ve Suriye sınırındaki savaş ortamından oy devşirmek istediğini söyleyenler olsa da uzayan erken seçim süreci AK Parti’ye yaramayacaktır. O nedenle AK Parti’nin Kasım’da erken seçim diyeceği beklense de Ekim’de karar kılınacaktır. AK Parti’nin Eylül’de ertelenmiş kurultayı var. Bir daha erteleme şansı yok. O nedenle Eylül başında kurultay yapıp, Eylül sonunda erken seçim yapılması mümkün, ama Ekim’de karar kılınacaktır.

Hem böylece Başbakan Davutoğlu parti içi güven oyunu ve iktidar gücünü de arkasına alarak genel seçime gitmiş olacaktır.

xx        xx        xx

Tabi seçim demek para demek…

Erken seçime gidilirken partilere Hazine yardımı yapılması mümkün değil. Bunun için Bütçe’de ayrılmış bir para yok. Bunun için yasal düzenleme yapılması gerekiyor. Yasal düzenleme yapılsa da o parayı partilerin Ocak-2016’dan önce alma şansları yok.

Bu konuda en şanssız olan HDP. Daha 7 Haziran seçiminin yardımını almış değiller.

En şanslı parti ise AK Parti…

AK Parti bu güne kadar iktidar olmuş olması nedeniyle öteki partilerden daha çok Hazine yardımı almış bulunuyor. O nedenle Hazine yardımı alınmadan seçime gidilmesi AK Parti’nin lehinde olacaktır.

Milletvekillerinin ve erken seçimin adaylarının durumunu ise hiç sormayın. Ona yarın bakarız.

xx        xx        xx

Partiler hiç değilse “Hazine yardımı” konusunda anlaşıp gerekli yasal düzenlemeyi yaparlarsa, o paranın alınması adına erken seçimi 2016 Nisan-Mayıs’a kalır.

AK Parti’nin ise o kadar beklemeye tahammülü olacağını sanmıyorum. Adı üzerinde erken seçim!

Tabi önce erken seçiminde kararının alınması gerekiyor. Bu kararın Meclis’te alınması ise zor görünüyor. Hafta sonunda MHP ile AK Parti arasında karşılıklı yapılan açıklamalara bakılırsa, bir azınlık hükümeti kurulması zor görüldüğü gibi, Meclis’ten erken seçim kararı çıkması da zor. Görünen o ki bu kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan almak zorunda kalacak. Buna yetkisi var…

MHP’nin koalisyon için şartlarından olan “Çözüm sürecinin sona erdirilmesi” şartı bir bakıma gerçekleşmiş durumda. MHP buradan “puan” bekleyebilir. Erken seçim kararını Cumhurbaşkanı Erdoğan alınca, “seçmen iradesine uyulmamasının” faturasını da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kesmek isteyebilirler.

Peki, şimdi ne olacak?

xx        xx        xx

Böyle olacağı belliydi” başlıklı yazımda da vurguladığım gibi ne olacağı son anketlere bakıldığında ortada…

CHP’den HDP’ye gittiği söylenen % 3-3,5 oyun geri döneceğini ve HDP’nin baraj altında kalacağını öngörenler var.

Bunun yanında adı geçen yazımda da vurguladığım gibi 7 Haziran’da AK Parti’yi uyarmak, iktidar zehirlenmesinden uyandırmak için verilmeyen oylar ile barajı geçmesi için HDP’ye verilen ve “Çözüm süreci” nedeniyle MHP’ye kaçan oyların da geri gelmesi bekleniyor.

Böyle bir durumda AK Parti yeniden iktidar olacaktır.

Ama…

xx        xx        xx

CHP’den HDP’ye gittiği söylenen oyların büyük bölümü “Sosyalist oylar”dır…

Bu oyların CHP’nin oyları olduğu söylenemez. 7 Haziran’a kadar CHP’ye ödünç verilmiş oyların, 7 Haziran’da HDP’ye ödünç verilmiştir. Gerekçe HDP’nin barajı geçmesi ise bu gerekçe erken seçimde de geçerlidir.

Ancak CHP’den MHP’ye giden “ulusalcı” oylar Milliyetçiliği AK Parti’ye kaptırmamak için sertleşen MHP’den CHP’ye geri dönebilir. Bu da MHP’ye zarar verecektir. Çözüm sürecine tepki ile AK Parti’den MHP’ye ve baraj nedeniyle de AK Parti’den HDP’ye giden oyların geri dönmesi ise zor görünüyor. Tersine “milliyetçilik” konusunda MHP ile yarışa giren ve seçim sürecini durduran AK Parti’de kalan Kürt oylarının da HDP’ye gidebileceğini ön görenler var.

Ayrıca 7 Haziran’da AK Parti’yi uyarmak, uyandırmak isteyenler çıktığı gibi, erken seçimde de MHP Genel Başkanı Bahçeli’yi uyarmak, uyandırmak isteyen MHP’liler olması bekleniyor.

Bir de erken seçime tepki gösterip sandığa gitmeyenler olacaktır. En çok hangi partiden olacaktır, kestirmek zor… Görünen köyün ise, bu erken seçimin bir nafile namazı olacağıdır…

xx        xx        xx

Erken seçimden çok merak edilen bir konu ise erken seçimle milletvekillerinin durumunun ne olacağı. Bu anlamda AK Parti’de milletvekillerinin büyük bölümünün yeniden aday gösterilmeyeceğini söyleyebiliriz.

Bu konuya da yarın bakarız.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.