Bereket Enerji ve Doğalgaz « Hamle Gazetesi

Bereket Enerji ve Doğalgaz

Bu haber 03 Ekim 2017 - 1:32 'de eklendi ve 1.636 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Yatağan’da güzel şeyler oluyor.

Yatağan Termik Santralı’nı satın alan Bereket Enerji, özelleştirmeden sonra yapılmasını beklemediğimiz işler yapıyor.

Dün sendikal boyutuyla paylaştık.

Bereket Enerji’nin Ömer Yurtseven arkadaşım tarafından haberleştirilmiş basın açıklamasından hava kirliliği boyutuyla paylaştık.

Dünkü yazımda baca gazı arıtma ve bacada kül tutmaya önem verildiğini keyifle anlatırken, Desülfürizasyon (Baca gazı arıtma) Tesislerinde (FGD) kireç taşı yerine, kırık mermer kullanılmaya başlandığını ben de yeni öğrendim. Çok sevindim…

Mermer atıkları ile çevrenin kirlenmesinin engellenmesine önemli katkı… Bu köşede yıllarca mermer atıklarının santralarda değerlendirilebileceğini yazdık. Kamu sektörü yöneticileri başta Kireç Sanayi olmak üzere değişik yerlerden kireç taşı satın almayı yeğlediler!

 

xx           xx           xx

Mermer atıklarından baca gazı arıtmada yararlanıldığı gibi belki santralde tüketilen kömürün iyileştirilmesinde de kullanılabilir. Kömürün üzerine yastıklama da kireç tozu atılmakta olduğunu biliyoruz.

Mermer tozu da atılabilir…

Bakarsınız bir gün santralin havaya karışan buharı da seracılık veya benzeri bir alanda değerlendirilir…

Aynı basın açıklamasında, Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı da şu ifadelerde bulunmuş:

İnsanı yaşatan ve çevreyi koruyan bir anlayışı ilke edindik. Enerji sektöründe 22 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Çevre duyarlılığımız nedeniyle bu yıl ‘Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT)’ tarafından Bereket Enerji bu yıl ‘Düşük Karbon kahramanı’ ilan edildi. Enerji Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın katkıları, Muğla Valiliği, Yatağan Kaymakamlığı ve Mahalli İdare Kurulu’nun yoğun gayretleri sonucunda bölgede hava kalitesi yükselmiştir.

 

xx           xx           xx

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı açıklamada, Bereket Grubu olarak Yatağan’da 3 yıllık süre içinde toplam 1 milyon 550 bin adet akasya, zeytin, fıstık çamı ve diğer ağaç türlerinin dikimi gerçekleştirdiklerini belirtirken, Yatağan Termik Santralinde bundan sonra izlenecek çalışmalara ilişkin yol haritası konusunda da şunları söylemiş:

İklim Değişikliği Ulusal eylem Planında mevcut elektrik üretim santrallerinde yeni teknolojiler kullanılarak verimi yükseltmek ve üretim kapasitesini arttırmak için bakım, iyileştirme ve modernizasyon çalışmaları aralıksız sürdürülecektir. Devir sonrası yapılan bakımlar sayesinde MWh başına karbon emisyonları ciddi oranlarda düşürülmüştür. Bununla birlikte, santralımızda önümüzdeki yıl yapacağımız modernizasyonlarla 2019 yılı sonrası yürürlüğe girecek olan yeni emisyon sınır değerlerini sağlayacak şekilde çalışılacaktır. Böylece, Santralımızın verimi artacak olup, toz, SO2 ve NOx ve karbon emisyonları düşürülerek, Avrupa standartlarında işletmecilik yapılacak, sera gazı salınımı azaltılarak iklim dostu bir yol izlenecektir.

Avrupa standartlarında üretim yapmak…

Bölgemizdeki termik santrallere ve her türlü etkilerine temellerinin atılmasından itibaren tanıklık etmiş bir gazeteci olarak bugün bu sözleri duymak mucize gibi bir şey…

Çevreciler dün “karbon emisyonlarını düşürün” derken duyan bile yoktu!

 

xx           xx           xx

Bu arada Bereket Enerji Yatağan Termik Santrali Direktörü Serdar Toprak, İcra Kurulu Üyesi Ersin Yazıcı ve Basın Hakla İlişkiler Müdürü Ömer Yurtseven geçen hafta Muğla Basını ile bir araya gelerek Bereket Enerji’nin faaliyetleri konusunda bilgi aktarımında bulundular.

Bereket Enerji Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ömer Yurtseven, Yatağan Termik Santralı’nın özelleştirme sürecini anlatarak, “Bereket Enerji insan odaklı ve çevre dostu teknolojiye ayak uydurarak Yatağan Santralini rehabilitasyon çalışmaları yapmaktadır.” demiş.

