“Bilişim Vadisi”ne GEKA desteği…

Bu haber 30 Haziran 2010 - 0:00 'de eklendi ve 898 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce“Her işte bir hayır vardır” derler…
Doğru.
“Muğla, Bilişim Vadisi’ne yakışır” başlıklı yazımı kale alırken, önceki gün GEKA’nın (Güney Ege Kalkınma Ajansı) Muğla’da toplanacağını bilmiyordum.
Tesadüf olur da bu kadar olur…
 
xx      xx      xx
Önceki günkü yazım şöyle noktalanıyordu:
Muğla’yı, Muğla olarak değil, Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) olarak düşünmekte yarar var.
Bu anlamda Muğla; Aydın Adnan Menderes, Denizli Pamukkale ve Muğla Üniversiteleri ile birlikte iki hava alanına, Güllük Limanı’na, Bodrum ve Ören Gemi Yanaşma İskelelerine, 1124 km kıyı uzunluğuna ve daha pek çok artı özelliğe sahip.
Muğla’nın bir tek eksiği var. Yan yana gelip, istemesini bilmek…
Muğla Valiliği, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası ve Muğla Belediyesi, Muğla Milletvekilleri, Muğla Üniversitesi hadi yan yana geliverip, arkanıza GEKA’yı da alın bakalım neler olacak?
 
xx      xx      xx
Sanırım iyi olacak…
Gazeteci arkadaşım Cüneyt Erdan, önceki gün Muğla Valiliği’nde yapılan GEKA Haziran Ayı Toplantısı’nda, ortaklar Muğla, Aydın ve Denizli Valilerinin önüne “Muğla, Bilişim Vadisi’ne yakışır” başlıklı yazımın yer aldığı Hamle’yi koymuş ve GEKA’nın konuyu gündemine alıp alamayacağını, Muğla’da Bilişim Vadisi kuruluşu ile ilgili ne düşündüklerini sormuş.
Her vesile ile üç ilin kendileri için birbirinden farklı olmadığının altını çizen GEKA Dönem Başkanı Denizli Valisi Yavuz Erkmen şöyle yanıt vermiş:
“GEKA kurulurken, üç ilin hangisine yatırım yapılırsa yapılsın tek bir düşünce içinde olmamız ve onu desteklememiz için kuruldu. Bu anlamda böyle bir proje Muğla ilinden talep olursa seve seve destekleriz. Bilişim Vadisi Türkiye’nin en önemli konularından bir tanesi. Bu anlamda Bilişim Vadisi’nin Muğla’ya kazandırılması çalışmalarında üç il olarak bir bütün oluruz ve tüm imkanlarımızla bu konuyu destekleriz. Sonuna kadar sizlerin arkasında dururuz ve sahip çıkarız. Bilişim Vadisi’nin bölgemizde yapılması hepimizi çok mutlu eder.”
 
xx      xx      xx
GEKA Başkanı Denizli Valisi Erkmen’in sözleri sevindirici ve heyecan verici…
Şimdi ne olacak?
Cüneyt Erdan arkadaşımın sorusunun yanıtını almasının ardından toplantıya basına kapalı devam edildiği için, Bilişim Vadisi’nin Muğla’da kurulabileceğine dair önerimiz ile ilgili neler konuşurlu; daha doğrusu konuşuldu mu bilmiyoruz.
Ama…
GEKA Başkanı Denizli Valisi Erkmen’in sözleri gayet açık. Aydın Valisi Hüseyin Avni Coş’un da bir itirazı olmadığına göre, Muğla Valiliği önceki günkü yazımda da vurguladığım gibi Muğla Sanayi ve Ticaret Odası, Muğla Belediyesi, Muğla Milletvekilleri, Muğla Üniversitesi ile el ele verip, “Bilişim Vadisi’ne Muğla olarak talibiz” diyebilmeli…
 
xx      xx      xx
Muğla Valiliği, daha talepkar olmadan ardına GEKA’yı aldığına göre talepte bulunmalıdır.
Önceki günkü yazımda, “Muğla’nın talip olan illerden neyinin eksik olduğunu” sorup, “fazlası var”.. demiştim.
Önceki gün ortaya bir fazlamız daha çıktı;
GEKA…
Bilişim Vadisi kuruluşuna şu ana kadar talip olan iller, “İL OLARAK” talepkar olmuş durumdalar.
Muğla, “Biz de varız” derse, bunu Muğla ili olarak değil, arkasındaki GEKA gücü ile bir bakıma “BÖLGE” olarak talepte bulunmuş olacak.
Bilişim Vadisi; ile değil bölgeye yakışır…
 
xx      xx      xx
Bu tarihi bir fırsat…
Kendimizi küçümsemeyelim.
Bu güne kadar Muğla “mütevazılığının” ödülünü almış değil!
Bilişim Vadisi’ni kendisine yakıştıran (İstanbul, Ankara, Koceli, Eskişehir, Çanakkale) illerle Muğla’yı yan yana koyun; bir “artılar, eksiler” değerlendirmesi yapın, Muğla’nın hiçbir eksiğinin bulunmadığı gibi, artılarının hepsinden fazla olduğu görülecektir.
Muğla’nın önceki günden itibaren en önemli farkı; Bilişim Vadisi talebinde bulunurken, ardında GEKA’nın olacağı…
Hadi hayırlısı…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.