Beyobası’nda neler oluyor?

Bu haber 24 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.030 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Köyceğiz’de Beyobası Beldesi’nde Yuvarlakçay üzerine Hidro Elektrik Santralı kurulmak isteniyor. 15 gün kadar önce Köyceğiz’den basına yapılan servis ile köylülerin bu santrale karşı oldukları duyuruldu. Servis edilen haberle birlikte dağıtılan fotoğraflara baktım; karelerde tanıdık kişiler var:
Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay, Muğla Belediyesi Çevre Temizlik Müdürü Reşat Uygun, Muğla Çevre Derneği Başkanı Nihal Yılmaz ve hatta sevgili ablamız Av. Sevinç Göçügenci de orada…
Şaşırdım.
Salih Erbay hadi neyse de ötekilerin, Beyobası ile ilgilerini merak ettim. Hidro elektrik santralına karşı çıkmalarını eleştirdim.
Enerji kaynaklarını; üstelik ulusal olanları reddede reddede nereye varacağız?!!
 
xx           xx           xx
Önceki gün Muğla Adliyesi’nde, CHP’nin Köyceğiz İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbay ile karşılaştık. Beyobası’nda olup bitenleri kendi cephesinden anlattı.
Şaşırdım…
Yuvarlakçay üzerinde enerji üretilmesine değil, enerji üretme adına yapılan uygulamalara karşı olduklarını ve hatta Danıştay’a dava açtıklarını söyledi.
 
xx           xx           xx
Aynı gün Muğla il merkezinde eylem vardı. Köyceğiz’de oluşturulan “Yuvarlak Çayı Koruma Platformu” santrale karşı topladıkları imzaları Muğla Valiliği’ne getirmişlerdi.
Adliyeden eyleme yetişemedim, ama eylemde başı çeken Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ile telefonda görüştük.
Başkan Erbay ile il genel meclisi üyesi oğlu Burak Erbay’ın anlattıkları örtüşüyordu.
Erbaylar, bölgede binlerce ağacın kesildiğini ve bu ağaçlar arasında 2003 yılında Anıt Ağaç olarak belirlenen 8 ağacında bulunduğunu söylüyor. Yörede doğa katliamı yapıldığını ifade eden Başkan Erbay, “19 Ağustos 2003 tarihinde bölgedeki 30 tane tarihi ağaç Muğla Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından Anıt Ağaç olarak ilan edildi. Daha sonra bu ağaçlara ne oldu ki anıtlıktan çıkarak kesilmesine karar verildi. Gökova Belediye Başkan Yardımcısı yöredeki okaliptüs ağaçlarından bir tane dal koptu diye 3 yılla yargılandı. Ben kaplıcada eski bir binayı yıkıp yerine ahşap bina yaptım diye beş yılla yargılandım. Bu ağaçları kesen adamların idam edilmesi gerekiyor.” diyor.
 
xx           xx           xx
Eli kanlı terör örgütü liderinin asılmayıp, beslendiği ülkemizde kendini Fatih Sultan Mehmet’in yerine koyup, ağaçları kesenlerin idamını istemenin ne kadar alemi var bilemiyorum…
Bildiğim, kamu yararına ağaç ta kesilir…
Kesilenin yerine daha fazlası dikilebilir…
Ama kesilen “Anıt ağaç” olunca iş değişiyor… Üstelik bildiğim kadarıyla bölgemizde Günnük ağacı kesimi de yasak. Orada Günnük ağacı kesildi mi merak ediyorum.
Anıtlar Kurulu ve Orman Bölge Müdürlüğü ile merkezi Köyceğiz’de olan Özel Çevre Koruma Kurumu Müdürlüğü gerekeni hemen yapmalı.
 
xx           xx           xx
Ben herhangi bir şeye körü körüne karşı çıkmaya da, savunmaya da karşıyım.
Kerterizi belirleyip, doğru tavrı koyabilmek için “Adil mi?”, “Kamu yararına mı?”, “Yasal mı?” sorularına yanıt aramalıyız…
İl Genel Meclisi Üyesi Av. Burak Erbay ile Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay’ı ve çevrecileri dinleyince bu üç soruya olumlu yanıt veremiyorsunuz.  Sorularınıza bir soru daha ekliyorsunuz:
“Beyobası’nda neler oluyor?”
 
xx           xx           xx
Yatırımcı firma Yuvarlakçay üzerinde enerji üretimi için çayın kullanımını 49 yıllığına 17 milyar liraya almış. Başkan Erbay, “Ben bu parayı devlete vermeye hazırım. Bu projeden vazgeçsinler.” diyor.
Demek ki iş bu kadar ciddi…
 
xx           xx           xx
Doğrusu ben bütün bu eylemlere, karşı çıkmalara rağmen Yuvarlakçay üzerinde enerji üretilmesini ve hatta, başta Dalaman Çayı olmak üzere tüm akar sularımızın üzerine 10’larca ve hatta yüzlerce “nehir türbinleri” kurulmasını savunuyorum…
Ancak, Yuvarlakçay üzerinde HES kurmak isteyen firmanın ÇED Raporu bile yokmuş.
Şaşırdım… Kafam karıştı…
Yine eylemcilere göre, firma enerji üretimine geçtiğinde yaz aylarında yöre köylülerine su vermeyecekmiş. Köylüler, “Yazın verilmeyen suyu kışın ne yapacağız?” diye soruyorlar.
 
xx           xx           xx
Ne yapılmalı?
Bu tür yatırımlarda yapıldığı gibi ÇED süreci işletilmeli. O süreçte sorulara yanıt verilmeli. Bu arada tescilli ağaçlar kesildi ise bu durum ile ilgili işlemde derhal başlatılmalı.
Ama Yuvarlakçay başta olmak üzere, akarsularımızda enerji üretmekten vazgeçmemeliyiz…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.