Yurtseven sözlerini şöyle sürdürmüş:

Bereket grubu olarak Yatağan’da 3 yıllık süre içinde toplam 1 milyon 550 bin adet akasya, zeytin, fıstık çamı ve diğer ağaç türlerinin dikimi gerçekleştirilmiştir. Amacımız ekonomiye katkı sağlarken havası temiz, dokusu yeşil bir Yatağan çabalarına katkı sağlamaktır. Yatağan artık eski Yatağan değildir. Geçmişte yaşanan olumsuzluklar artık geride kaldı. Devlet, özel sektör işbirliğiyle gerçekleştirilen ve örnek teşkil edebilecek bir termik santral Yatağan’a ve ülkemize kazandırılmıştır. İklim değişikliği ulusal eylem planında mevcut elektrik üretim santrallerinde yeni teknolojiler kullanılarak verimi yükseltmek ve üretim kapasitesini arttırmak için bakım, iyileştirme ve modernizasyon çalışmaları aralıksız sürdürülecektir.

 

xx           xx           xx

Dünkü yazımın başlığı “Yatağan’da Hava Temiz, Ya Muğla’da?” şeklindeydi.

Ben söylemiyorum. Yatağan Kaymakamlığı’nın raporu söylüyor.

Yatağan’da hava temiz… Ya Muğla’da?

Bu sorunun yanıtını vermeden bir başka soruyu paylaşalım.

Yatağan’da Muğla Basını ile yapılan toplantının gazetemizdeki haberinin altına Yatağan’dan Mustafa Toksoy şu yorumu yapmış:

Muğla Basını ile bir araya gelen Bereket Enerji şirketine Muğla Basını sordu mu acaba, ‘Muğla iline yaptığınız sosyal yatırımlar nelerdir? Denizli iline yaptığınız sosyal yatırımlar nelerdir?” diye. Bir sorun bakalım, ‘Muğla’dan kazandığınız para ile niçin hep Denizli iline sosyal yatırım yapıyorsunuz?’ diye.

 

xx           xx           xx

Ben basın toplantısında yoktum. Soran oldu mu bilmiyorum. Muhtemelen olmadı.

Ben sorayım…

Bereket Enerji’nin doğduğu yer Denizli, doyduğu yerlerden biri de Muğla… Üstelik Muğla’da sadece Yatağan değil, çok uzun zamandır Dalaman’da doydukları yerlerden biri…

Dalaman’da Akköprü Barajı’nda “hidroelektrik” üretimi yapılıyor.

Yani Allah daha çok versin Muğla’dan kazanıyorlar.

Ancak Denizli’ye yaptıklarını Muğla’ya yapmalarını istemek ayıp olur. Ama Muğla’dan kazandıklarının fitresini, zekatını Muğla’ya harcasalar yeter. Zor mu?

Denizli’den sadece Bereket Enerji değil, AYDEM de var?

Muğla için şimdiye kadar AYDEM ne yaptı?

 

xx           xx           xx

Evet, Yatağan’da hava temiz, ama Muğla’da temiz değil…

Bütün ev ve iş yerlerimde doğal gaz tüketilmeye başlayınca bizim havamızda temiz olacak, ama…

Yavaş gidiyor… Henüz Yatağan’ın tamamı doğal gaza kavuşmuş değil. Hava kirliliğinden Muğla il merkezi ile birlikte nasibini alan Milas programda yok! Bayır programda var, ama…

Muğla il merkezinde Menteşe Evleri ile Muslihittin ve Emirbeyazıt (Recai Güreli ve Abdi İpekçi Caddelerinin alt kısmı) Mahalleleri doğal gaza kavuşabildi. Doğalgaz şebekesi bu sene TOKİ Evleri ile Kötekli’ye girdi, gaz verildi mi bilen yok!

Muğla’nın en büyük mahallelerinden Orhaniye Mahallesi’ne de bu yaz girilebildi, ama hastanenin alt kısmına girildi. Gerisi duruyor. Girilen yerlere 15 Ekim’de gaz veriliyor…

Yani Muğla bu kışta kirli…

 

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün doğalgaza karşı mı bilmiyoruz. Muğla Belediye Başkanlığı’nda karşıydı. Sayesinde Muğla doğalgaza hazırlıksız yakalandı. Makine Mühendisleri Odası da…

Muğlalı tesisat döşetmek için firmayı zor buluyor. Firmaların çoğu camcıyı Yatağan’dan, kaynakçıyı Denizli’den getiriyor. Firmaların çoğu yabancı… “Zamanında MUTSO ve Makine Mühendisleri Odası kurs açsaydı böyle olmazdı” diyorlar. Denizli’de 4 milyona yapılan işin Muğla’da 7-8 milyona çıktığı söyleniyor. Bu arada eleman yetişirse Ula, Milas rahat eder…

Öngörüsüz yerel yönetimle bu kadar oluyor… Üstelik AKMERCAN firması şu anda sadece para harcarken, belediye doğalgazdan para kazanmaya da başladı galiba…

Yatağan Termik Santralı da üniteler devre dışı bırakılıp, devreye alınırken artık ateşleme doğalgaz ile yapılacakmış…

Yatağanlı artık devreye alımlarda da kirlilik yaşamayacak…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.