“Beyobası Santralı bereket getirecek”

Bu haber 19 Aralık 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.057 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yaygın sözdür: “Su akar, Türk bakar.”
Bu sözü, bu köşede değişik vesilelerle çok yazdım.
Her yazışımda da üzüntü, utanç duydum. Bu söz biraz da “beceriksizlik” ifadesi.
O kadar beceriksiz miyiz?!!
xx xx xx
Bir de Rahmetli Bülent Ecevit’in sözü vardır: “Toprak işleyenin, su kullananın.”
70’li yıllarda Ecevit’in genel başkanlığındaki CHP’yi iktidara getiren sloganlardan biridir, bu…
Bu sloganla CHP iktidar oldu ama, toprak kullananın olamadı…
Olabilseydi belki bu gün yaşadığımız “Kürt açılımı” veya “Demokratik açılım” kaosunu yaşıyor olmayabilirdik.
xx xx xx
Güzel ve çok anlamlı slogan: Toprak işleyenin, su kullananın…
Son yıllarda toprağımızı işlemeye, suyumuzu kullanmaya talip olanlar giderek çoğalıyor.
GAP’ı ‘gaptırmak’ üzereyiz!
xx xx xx
Köyceğiz’in ünlü Yuvarlak Çayı’da kullanamadığımız sulardandır. Saniyede 3 bin 500 m3 suyun aktığı bu çaydan sadece Köyceğiz’in Beyobası Köyü’ndeki tarım alanlarında ve çayın üzerine kurulmuş restoranlar sayesinde yararlanabiliyoruz. O güzelim su yıllardır boşa akar ve Köyceğiz Gölü’ne karışıp gider…
Bu çayın üzerine hidroelektrik santralı kurulacağını duyduğumda çok sevinmiştim.
Elektrik Piyasası Lisans Yönetmeliğine göre; 29/11/2005 tarihinde yapılan Yuvarlakçay HES Projesi, teklif verme sürecine katılan şirketlerden Beyobası Enerji Üretimi A.Ş.’ye 49 yıllığına 17.000 TL’ye verilmişti. Aradan 4 yıl geçti. Vaz mı geçildi, diye düşünürken bir üzücü ve hatta şaşkınlık verici haber Köyceğiz’den geldi.
Beyobası halkı ile çevreciler belde de “Santrale hayır!” diye eylem yapmışlar.
Demek ki santralden vazgeçilmemiş. Buna sevindim… Ama karşı çıkılmış, üzüldüm ve şaşırdım…
xx xx xx
Köyceğiz’den gelen habere eklenmiş fotoğraflara baktım, Beyobası halkından çok ‘bizim çevreciler’ (!) var…
“Gökova Sürekli Eylem Kurulu” adı altında rahmetli Saynur Gelendost ile birlikte omuz omuza termik santrallere karşı mücadele verdiğimiz Muğla Belediyesi Çevre Temizlik Müdürü Reşat Uygun da aralarında… O’nunla birlikte Muğla Çevre Derneği Başkanı Nihal Yılmaz ve arkadaşları da orada.
Fotoğraf karelerinde Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay ile İl Genel Meclisi Üyesi oğlu Av. Salih Erbay da yeralmış!
Kafam karıştı…
xx xx xx
Kafam karışmayacak gibi değil…
Muğla Kireç Sanayi Tesisi Muğla’nın göbeğinde, “kirlilik abidesi” gibi duruyor. Bu tesise karşı eylem yapmak varken, bizim Muğla Çevre Derneği yönetici ve üyeleri Yuvarlak Çay’ın üzerinde hidroelektrik santralı kurulmasına karşı çıkıyorlar!
Yıllardır boşuna akan Yuvarlak Çay üzerine kurulacak hidroelektrik santralı, Tekel’den aldığı yakılacak tütünleri bile yakıt olarak kullandığı söylenen Kireç Fabrikası’ndan daha mı tehditkar?!!
Yıllar önce birlikte termik santrallere, özellikle Gökova (Kemerköy) Termik Santralına karşı çıktığımız ve ‘temiz enerji’ kaynağı olarak hidroelektrik santralleri gösterdiğimiz Reşat Uygun’un orada işi ne?!!
xx xx xx
Basında yer alan haberlere göre, Beyobası halkı, “Yetkililerden öğrendiğimize göre, saniyede 3 bin 500 m3 su akan çaya santral kurulunca tarım sulaması için 400 m3 su verilecekmiş” diyerek, bu doğru ve gecikmiş yatırıma karşı çıkıyorlar. Fotoğrafta yer aldığına göre Köyceğiz Belediye Başkanı Salih Erbay’da kendilerine destek veriyor.
Marmaris’te yerel yönetimlerin yıllar önce bir araya gelip, kurdukları barajda çatlaklar oluşup, su tutulamayınca, dostum, sevgili Başkan Erbay, “Bölgemizdeki tarım arazilerinin sulanması için Dalaman Çayı’ndan su versinler, Yuvarlak Çayı’nın suyunu bu baraja verelim.” demişti. Dün çayın suyunu Marmaris’e verebilecek olan sevgili başkan bu gün çayın üzerine santral kurulmasına karşı çıkıyor!..
Ben santral kurulduktan sonra, bölgeye sulama için 400 m3 su verileceğine inanmıyorum. Varsayalım böyle. Santral kurulup da, enerji üretmeye başladığında 3 bin 100 m3 su buharlaşacak mı?!!
xx xx xx
Beyobası Enerji Üretimi A.Ş. çayın üzerine Muğla İlinde 3.15 MWm/3.07MWe gücünde santral kuruyor. Geçen hafta sonunda bu santrale “karşı çıkan” sevgili arkadaşlarımı anlayamıyorum.
Dün termiğe karşı çıktık. Bu gün hidroelektriğe karşı çıkıyorsunuz. Yarın Muğla Belediyesi’nin güneş evlerine de mi karşı çıkacaksınız? Enerjide dışa bağımlılık mı istiyorsunuz?..
Bu santral kurulunca tarım alanlarının susuz kalması mümkün değil. Bu santrale karşı çıkarken, gelin inandırıcı bir gerekçe getirin. Ben de destekleyeyim…
Keşke başka yatırımcılar çıksa da, hem Dalaman Çayı ve hem de Yuvarlak Çay üzerinde yeni hidroelektrik santraları kurulsa… Kurulsa da “Su akar, Türk bakar” sözünü geçmişe gömebilsek…
xx xx xx
Dünkü yazımın başlığı “Üniversite öğrencisi ne kurbanı?” şeklindeydi. Yetkililerce açıklandı. Üniversite öğrencisi Cem Demirci, sobadan zehirlenerek değil, karaciğer yağlanması sonucu ölmüş. Allah rahmet eylesin…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.