Beyaz Altın

Bu haber 27 Ekim 2015 - 23:40 'de eklendi ve 1.424 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

2003 yılında Muğla Ticaret Borsası’nı kurarak çok hayırlı bir iş yaptık. Kurucu başkanlıktan sonra 9 yıl yönetim kurulu başkanı olarak büyük emek verdiğim borsa, bugün saygın bir yere geldi.
Ekim başında çok önceden planlanmış yurtdışı seyahatime denk gelen hizmet binası temel atma törenine katılamadım. Konuşmacıların şahsıma söylediği güzel sözlere teşekkür ederim.
İkinci el eşya satıcılardan aldığımız iki eski yemek masası ve plastik sandalyelerle çıktığımız yol, uzun ve inceydi. “Kendi binamız olmadan oda istemiyorum.” demiştim. Dönemin genel sekreteri Hüseyin Akar’ın odasını yıllarca, misafir karşılamak için kullandım. Çok tasarruf ettik, akılcı davrandık. Görevi arkadaşlarıma devrederken, büyük bir mal varlığı ve nakit bıraktım. Onlar da sağ olsunlar beni ‘Onursal Başkan’ yaptılar.
Borsa Hizmet binası, tarımsal faaliyetlerin desteklenmesi, organize edilmesi ve tarımın merkezi olması açısından çok önemli. Borsamızın yönetim kurulunu ve meclisini bu hayırlı hizmetinden dolayı kutluyorum. Değerli dostum Hasan Gökmen’in, aynı benim gibi, ailesinden, işinden çalarak harcadığı zamanı takdir ediyorum. İnşallah açılışını hep beraber yaparız. Temel atma töreni günü değerli kardeşim Rıfat Hisarcıklıoğlu telefonla aradı. Hasbihal ettik. O’na da verdiği destekler için teşekkür ederim.
***
Borsa başkanlığım süresince üzüldüğüm konulardan biri Muğla ilindeki pamuk ekim alanlarının daralması oldu. Uzun lifli ve çok kaliteli olan pamuğumuza çiftçimiz küstü. 2000’li yılların başından itibaren rekoltemiz azaldı.
Bu yıl Ege Bölgesi’nde pamuk ekim alanları yüzde 9 daraldı. Rekoltenin ise yüzde 17 düşmesi bekleniyor. Pamuk tarlalarımız mısır ekim alanları haline döndü. Halbuki pamuk, katma değeri çok yüksek olan ve tekstil sektöründe stratejik değerde bir ürün.
Mısır ise ağırlıklı olarak silaj yapılıp, hayvancılıkta kullanılıyor. Pamuk mu, mısır mı dersek, yüz kere pamuk dememiz gerekir. Ekim ve hasat otomasyonunda çok mesafe kat eden pamuk üreticiliği, devlet tarafından destek bekliyor. Hükümetin güzel destekleri var. Ancak hala mısır avantajlı durumda. Seçilecek vekillerin bu konuya el atması gerekiyor.
***
Değerli mesai arkadaşım Özcan Özgür geçen ay elim bir kaza geçirdi. Bir aydır hastanede. Durumu giderek iyileşiyor. Mizah köşesini maalesef bu şartlarda yazamıyor. Kendisini özlediğimizi belirtmek istiyorum. Dilerim biran önce iyileşir, aramıza döner.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.