‘Benim Tarihim’e büyük ilgi

Bu haber 05 Aralık 2015 - 1:01 'de eklendi ve 972 kez görüntülendi.

‘BENİM TARİHİM’E BÜYÜK İLGİ KREDİ VE YURTLAR KURUMU MUĞLA MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN DÜZENLENEN VE TALHA UĞURLUEL’İN KONUŞMACI OLARAK KATILDIĞI ‘BENİM TARİHİM’ SÖYLEŞİSİ BÜYÜK İLGİ GÖRDÜ.Kredi ve Yurtlar Kurumu Muğla Müdürlüğü tarafından düzenlenen ve Talha Uğurluel’in konuşmacı olarak katıldığı ‘Benim Tarihim’ söyleşisi büyük ilgi gördü.

Kredi ve Yurtlar Kurumu Muğla İl Müdürlüğü tarafından Muğla Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi A salonunda düzenlenen Tarihçi-Yazar Talha Uğurluel’in konuşmacı olarak katıldığı “Benim Tarihim” programına yoğun bir katılım oldu. 1200 kişilik salon tamamen doldu. Öğrencilerin büyük ilgi gösterdiği programa Yüksek Öğrencim Kredi Yurtlar Kurumu Genel Müdür Yardımcısı Recep Ali Er, Muğla Vali Yardımcısı Kamil Köten, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar, Kredi Yurtlar Kurumu Denizli İl Müdürü Alaeddin Aktaş ve Kredi Yurtlar Kurumu Aydın İl Müdürü Feti Karsak ile çok sayıda davetli ve protokol üyeleri katıldı.
“5 bin öğrenciye hizmet veriyoruz”
Muğla Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürü Ömer İlman açılışta yaptığı konuşmada, “Çınaraltı Gençlik Söyleşileri kapsamında düzenlediğimiz Talha Uğurluel ile ‘Benim Tarihim’ programına hepiniz hoş geldiniz safalar getirdiniz. Yükse Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu olarak ülkemizin geleceği gençlerimize hizmet etmekten büyük bir mutluluk duymaktayız. Muğla’mızda 5 Yurt Müdürlüğümüzde 2 bin 946 kız,2 bin 068 erkek olmak üzere 5 bin 016 öğrencimize hizmet veriyoruz. Bu rakam ülkemiz genelinde yaklaşık 400 bindir. Öğrencilerimize sosyal devlet anlayışı ve insan odaklı yaklaşımlarla öğrenimlerine destek olmak ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunmak için, kredi-burs, barınma, beslenme hizmetleri ile sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile gençlerimizi geleceğe hazırlıyoruz” dedi.
“Geçmişini bilmeyen nesiller yok olmaya mahkûmdur”
Yarını inşa etmek için geçmişin unutulmaması gerektiğinin altını çizen İlman, “Bir ağacın kökü ne kadar sağlamsa, meyveleri de o kadar verimlidir. Bizler de kökleri çok eskilere dayanan kadim bir medeniyetin evlatlarıyız. Geçmişimizi yok sayarak geleceğe yürüyemeyiz Gençlerimizin dününü unutmadan yarınları inşa etmelerini sağlamak istiyorsak, geçmişimizi onlara iyi öğretmeliyiz. Türk milletine, ecdadı tarafından övünülecek bir tarih mirası bırakılmıştır. Tarih geçmiş insanlar için yazılmaz, gelecek insanlar için yazılmaktadır. Doğru bir tarih, doğru bir gelecek demektir” dedi.
Talha Uğurluel’in bir buçuk saatlik konuşmasında ecdadımızın kültürel yaşamının zenginlikleriyle, manevi yapısının nasıl birbiriyle iç içe geçtiğini ve asırlar boyunca süregeldiğini örnekleriyle sundu. Osmanlı Enderun’unu en ince ayrıntılarına kadar anlatan Uğurluel, ecdadımızın kutsal emanetlere ne denli sıkı sıkıya bağlı olduğunu somut örneklerle gösterirken, gelecek nesillere emanet olan bu büyük kültürün mirasçıları gençlerimize büyük görev düştüğünü, doğru tarihi doğru kaynaklardan öğrenmenin gerekliliğini vurguladı.
Programın sonunda Vali Yardımcısı Kamil Köten, Talha Uğurluel’e katılımından dolayı kendi resminin bulunduğu tabloyu hediye ederken, katılımcılar arasında yapılan çekiliş ile tablet hediye edildi. (İHA)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.