Bez bebekler teknolojiye meydan okudu « Hamle Gazetesi

Bez bebekler teknolojiye meydan okudu

Bu haber 28 Haziran 2014 - 0:39 'de eklendi ve 629 kez görüntülendi.

bezbekelerÇomakdağlı kadınlar ekmeklerini bez bebek ile kazanıyor.
Haber Merkezi

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte birçok eski sistem oyuncak unutulmaya yüz tutarken Milas Çomakdağlı kadınlar maharetleri ile adeta teknolojiye kafa tutuyor. Teknolojiye meydan okuyarak yaptıkları bez bebekleri ilginç bir süsleme yöntemi ile yerli ve yabancı turistlerin beğenisi sunan Çomakdağlı kadınlar, hem unutulmaya yüz tutan bir geleneği yaşatmaktan hem de aile bütçelerine katkı sağlam    aktan mutlular.
Milas’ın Çomakdağı Kızılağaç köyünde yaşayan 56 yaşındaki Durdu Ayşe Karabıyık, kursuna giderek öğrendiği bez bebek yapımı sayesinde, ev ekonomisine katkı sağlıyor.
19. Ortaca Tarım Çevre ve Turizm Festivali kapsamında Ortaca’ya gelen ve sergi alanında yerini alan Ayşe Karabıyık, kendisiyle aynı adı taşıyan amca kızı Ayşe Karabıyıkla yaptığı bez bebekleri hem sergileyip hem de satıyor.
Bez bebeklerin yanı sıra geleneksel motiflerle işledikleri, kemer, kolye, alınlık gibi malzemeleri de sergileyen Ayşe Karabıyık “Bunlar kültürümüzün ürünleri, hem yöremizi tanıtıyoruz hem de evimize katkıda bulunuyoruz” diye konuştular.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.