Beslenme ve sağlık ilişkisi

Bu haber 20 Temmuz 2009 - 0:00 'de eklendi ve 10.009 kez görüntülendi.
Dr. Gülten Şimşekgultensimsek@hamlegazetesi.com.tr
Bakış

Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli miktarlarda alıp vücudun da kullanmasıdır. Bu öğelerin herhangi biri alınmadığında veya gerektiğinden az yada çok alındığında, büyüme ve gelişmenin engellendiği ve sağlığın bozulduğu bilimsel çalışmalarda ortaya koyulmuştur.
Beslenme davranışı canlı olmanın kaçınılmaz sonucudur ve yaşam boyu sürdürülmektedir. Binaların, nasıl temelleri varsa insan davranışlarının da yaşamına geçirdiği ve temel attığı dönemi vardır. Bunda da erken yaşlar çok önemlidir. Beslenme davranışlarının temelleri atılırken doğru davranışları yaşamımıza geçirdiğimiz zaman ileriki yaşlarda sağlık sorunları ile daha az karşılaşacağız demektir. Eğer yanlış beslenme davranışlarının kazanımını yaptıysak, şişmanlık, dengesiz ve sağlıksız beslenmenin  yarattığı sağlık sorunları ile yaşam boyu  uğraşacağız…
Sağlıklı beslenme yeni doğanda anne sütü ile başlayan bir süreçtir. Toplumsal fayda ve çocukların sağlıklı gelişmesi için her platformda anne sütünün önemini ve bebeklerimizin bu muhteşem gıdaya erişiminin sağlanmasının bir insanlık hakkı olduğunu vurgulamaktayım..
Yeni doğan ve bebeklik dönemimden sonra da sağlıklı beslenme çok önem  arz etmektedir. Çocukların zihinsel, fiziksel, psikolojik sağlıkları yeterli dengeli ve sağlıklı beslenme ile direkt ilgilidir. Potansiyel kalıtımsal özelliklerini gösterebilmesi için sağlıklı beslenme şarttır.
Sağlıklı beslenme, beyin fonksiyonlarının iyi çalışması içinde önemlidir. Yetersiz ve dengesiz beslenme insanın çalışma, planlama ve yaratma yeteneğini düşürür. Ülke olarak düşünen ve yaratan kitlelere ihtiyaç vardır. Ekonomik olarak gelişmenin ilk şartlarından birisidir, üretken ve çalışkan toplum…
Bireylerin ve toplumun sağlığının geliştirilmesi, sürdürülmesi ve iyileştirilmesi ile ilgili bilgi tutum ve davranışları her ortamda vermemiz gerekmektedir. İnsanımıza, sağlıkla ilgili bilmediklerini öğretmek sosyal bir vefadır. Sağlıkla ilgili davranışlarında değişiklik yapmak, alışmadıkları iyi uygulamalara alıştırmaktır. Kısaca iyi davranışları alışkanlık haline getirmek perspektifinde bakmalıyız. Bu bağlamda, Sağlığı olumsuz etkileyen etkenleri sayarsak, bunlar:
* Besin değeri düşük yağ oranı yüksek fast food ağırlıklı beslenme düzeni
* Fazla  işlenmiş (rafinerize ) gıda
* Yetersiz ve dengesiz beslenmek
* Hareketsiz yaşam tarz
* Çevre kirliliği
* Temiz suya erişimin olmaması
* Stres….
* Manyetik alan..
* Sigara ve alkol kullanmak,
* Meyve sebze ve tahıl gibi lifli gıdaların tüketilmemesi
* Beslenmemizde protein kaynaklarının olmaması (örneğin, bol balık…)
* Kötü alışkanlıklar
* Kişisel gelişimimizi arttırmamak
* Ruh sağlığını beslememek…
* Pozitif enerji içinde olmamak…
* Sosyal fayda için çaba göstermemek..
* Yaşamımızda mutlak bir amaç ve hedefimizin olmamasını sayabiliriz.
Hızlı kentleşme, küreselleşen, dünya ve nüfus hareketliliği, özgün kültür yapılarında sürekli değişim yaratmakta. Bizler toplum olarak bilinçli olalım, dünyadaki fast food ve gıda sektörünün pazarlama çılgınlığından meydana gelen, etkilerinden çok az zarar görelim.
Beslenme, sağlık hedeflerimize ulaşmada etkin bir zincirdir. Sağlıklı yaşam biçimi, davranışlarını çocuklarımıza erken yaşlarda kazandıralım, insan sağlığı ve davranışlarıyla beslenme arasında direkt  ilişki  olduğunu ve sağlıklı bireyler, sağlıklı toplum demek olduğu unutmamalıyız…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.